تولید انرژی پاک از سوخت فسیلی در اروپا جلو زد

خرید بک لینک: اروپا در سال قبل میلادی انرژی بیشتری از منابع انرژی تجدیدپذیر نسبت به سوخت های فسیلی ساخته است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، اروپا آرام آرام وابستگی خودرا به سوخت های فسیلی می کاهد. گزارشی که توسط “”Ember و “Agora Energiewende” دو اتاق فکر متمرکز بر انرژی پاک در اروپا انتشار یافته است، نشان میدهد که این قاره در سال ۲۰۲۰ از انرژی های تجدیدپذیر برق بیشتری ساخته است تا از سوخت های فسیلی.
بگفته این تیم تحقیقاتی مشترک، این اتفاق تا حالا هیچ گاه رخ نداده بود. انرژی حاصل از باد، خورشید، نیروگاه برق آبی و زیست توده ۳۸ درصد از برق اروپا را تامین کرده اند که این رقم در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۴.۶ درصد بوده است. در صورتیکه استفاده از سوخت های فسیلی برای تامین انرژی به ۳۷ درصد کاهش یافته است.
بزرگترین عوامل در این تغییر رویکرد به سمت انرژی پاک، بهره برداری از انرژی خورشیدی و باد بوده است که به ترتیب ۱۵ و ۹ درصد افزایش داشته اند. بر طبق این گزارش که بطور مشترک نوشته شده، کشورهایی که بیشترین رشد را در این امر داشته اند، کشورهای هلند، سوئد و بلژیک بوده اند.
در عین حال، تولید برق از زغال سنگ و انرژی هسته ای به ترتیب ۲۰ و ۱۰ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.(انرژی هسته ای مقوله جداگانه ای برای انرژی های تجدیدپذیر و سوخت های فسیلی است.) با این وجود، گاز هنوز در سراسر این قاره محبوب است. این منبع انرژی در تمام دوران شیوع بیماری همه گیر کرونا هنوز نسبتاً ارزان مانده است، بنا بر این در طول دوره ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۰ استفاده از آن فقط چهار درصد کاهش یافته است.
پژوهشگران در گزارش مشترک خود توضیح دادند: بااینکه استفاده از گاز در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته است، اما هنوز ۱۴ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۵ است. یونان، هلند و لهستان شاهد افزایش تولید گاز در سال ۲۰۲۰ بودند. بدین سبب انرژی باد و خورشید هم اکنون در سراسر اروپا بجای گاز، در حال جایگزینی با زغال سنگ هستند.
قاره سبز مدتی است که به آرامی در راه تولید انرژی پاک حرکت می کند و تا حالا شاهد آن بوده ایم که تعدادی از کشورها مانند انگلیس سال قبل موفق شدند از انرژی های تجدیدپذیر انرژی بیشتری نسبت به سوخت های فسیلی تولید کنند.
همانطور که اندیشکده های “Ember” و “Agora Energiewende” در گزارش خود متذکر می شوند، بنظر می رسد که بیماری همه گیر کرونا تأثیر کمی در تغییر این وضعیت داشته است. هنوز هم کارهایی باید صورت گیرد. طبق گفته این اندیشکده ها، رشد بهره گیری از زیست توده از سال ۲۰۱۸ بطور قابل توجهی متوقف شده است. در سیستم برق آبی نیز تغییر زیادی ایجاد نشده است.
بر اساس گزارش مذکور، اروپا برای رسیدن به اهداف انرژی پاک خود تا سال ۲۰۳۰ باید رشد در زمینه بهره برداری از انرژی خورشیدی و باد را سه برابر کند.
دکتر “پاتریک گریچن” مدیر “Agora Energiewende” در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: بازیابی اقتصادی بعد از همه گیری کرونا نباید اجازه دهد تا حفاظت از آب و هوا کند شود. بدین سبب ما برای اطمینان از پیشرفت مداوم به سیاست های قوی آب و هوایی مانند “معاهده سبز اروپا”(European Green Deal) نیاز داریم.
“معاهده سبز اروپا” مجموعه اقدامات سیاسی کمیسیون اروپا با هدف اصلی پاک سازی هوای اروپا از کربن تا سال ۲۰۵۰ است.

منبع:

دسته‌ها