دستیابی به کامپیوتر های کوچک با ابداع یک سوئیچ تک مولکولی

خرید بک لینک: نوع جدیدی از سوئیچ تک مولکولی می تواند کلید دستیابی به موفقیت در محاسبات مولکولی باشد و می تواند امکانات جدیدی برای محاسبات فراهم آورد و منجر به ساخت کامپیوتر های بسیار کوچک تر شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، تعدادی از محققان در دانشگاه “ییل”(Yale) می گویند که یک سوئیچ تک مولکولی ساخته اند که گامی بزرگ در راه رسیدن به کامپیوتر های کوچکتر است.
پروفسور “مارک رید” از این “الکترت تک مولکولی” رونمایی نمود که قادر بود از یک حالت پایدار به حالت دیگر تبدیل یا سوئیچ کند. این شامل قرار دادن یک اتم گادولینیم داخل یک گلوله کربنی است و سپس با بهره گیری از یک میدان الکتریکی می توان این سوئیچ را فعال و غیرفعال کرد.
“الکترت”(electret) یک ماده دی الکتریک هست که بار الکتریکی نیمه پایداری دارد. یک الکترت میدان های الکتریکی داخلی و خارجی تولید می کند و معادل الکتروستاتیک یک مگنت پایدار می باشد. با وجود اینکه “الیور هویساید” این اصطلاح را در ۱۸۸۵ ابداع کرد، مواد با خصوصیات الکترت پیش از آن هم در علم شناخته شده بود و از اوایل دهه ۱۷۰۰ بررسی شده بود.
“رید” با همکاری پژوهشگران موسسه “Rensselaer Poly” و همین طور دانشگاه های “نانجینگ”، “رنمین” و “شیامن” کار کرد.
وی اظهار داشت: این ماژول به شکلی عمل می کند که گویی دارای دو حالت قطبش پایدار می باشد و حتی احتمال کمی وجود دارد که بتوان در آینده از آن برای ساخت پردازنده های مرکزی و تراشه های حافظه در مقیاس مولکولی بهره برد.
لازم به ذکر است که ما تا ساخت یک کامپیوتر مولکولی فاصله بسیاری داریم، اما این یک نقطه شروع دلگرم کننده است. اثبات امکان وجود چنین دستگاهی درهای تحقیق را برای آینده باز می کند و امیدواریم که به نفع نسل های آینده باشد.
این مهم می باشد، برای اینکه دنیای کامپیوتر و محاسبه با سوئیچ کار می کند. پردازنده های مرکزی یا همان CPUها که مغز کامپیوتر ها هستند، اساساً با میلیاردها سوئیچ کوچک پر می شوند و به جهت اینکه ماشین های ما سریع تر شوند، مغز آنها باید کوچک شود؛ چیزی که شرکت “اینتل” هم اکنون برای رسیدن به آن تلاش می کند.
به هر حال، هرچه مغز کامپیوتر ها کوچکتر شود، قوانین فیزیکی بیشتری مانع می شوند، بدین سبب توانایی جهش به سطح مولکولی می تواند عملکردهای خیره کننده ای ایجاد کند.

منبع:

دسته‌ها