ایلان ماسک می گوید نخستین ساکنان مریخ در گنبدهای شیشه ای زندگی خواهند کرد

خرید بک لینک ایلان ماسک می گوید نخستین ساکنان مریخ در گنبدهای شیشه ای زندگی خواهند کرد
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، “ایلان ماسک” بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در مجموعه توییت های اخیر خود چشم انداز خویش را در مورد نخستین تمدن های مریخی روشن کرده است.
این میلیاردر بی پروا که اخیرا جایگاه سوم را در لیست ثروتمندترین افراد دنیا تصاحب کرده، می خواهد در همین دهه به مریخ برسد و آرزو دارد تا سال ۲۰۵۰ به ایجاد یک اجتماع یک میلیون نفری در سیاره سرخ کمک نماید.
با این وجود، هنگامی که از ماسک در مورد قابل سکونت ساختن سیاره مریخ سوال می شود، می گوید که به احتمال زیاد این کار در طول زندگی ما امکان پذیر نخواهد بود و ما این اتفاق را به چشم نخواهیم دید.
“ماسک” در پاسخ به این سؤال که آیا مریخ قبلاً برای پذیرش نخستین ساکنان خود تغییر شکل خواهد داد در توئیتی نوشت که زندگی در این سیاره ابتدا در گنبدهای شیشه ای امکان پذیر خواهد بود.
مدت هاست که نویسندگان علمی-تخیلی و دانشمندان، امکان قابل سکونت کردن مریخ را بگونه ای که جو قابل تنفسی برای انسان داشته باشد، تصور کرده و مطالعه می کنند. با این وجود، همانطور که “ایلان ماسک” پیشنهاد می دهد، این یک چاره سریع نخواهد بود و نخستین ساکنان مریخ به احتمال زیاد برای زنده ماندن باید به پایگاه های مریخی متکی باشند.
ماسک در یک توئیت دیگر نوشت: قابل سکونت کردن مریخ خیلی کند خواهد بود و عمر ما به آن قد نمی دهد. با این حال، ما می توانیم در طول زندگی خود تاسیس یک پایگاه انسانی را در آنجا به چشم ببینیم.
سال قبل “ایلان ماسک” ادعا کرد که با کمک هزار فضاپیمای “استارشیپ” می توان “یک شهر پایدار مریخی” ایجاد کرد و قابل سکونت کردن سیاره سرخ احتمالاً کار بعدی بعد از تأسیس آن مستعمره خواهد بود.
برای هر طرح جدی برای تغییر شکل مریخ و قابل سکونت کردن آن با روش هایی نظیر بمباران سنگ های مریخ برای آزاد شدن گازهای محبوس در آنها و ضخیم کردن جو مریخ، تردیدهای جدی و همینطور مخالفان سرسختی وجود دارد.
در سال ۲۰۱۸ یک مطالعه تأمین بودجه شده توسط ناسا توسط دو دانشمند از دانشگاه “کلرادو بولدر” و دانشگاه “نورثرن آریزونا” به این نتیجه رسید که گازهای گلخانه ای و منابع آب به اندازه کافی در مریخ وجود ندارد که ما بتوانیم از آنها برای سکونت پایدار استفاده نماییم.
با این وجود، گزینه های جایگزین جدی پیشنهاد شده است. سال قبل دانشمندان دانشگاه “هاروارد”، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و دانشگاه “ادینبرو” یک جایگزین برای سکونت در مریخ پیشنهاد کردند که چیزی شبیه به ایده گنبد شیشه ای “ایلان ماسک” است.
هنوز تا تحقق برنامه های تغییر شکل و قابل سکونت کردن سیاره سرخ فاصله بسیاری وجود دارد.
“ماسک” در کنفرانس “Satellite ۲۰۲۰” در واشنگتن در ماه مارس اظهار داشت: اگر ما سرعت پیشرفت خویش را بهبود ندهیم، من بطور قطع پیش از رفتن به مریخ می میرم.

منبع:

دسته‌ها