خاموش کردن ژن های سلول های مغز استخوان با نانوذرات

خرید بک لینک: پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با بهره گیری از نانوذرات توانستند ژن های موجود در سلول های مغز استخوان را خاموش کنند که این پیشرفت در تحقیقات نانوذرات می تواند به درمان چندین بیماری کشنده منجر شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) برای خاموش کردن ژن های خاص در سلول های مغز استخوان از نانوذرات تولید شده ویژه ای بهره برده اند که می تواند منجر به طیف وسیعی از درمان های جدید شود.
این تیم توضیح داد؛ از آنجائیکه سلول های مغز استخوان نقشی اساسی در تولید سلول های خونی دارند، می توان نانوذرات را برای کمک به درمان بیماری های قلبی و برخی از بیماری های دیگر طراحی کرد.
نوع درمان ژنتیکی مورد استفاده در این تحقیق که “دخالت RNA”(RNA interference) نامیده می شود، در هدف قرار دادن اندام های غیر از کبد، جایی که معمولاً نانوذرات در آن تجمع می یابد، دشوار است.
پژوهشگران MIT توانستند نانوذرات خودرا اصلاح کنند تا در سلول های مغز استخوان بیش از کبد تجمع یابد.
“مایکل میشل” یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه توضیح داد: اگر بتوانیم این ذرات را به سایر ارگان های دلخواه برسانیم، طیف وسیعی از درمان ها برای کشف وجود خواهد داشت و آنچه که ما واقعاً به آن علاقمند بودیم، مغز استخوان بود.
وی ادامه داد: مغز استخوان محلی برای خون سازی سلول های خونی است و این سلول ها موجب ایجاد یک ارتش کامل از سلول ها می شوند که به انواع مختلف بیماری ها کمک می کنند.
پژوهشگران فرضیه خودرا بوسیله مطالعه روی موش ها آزمایش کردند. با انجام این کار، آنها نشان دادند که می توانند از روش خود برای بهبودی بیماران بعد از حمله قلبی با مهار ترشح سلول های خونی مغز استخوان استفاده کنند. این سلول ها التهاب را تقویت می کنند و در بیماری های قلبی نقش دارند.
تحقیقات روی نانوذرات در انواع مختلف درمان های پزشکی به کار می آید. پژوهشگران می گویند این درمان به غیر از درمان بیماری های قلبی، می تواند برای افزایش عملکرد سلول های بنیادی در بیمارانی که به پیوند سلول های بنیادی نیاز دارند، مورد استفاده قرار گیرد.
“میشل” که حالا استادیار مهندسی زیستی در دانشگاه پنسیلوانیا است، می گوید: اگر ما بتوانیم فناوری هایی را توسعه دهیم که بتوانند فعالیت سلولی را در مغز استخوان و سلول های بنیادی خونساز کنترل کنند، می تواند برای درمان بیماری ها تحول آفرین باشد.
RNA اساساً اطلاعات ذخیره شده در DNA را به پروتئین تبدیل می کند و درک عمیق تری از روش های دستیابی به این پروسه می تواند انقلابی در مراقبت های بهداشتی آینده ایجاد کند.

منبع:

دسته‌ها