بیل گیتس: برنامه هاروارد برای مسدود کردن نور خورشید ایده خوبی است

به گزارش خرید بک لینک دانشگاه ˮهارواردˮ بزودی می تواند آزمایش مسدود کردن بخشی از نور خورشید با یک بالن بزرگ را در ماه ژوئن آغاز کند و ˮبیل گیتسˮ از این ایده حمایت کرده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان دانشگاه “هاروارد” یک آزمایش بنیادی را در نظر دارند که قادر به کاهش اثرات گرم شدن کره زمین است و “بیل گیتس” بنیان گذار شرکت “مایکروسافت” از این ایده با پول خود پشتیبانی می کند.
نخستین آزمایش مسدود کردن بخشی از نور مستقیم خورشید با یک بالن که در حکم یک سایبان عمل می کند، می تواند در اوایل ماه ژوئن ۲۰۲۱ صورت گیرد.
این پروژه با عنوان “آزمایش آشفتگی کنترل شده استراتوسفر”(SCoPEx) یک آزمایش علمی است که برای کمک به ما در درک بهتر امکان استفاده از ذرات معلق هوا در استراتوسفر در زمینه ژئومهندسی خورشیدی طراحی شده است.
این آزمایش شامل بهبود مدلهای کامپیوتری پیرامون این مفهوم است. دانشمندان برای درک کامل خطرات و مزایای این طرح به این مدلها اعتماد می کنند.
بنابراین است که “SCoPEx” اندازه گیری های کمی از میکروفیزیک هواپخش ها را همراه با شیمی جوی که دو نقطه عدم اطمینان در شبیه سازی های امروزی است، جمع آوری می کند.
این آزمایش شامل به پرواز درآوردن یک بالن در آسمان سوئد است تا محققان مشاهده کنند که آیا می تواند بخشی از نور خورشید را در راه خود به سمت زمین با این امید که راهی جدید برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهانی ایجاد نماید، مسدود کند.
دانشمندان دانشگاه هاروارد قصد دارند نخستین آزمایشات خویش را در ماه ژوئن سالجاری آغاز کنند. این آزمایش فقط یک آزمایش برای آزمودن ابزارهای بالنی است. این بالن زمانی که در ارتفاع ۱۰ کیلومتری پرواز می کند، واکنش های شیمیایی استراتوسفر را ارزیابی خواهد نمود.
اما نکته قابل توجه در این طرح این است که یکی از حامیان مالی آن، “بیل گیتس” است.
هنگامی که این بالن به ارتفاع هدف خود برسد، ذرات بازتابنده را به اتمسفر می فرستد که هدف آن پیشگیری از برخورد مستقیم نور خورشید به زمین است. این کار از لحاظ نظریه می تواند اثرات گرم شدن کره زمین را کم کند.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، پروژه “SCoPEx” می تواند گامی مهم در تغییر نتیجه بحران نوظهور تغییرات اقلیمی باشد، اما برخی نگران هستند که این نوع اقدامات امکان دارد جامعه جهانی را تشویق کند که به جای درمان علت که وابستگی جهانی به سوخت فسیلی است، به صورت مقطعی علایم تغییر آب و هوا را کاهش دهند و گرمای اضافی در اتمسفر را حفظ کنند.
به عبارت دیگر، این کار به جای درمان یک زخم جدی، شبیه به چسباندن یک چسب زخم روی آن است.
نگرانی دیگر در مورد این پروژه تأثیرات احتمالی آن روی رشد گیاهان با تغییر در میزان تابش نور خورشید به زمین است، اما دانشمندان و سرمایه گذاران می خواهند سرعت تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند و به جهانیان فرصت بیشتری برای مقابله با مسائل بزرگتر که ریشه در این بحران زیست محیطی دارد، بدهند.
هزینه این آزمایش تقریباً ۲۰ میلیون دلار خواهد بود که با عنایت به تاثیر بالقوه آن در عرضه گزینه های جدید برای کاهش اثرات گرمایش زمین نسبتاً کم هزینه تلقی می شود.
اگر پروژه “SCoPEx” موفقیت آمیز باشد، هدف نهایی این است که این بالن تقریباً ۲ کیلوگرم مواد شیمیایی مانند سولفات و کلسیم کربنات را در استراتوسفر زمین آزاد کند. این فرایند “توده هوای آشفته” نام دارد که به وسعت یک منطقه فیزیکی تقریباً به طول ۱ کیلومتر و عرض ۱۰۰ متر است.
این طرح، بلندپروازانه و در عین حال عجیب است. اما به جهت اینکه این کار به صورت جهانی صورت گیرد، کشورها و میلیاردرها مجبورند از نتایج این آزمایش پیش رو در سرتاسر جهان تقلید کنند، در حالیکه هنوز هیچ توضیحی در مورد چگونگی تاثیر آن روی گیاهان و حیات وحش وجود ندارد. اگر هم این راهکار، کار نکرد، می توان زیرساخت های انرژی را در جهان تغییر داد تا از یک جایگزین پایدار و سازگار با محیط زیست برای سوخت های فسیلی استفاده نماییم.

منبع:

دسته‌ها