ارائه یک هدف مولکولی برای درمان فیبروز ریه

خرید بک لینک: پژوهشگران آمریکایی اهتمام دارند تا با کمک یک هدف مولکولی جدید، درمان بالقوه ای را برای فیبروز ریه عرضه کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی انجمن پیشبرد علوم آمریکا، تجزیه و تحلیل بافت های ریه بیماران مبتلا به فیبروز ریه که همچون مشکلات ناشی از کووید-۱۹ محسوب می شود، یک هدف مولکولی امیدوارکننده را برای بهبود این بیماری مزمن نشان میدهد.
آزمایش های انجام شده در موش های مبتلا به فیبروز ریه نشان داد که به کار بردن مسدودکننده های یک تنظیم کننده وراژنتیک موسوم به “MBD2” می تواند از موش ها در مقابل لطمه ناشی از فیبروز ریه محافظت کند و یک درمان بالقوه را عرضه نماید.
درک ضعیف عواملی که به بروز فیبروز ریوی منجر می شوند، مانع پیشرفت درمان ها شده است و تا به امروز هیچ درمان موثر دیگری به جز پیوند ریه در دسترس نبوده است. پژوهشگران آمریکایی برای مقابله با این محدودیت، نمونه های ریوی بیماران مبتلا به فیبروز ریه را که در اثر یکی از سه علت آن یعنی عفونت ناشی از کروناویروس، اسکلروز سیستمیک و یا یک عامل ناشناخته پدید آمده بودند، مورد بررسی قرار دادند.
آنها موش های مبتلا به فیبروز ریه را با ترکیب موسوم به “بلئومایسین” (Bleomycin) بررسی کردند و دریافتند که در همه موارد فیبروز ریه، بیان بیش از حد MBD2 وجود دارد. این فعالیت، در قسمت هایی دیده می شود که توسط درشت خوارها که عوامل گسترش فیبروز ریه هستند، اشغال شده اند.
پژوهشگران جهت بررسی این موضوع، ژن Mbd2 را از درشت خوارهای موش ها تخلیه کردند. این کار توانست از موش ها در مقابل فیبروز ریه محافظت کند و با تجویز بلئومایسین، تجمع درشت خوارها را به صورت قابل توجهی در ریه کم کند. بعلاوه، تجویز لیپوزوم ها که حاملان تثبیت شده داروهای استنشاقی هستند و بارگیری آنها با آران ای خاموش کننده Mbd2 در نای موش ها توانست آنها را در مقابل لطمه ریوی و فیبروز ریه حفظ کند.
از آنجائیکه خود MBD2 بر روند وراژنتیک “دی ان ای متیلاسیون”(DNA methylation) تاثیر نمی گذارد، شاید مهار این مولکول بتواند روشی ایمن برای درمان فیبروز ریه باشد. در هر حال، پژوهشگران باور دارند که باید پژوهش های بیشتری برای ارزیابی تاثیر بیان تغییریافته MBD2 در انواع دیگر سلول در رابطه با فیبروز ریه صورت بگیرند.
این پژوهش، در(Science Advances) به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها