آزمایش کابل فیبر نوری با سرعت ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه

به گزارش خرید بک لینک دو شرکت نوکیا و وودافون از دستیابی به سرعت اینترنت ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه با استفاده از کابل های فیبر نوری اطلاع داده اند.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از نیواطلس، آزمایش این خط اینترنت با استفاده از یک تک کابل فیبر نوری که بین یک کاربر و یک شرکت سرویس دهنده اینترنت کشیده شده بود، انجام شد. ازاین رو استفاده تجاری از این خدمات در آینده نزدیک ممکن می شود.
در حال حاضر اغلب کاربران اینترنت در جهان با سرعت چند مگابیت یا حداکثر چندصد مگابیت بر ثانیه به اینترنت متصل می شوند و تنها گوگل است که در بعضی شهرهای آمریکا به صورت محدود خدمات اینترنت را با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در دسترس علاقمندان قرار می دهد. در عین حال در بعضی نقاط ژاپن و نیوزلند هم خدمات اینترنت با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه در دسترس می باشد.
پیش از این تصور می شد با کابل های فیبر نوری موجود بتوان سرعت اینترنت را به حداکثر ۲۵ گیگابیت بر ثانیه رساند. ولی اکنون در جریان یک آزمایش، سرعتی ۴ برابر این سرعت هم به دست آمده است. بدین منظور از فناوری معروف به شبکه نوری غیرفعال یا پی او ان استفاده می شود که انتقال حجم بیشتری از داده را از راه یک طول موج، با استفاده از تکنیک های جدید پردازش سیگنال دیجیتال ممکن می کند.
فناوری دیگری که بدین منظور مورد استفاده قرار گرفته انتقال سرعت انعطاف پذیر نامیده می شود که مودم ها در چارچوب آن بر مبنای داشتن خصوصیت های مشابه گروه بندی می شوند. این کار انتقال داده را کارآمدتر کرده و مصرف برق را می کاهد. انتظار می رود عموم مردم بتوانند از این خدمات تا سال ۲۰۲۵ بهره مند شوند.

منبع:

دسته‌ها