علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کشف شد

به گزارش خرید بک لینک دانشمندان ˮدانشگاه میشیگانˮ(University of Michigan) آمریکا در مطالعه اخیرشان علت لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را شناسایی نمودند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در معرض خطر ترومبوس شریانی و انسداد سیاهرگی هستند. صدمه شناسی بافتی ریه غالباً انسدادهای مبتنی بر فیبرین را در رگ های خونی کوچک بیمارانی که به علت این بیماری جان خویش را از دست می دهند، نشان داده است.
حالا دانشمندان دانشگاه میشیگان مشخص کرده اند که چه چیزی امکان دارد سبب به وجود آمدن چنین شرایطی در بیشتر از نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری شود. دانشمندان به تازگی موفق به شناسایی آنتی بادی خودایمنی در خون شده اند که به سلول ها حمله می کند و سبب ایجاد لخته خون در عروق، رگ ها و رگ های بسیارکوچک(میکروسکوپی) می شود.
در بیماری کووید-۱۹ لخته های خون بسیار کوچک امکان دارد جریان خون در ریه ها را محدود کرده و سبب اختلال در تبادل اکسیژن شود.
“یوگن کانتی”(Yogen Kanthi) استادیار دانشکده پزشکی قلب و عروق دانشگاه میشیگان اظهار داشت: جدا از این ویروس کرونا جدید، این آنتی بادی های لخته ساز به صورت معمول در بیمارانی دیده می شود که به بیماری خود ایمنی سندرم آنتی فسفولیپید مبتلا هستند و مشاهده ارتباط بین آنتی بادی های خودایمنی و کووید-۱۹ برایمان غیر منتظره بود.
در بیماران مبتلا به کووید-۱۹، ما همچنان شاهد یک چرخه پیشرونده و خود تقویت کننده التهاب و لخته شدن خون در بدن هستیم. حالا در حال یادگیری هستیم که چگونه آنتی بادی های خودایمنی می توانند مقصر این لخته شدن و التهاب که سبب می شود حال افراد مبتلا به کووید-۱۹ بسیار وخیم تر شود، باشند.
در این مطالعه، دانشمندان دریافتند در بدن حدود نیمی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که وضعیت آنها بسیار وخیم بود، تلفیقی از سطح بالایی از آنتی بادی های خطرناک و نوتروفیل های فوق فعال شده وجود دارد که این مورد سبب تخریب و از بین رفتن گلبول های سفید آنها می شود.
طی این مطالعه دانشمندان نوتروفیل های تخریب شده و آنتی بادی های کووید-۱۹ را با هم در موش ها بررسی کردند. آنها می خواستند تعیین کنند که آیا این ترکیب خطرناک به علت لخته شدن خون رخ می دهد یا خیر.
کانتی اظهار داشت: آنتی بادی های بیماران مبتلا به عفونت فعال کووید-۱۹ میزان قابل توجهی از لخته شدن خون در حیوانات را بوجود آورده است که این از بدترین لخته هایی است که تابحال دیده ایم. ما مکانیسم جدیدی را کشف کرده ایم که در آن نشان داده است کدام بیماران مبتلا به کووید-۱۹ امکان دارد گرفتار لخته شدن خون شوند.
گرچه این یافته ها هنوز برای آزمایش بالینی آماده نیستند، اما این یافته ها دیدگاه جدیدی را در تحقیقات در ارتباط با لخته شدن خون و ایجاد التهاب شدید در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ عرضه می دهد.
کانتی و همکارانش حالا می خواهند بدانند که آیا بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در شرایط وخیمی قرار دارند و دارای مقادیر بالای این آنتی بادی ها در بدنشان هستند آیا در صورت مسدود یا خارج شدن اینها حالشان بهتر خواهد شد یا خیر.

منبع:

دسته‌ها