احتمال درمان آلزایمر با کشف یک جهش ژنتیکی

به گزارش خرید بک لینک محققان جهش های جدیدی را در ژنی معروف به ˮCSF-1Rˮ کشف کرده اند که می تواند به ایجاد روش های درمانی برای بیماران آلزایمر کمک نماید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بیماری آلزایمر چهارمین قاتل بزرگ در سرتاسر جهان است، با این وجود هنوز هیچ داروی تایید شده ای وجود ندارد که بتواند پیشرفت این بیماری را کند یا آنرا درمان کند.
تخمین زده شده است که ۳۶ میلیون نفر در سرتاسر جهان از آلزایمر یا زوال عقل در رابطه با آن رنج می برند و همین سبب شده است که بودجه زیادی به تحقیق در مورد آلزایمر اختصاص داده شود.
حالا یک مطالعه جدید امکان دارد به پیشرفت قابل ملاحظه ای در کمک به ایجاد روش های درمانی جدید برای درمان این بیماری رسیده باشد. تعدادی از پژوهشگران جهش هایی را در ژن “CSF-1R” یافته اند که با یک نوع نادر از زوال عقل معروف به “لکوانسفالوپاتی”(Leukoencephalopathy) مرتبط می باشد. این یافته جدید امکان دارد به محققان کمک نماید تا به درک و شناخت کافی از این بیماری و ایجاد روش های درمانی برسند.
“کالین دوهرتی” یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: کاملاً حیاتی می باشد که ما تلاشهای تحقیقاتی خویش را معطوف به شناسایی علت اصلی بیماری های تخریب عصبی نماییم. مطالعاتی از این قبیل زمینه را برای مدیریت بالینی بهتر بیماران فراهم می آورد و من امیدوارم منجر به توسعه داروهای جدیدی برای درمان این بیماری شود.
یکی از بزرگترین آثار آلزایمر یافتن تنوع در رگ های خونی مغز است. این یافته بسیار شایع است، تا حدی که در حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به این بیماری یافت می شود، اما علل این امر تا حد زیادی نامشخص است.
محققان خاطرنشان کردند که با تمرکز بر روی نوع بسیار نادری از این بیماری مغزی توانسته اند جهش ژن خاص عامل این بیماری را تشخیص دهند. از آنجائیکه این بیماری نادر با اثرات قابل توجهی بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر مرتبط می باشد، این تیم امیدوار است که جهش ژنی کشف شده بتواند برای کمک به درمان آلزایمر مفید باشد.
محققان با یافتن این جهش ژنتیکی قادر به کنترل کاهش عملکرد رگ های خونی صدمه دیده در مغز ناشی از این جهش و کنترل زوال عقل در بیماران می شوند.
داده های این تحقیق به صورت مستقیم در اختیار سایر محققان در تحقیقات پیش بالینی آلزایمر قرار می گیرد. این یافته ها همینطور به آنها کمک کرده است تا درباره مکانیسم تخریب عصبی در بیماران زوال عقل بیشتر بدانند.
این مطالعه در مجله ERMBO Molecular Medicine انتشار یافته است.

دسته‌ها