مصائب اسپیس ایکس با استارشیپ تمامی ندارد

خرید بک لینک: بعد از انفجار نمونه اولیه موشک ˮاستارشیپˮ موسوم به ˮSN8ˮ در هنگام فرود، حالا تازه ترین نمونه اولیه این موشک به نام ˮSN9ˮ نیز مشکل آفرین شده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت اسپیس ایکس با آخرین نمونه اولیه موشک “استارشیپ” خود گرفتار یک حادثه جدی شد. این موشک آماده آغاز به کار در تاسیسات آزمایشی “بوکا چیکا” در تگزاس بود که نگه دارنده آن فرو ریخت. اما خوشبختانه یک سازه مونتاژ در کنار موشک بود تا از به زمین افتادن موشک جلوگیری کند.
این در حالیست که همین چند روز پیش بود که نمونه اولیه “SN۸” که نخستین پرواز خودرا در ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتری انجام می داد، بعد از بازگشت به زمین و هنگام فرود، منفجر شد.
موشک “SN۸” در تاریخ ۹ دسامبر یک مانور هوایی انجام داد، اما در هنگام فرود بر روی زمین با برخورد با سطح زمین منفجر شد. با وجود این، این یک جهش بزرگ برای موشکی است که بمنظور حمل و نقل بشر به مریخ برای نخستین بار طراحی شده است.
این نخستین باری بود که “اسپیس ایکس” با “استارشیپ” در ارتفاع زیاد پرواز می کرد. پروازهای آزمایشی قبلی تنها موفق به پرواز در ارتفاع تقریباً ۱۵۰ متری شده بودند و فاقد دماغه مخروطی شکل، باله و سایر خاصیت های مورد نیاز برای کنترل پرواز موشک در هوای لایه های بالایی جو بودند.
“اسپیس ایکس” می گوید: در پرواز “SN۸” فشار مخزن سوخت در جریان سوختن هنگام فرود، پایین بود و همین موجب شد سرعت لمس با زمین زیاد شود و منجر به انفجار موشک شود، اما ما تمام داده های مورد نیاز خودرا به دست آوردیم.
جالب توجه است که در زمان سقوط “SN۸”، “ایلان ماسک” مدیرعامل شرکت “اسپیس ایکس” در یک توییت نوشت: تبریک اسپیس ایکس! و در توییت دیگری نوشت: مریخ، ما آمدیم!!!”
ماموریت “SN۸” همچنان موفقیت آمیز تلقی می شود، چونکه این موشک به ارتفاع هدف خود رسید و داده های کافی را برای بهبود و توسعه مسیر پیشرفت با موشک “SN۹” جمع آوری کرد.
با این وجود هنوز مشخص نیست که آیا “SN۹” به خاطر حادثه اخیر لطمه دیده است یا خیر و اینکه چه زمانی می تواند برای یک ماموریت دیگر آماده شود.
“ماسک” گفته است که “اسپیس ایکس” ۱۰ نمونه اولیه برای “استارشیپ” ساخته است و “SN۹” به موازات “SN۸” تولید شده است تا نسل های متوالی از نمونه های اولیه این موشک به سرعت ساخته شود و “اسپیس ایکس” بتواند آزمایشات خودرا بدون وقفه انجام دهد.

منبع:

دسته‌ها