ساخت یک هوش مصنوعی که شبیه به انسان شطرنج بازی می کند

خرید بک لینک: پژوهشگران یک هوش مصنوعی جدید موسوم به ˮمایاˮ ساخته اند که آنرا با میلیون ها بازی آنلاین که توسط انسان ها انجام شده است، آموزش داده اند و کاری کرده اند که نه مانند سیستم های شبیه به یک ربات یا یک ابررایانه، بلکه مانند یک انسان شطرنج بازی می کند!
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، می توان اظهار داشت که ما انسان ها واقعاً در مقابل هوش مصنوعی که شطرنج بازی می کند، یارای مقابله نداریم و الان ۱۵ سال از زمانی که بشر در مسابقات شطرنج توانسته هوش مصنوعی را شکست دهد، می گذرد. با این وجود، تعدادی از پژوهشگران یک موتور هوش مصنوعی شطرنج ساخته اند که هدف آن شکست دادن انسان ها نیست، بلکه تلاش می کند مانند ما بازی کند.
این موتور معروف به “مایا”(Maia) لزوما بهترین حرکت ممکن را بازی نمی نماید. در عوض، تلاش در تکرار آنچه انسان انجام می دهد، دارد.
این هوش مصنوعی برآمده از تحقیقات محققان دانشگاه “کرنل”، دانشگاه “تورنتو” و محققان شرکت مایکروسافت است.
محققان از سیستم منبع باز “لیلا”(Leela) که مبتنی بر هوش مصنوعی “AlphaZero DeepMind” است، برای توسعه “مایا” استفاده کردند. آنها این مدل را بر مبنای حرکات فردی میلیون ها بازی آنلاین انسانی و نه صرفاً با هدف پیروزی آموزش دادند.
محققان با استفاده از این روش اجازه دادند “مایا” برای سطوح مختلف دارای مهارت شود. آنها چندین نسخه از این هوش مصنوعی را در انواع مهارت ها آموزش دادند. آنها ۹ ربات طراحی کردند تا با شطرنج بازهای تازه کار و مبتدی بازی کند.
محققان در ماه دسامبر “مایا” را در سایت شطرنج “lichess.org” در دسترس قرار دادند. مردم در هفته اول بیشتر از ۴۰ هزار بازی در مقابل آن انجام دادند. محققان دریافتند که “مایا” بیشتر از نیمی از مواقع در هر سطح مهارت، با حرکات انسانی مطابقت دارد و با بالا رفتن سطح مهارت، دقت آن هم افزایش می یابد. آنها می گویند که این سیستم می تواند از انواع اشتباهاتی که بازیکنان در سطوح مختلف مهارتی مرتکب می شوند، درس بگیرد و سطح مهارتی را که افراد در آن مرتکب اشتباه می شوند، تشخیص دهد.

منبع:

دسته‌ها