یک مطالعه جدید نشان داد کووید-۱۹ در نهایت مسری تر از سرماخوردگی نخواهد شد

به گزارش خرید بک لینک سرانجام یک تحقیق با بیان اینکه بیماری کرونا از سرماخوردگی واگیردارتر نخواهد شد، اخبار خوبی با خود به همراه آورده است، اما باید دید که چقدر معتبر است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با شدت گرفتن همه گیری بیماری کووید-۱۹، تصور اینکه بالاخره یک روز در آینده نه چندان دور فروکش خواهد کرد، دشوار است. با این وجود، یک مطالعه جدید انتشار یافته در مجله “ساینس”(Science) ادعا می کند که کووید-۱۹ امکان دارد بزودی از بیماری سرماخوردگی کمتر صدمه برساند.
محققان آمریکایی متشکل از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه پارک در این مطالعه آورده اند: تجزیه و تحلیل ما از داده های ایمونولوژیک و اپیدمیولوژیک در “کروناویروس های بومی انسان”(HCoVs) نشان داده است که سرایت بیماری به سرعت کاسته می شود، اما بیماری همچنان باقی خواهد بود. مدل ما مشتمل بر اجزای ایمنی، هر دو شدت فعلی ویروس کرونا و طبیعت خوش خیم HCoVs را در نظر می گیرد و از آن حکایت می کند که هنگامی که به مرحله اندمیک(بیماری بومی) برسیم و قرار گرفتن اولیه در معرض ویروس به کودکان برسد، این ویروس امکان دارد بیشتر از سرماخوردگی خطرناک و مسری نباشد.
نویسندگان در مجموع تاریخچه شش ویروس شناخته شده دیگر از خانواده کرونا را بررسی کردند که مشخص شد چهار مورد از این موارد بسیار خوش خیم هستند، اما دو مورد دیگر شامل ویروس “سارس” و “مرس” بسیار خطرناک تر هستند، اما خوشبختانه مهار شده اند. آن چهار ویروس را امروزه اغلب می توان در جوامع مختلف یافت.
محققان هم همین چهار ویروس را برای ردیابی نحوه رفتار کووید-۱۹ طی چند سال آتی مطالعه کردند. آنها بررسی کردند که ویروس ها چگونه بر کودکان زیر پنج سال که سیستم ایمنی بدن آنها از حد متوسط قدرتمندتر است، تاثیر می گذارند. محققان نتیجه گرفتند که هرچه جمعیت بیشتر و بیشتری در معرض ویروس قرار می گیرند، ویروس امکان دارد به اندازه یک سرماخوردگی ساده که به سختی کودکان زیر پنج سال را مبتلا می کند، خوش خیم شود.
اگرچه این خبر بسیار خوبی است، اما باید توجه داشت که نمی توان پیش بینی نمود که این ویروس چگونه فرگشت می یابد و واکنش سیستم ایمنی به آن چگونه خواهد بود.
گفتنی است که هیچ یک از واکسن های موجود هم اکنون مصونیت ۱۰۰ درصدی را در مقابل بیماری کووید-۱۹ عرضه نمی دهند و تابحال هنوز اطلاعاتی در مورد دوام اثرات آنها نداریم.
این بدان معناست که امکان دارد این بیماری همه گیر مدت بیشتری با ما باشد. به همین ترتیب، همه ما در حالیکه به بهترین اتفاق ها در آینده امیدواریم، باید با احتیاط تمام اقدامات ایمنی را دنبال نماییم.

منبع:

دسته‌ها