وزیر ارتباطات خبر داد ماهواره پارس۱ به سرانجام رسید

به گزارش خرید بک لینک وزیر ارتباطات اظهار داشت: کار آزمایش های نهایی ماهواره پارس ۱ بعنوان پیشرفته ترین ماهواره سنجش از دور کشور در پژوهشگاه فضایی ایران به سرانجام رسید و هفته آینده تحویل سازمان فضایی می شود.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی بامداد امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه «بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات» که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برپا شد، اظهار داشت: ماهواره پارس ۱ پیشرفته ترین ماهواره ای است که تاکنون در کشور ساخته شده است.
وی افزود: کار آزمایش ها و تحویل نهایی این ماهواره توسط پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده و هفته آینده مراحل تحویل به سازمان فضایی ایران را طی خواهدنمود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: از این پس پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران تمرکز خودرا بر روی ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» می گذارند.
وزیر ارتباطات در این مراسم با اعلان اینکه در حوزه اقتصاد دیجیتال و تحقق اهداف آن یکی از محورهای اصلی به تولید داخل محصولات صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص دارد، اظهار داشت: سهم آی سی تی از تولید داخل به ۶.۵ درصد رسیده است و قسمتی از آن مرهون تولیدات داخلی فناوری اطلاعات است.
وی با اعلان اینکه همزمان با رشد صنعت آی سی تی، صنعت مخابرات در کشور رشد خوبی داشته است، اظهار داشت: سوئیچ سازی در ایران همزمان با کشورهایی مانند چین و کره پیشرفت خوبی داشت اما به لحاظ استفاده از این فنآوری ها هدایت خوبی صورت نگرفت و مدل اقتصادی خوبی را شاهد نبودیم. بنا بر این و با وجود ارائه خدمات مطلوب تر توسط وندورهای خارجی رفته رفته شاهد حذف این تولیدات در کشور شدیم.
جهرمی با تاکید بر اینکه دانش فنی لازم برای مسیر حرکتی و تولید این قطعات مخابراتی وجود دارد اظهار داشت: تولید کنندگان در صورتیکه بتوانند با قیمت تمام شده کمتر از نمونه خارجی دست به تولید بزنند و موازنه ای در این عرصه ایجاد کنند و نیز خدمات بعد از فروش و پشتیبانی خوبی داشته باشند در این حوزه موفق خواهند شد.
وی راهکار این مساله را در اتصال شرکت ها با هم و ایجاد خطوط تولید چند محصولی عنوان نمود و اظهار داشت: بلوغ صنعت تولید تجهیزات مخابراتی به این سمت است که شرکت های تولید کننده با هم ادغام شوند.
وی راهکار بعدی را پویایی تکنولوژی و به روز نگه داشتن آن عنوان نمود و اظهار داشت: رفتن به سمت بازار بین المللی و الزام به رقابت در کنار تداوم تحقیق و توسعه و به روز رسانی و در نهایت ارتقای فرهنگ و آموزش خدمات بعد از فروش می تواند موجب ارتقا صنعت تولید تجهیزات مخابراتی در داخل کشور شود.
عملکرد ضعیف خدمات بعد از فروش اپراتورها
جهرمی با انتقاد از عملکرد ضعیف خدمات بعد از فروش شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای تلفن همراه اظهار داشت: فرهنگ و آموزش خدمات بعد از فروش در کشور در این عرصه باید ارتقا یابد.
وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه های حمایتی از تولید داخل افزود: در امتداد پیوست فناوری اقتصاد مقاومتی برای ۱۵ سال آینده نیازمندی های این حوزه را شناسایی کردیم و برنامه تولید سالانه تجهیزات در این بخش را گذاشته ایم.
۷۰درصد تجهیزات در شبکه ثابت قابل تولید است
وی اظهار داشت: در توسعه شبکه ثابت، ۷۰ درصد تجهیزات قابل تولید است. الان ظرفیت تولید فیبر، کافوهای نوری و مودم های دسترسی وجود دارد و در این راستا می توانیم جهش تولید داشته باشیم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه الان مودمی که تا قبل از این حدود ۳۰۰ هزار تومان بوده به قیمت ۲ میلیون تومان به فروش می رسد و یک روستایی جهت استفاده از خدمات اینترنت مجبور به خرید مودم است اظهار داشت: تولید داخل می تواند نیاز مردم را در این شرایط تحمیل شده و فشار حداکثری به سبب نوسانات نرخ ارز برطرف کند.
۴ شرکت در زمینه تولید مودم و ۳ شرکت در زمینه موبایل فعالیت می کنند
جهرمی اظهار داشت: الان ۴ شرکت در عرصه تولید مودم در کشور فعال می باشند و ۳ شرکت نیز گوشی موبایل تولید می کنند. همین طور با هماهنگی که با شرکت صاایران وزارت دفاع انجام شده است نخستین پارت گوشیهای تلفن همراه تولید داخل برای ارائه به مردم تحویل یکی از اپراتورهای تلفن همراه شده است.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: خط اعتباری ۵۰۰ میلیاردی برای ارائه گوشیهای اقساطی به مردم از طرف اپراتورها نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی اشاره کرد: در سند شبکه ملی اطلاعات، تولید داخل با دو دیدگاه اقتصاد دیجیتال و امنیت مورد توجه قرار گرفته است. به نحوی که سهم تولید داخل از اقتصاد دیجیتال باید به ۱۰ درصد برسد.
جهرمی اظهار داشت: در حوزه امنیت نیز قسمتی از فضای تولید و تبادل اطلاعات باید به تجهیزات بومی اختصاص پیدا کند. برای مثال در حوزه زیرساخت های نظامی در سند شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی صد درصدی سیستم عامل کاربردی تکلیف شده است.
وزیر ارتباطات همین طور با اشاره به انتقادی که قبل از این از کیفیت نامناسب شبکه اپراتور همراه اول در تهران و البرز داشت، اظهار داشت: امروز با تلاش شبانه روزی این اپراتور، این مشکل برطرف شده است. این اشکال مربوط به یک موضوع تحمیلی بود که الان برطرف شده و کیفیت به قبل بازگشته است.
جهرمی اضافه کرد: امیدواریم ظرف ۱۰ روز آینده عرضه خدمات در این بخش به شکل بهتری دنبال شود.

منبع:

دسته‌ها