ادعای مدرنا در مورد نتایج امیدبخش واکسن کووید-۱۹ بر روی سالمندان

شرکت ˮمدرناˮ می گوید واکسن کروناویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوار کننده ای را در یک کارآزمایی بالینی کوچک روی بیماران مسن نشان داده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان بی سی، شرکت “مدرنا”(Moderna)می گوید واکسن تولیدی خود برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری همه گیر کووید-۱۹ را روی ۱۰ فرد مسن بین ۵۶ تا ۷۰ سال و ۱۰ فرد سالمند ۷۱ ساله و بالاتر آزمایش کرده است.
به قول این شرکت، هر شرکت کننده دو دوز ۱۰۰ میکروگرمی از این واکسن را در فاصله ۲۸ روزه دریافت کرده است و این واکسن موفق به تولید آنتی بادی ها یا پادتن های خنثی کننده ویروس شده اند که محققان اعتقاد دارند که برای ایجاد سلول های ایمنی نابودگر معروف به “سلول تی”(T) و ایمنی در مقابل ویروس لازم هستند.
ازاین رو شرکت زیست فناوری “مدرنا” اعلام نمود که واکسن بالقوه کروناویروس آن، واکنش ایمنی امیدوارکننده ای را در بیماران مسن بوجود آورده است.
این شرکت در نتایج خود آورده است: داوطلبان آنتی بادی های خنثی کننده تولید کردند که محققان بر این باورند برای ایجاد ایمنی از ویروس و تحریک سلول های نابودگر T لازم هستند. علاوه بر این، آنتی بادی های تولید شده بیشتر از کسانی است که از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته اند.
همینطور این واکسن به خوبی تحمل شده و هیچ گونه عارضه جانبی جدی ناشی از دریافت آن گزارش نشده است. “مدرنا” گفته است که بعضی از داوطلبان گرفتار خستگی، لرز، سردرد و درد در محل تزریق شدند که اغلب این علایم طی دو روز برطرف شد.
سهام این شرکت به دنبال اعلام این خبر نزدیک به ۶ درصد رشد کرد.
برپایه داده های جمع آوری شده توسط دانشگاه “جانز هاپکینز” واکسن شرکت “مدرنا” یکی از چندین واکسن در حال توسعه برای مبارزه با کروناویروس جدید است که بیشتر از ۲۳.۹ میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و بیشتر از ۸۲۰ را به کام مرگ کشانده است.
برپایه اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از ۱۷۰ واکسن در حال توسعه در دنیا وجود دارد که حداقل ۳۱ مورد از آنها در مرحله آزمایشات بالینی قرار دارند.
مقامات بهداشت آمریکا اعلام نموده اند که تا زمانی که واکسنی برای این بیماری وجود نداشته باشد، اوضاع به حالت عادی باز نخواهد گشت.
واکسن “مدرنا” حاوی ماده ژنتیکی به نام “RNA پیغامبر” یا “mRNA” است که دانشمندان امیدوارند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با کروناویروس تحریک کند. در ماه مه این شرکت داده های اولیه خویش را منتشر نمود که نشان می داد این واکسن در ۴۵ بزرگسال سالم موفق به تولید پادتن شده است.
دانشمندان قبلاً اخطار داده بودند که مرحله اول این مطالعه کوچک بوده است و امکان دارد نتایج آن برای سایر جمعیت ها همچون سالمندانی که عموماً واکنش ایمنی ضعیفی دارند، متفاوت باشد. اما داده های جدید سبب افزایش امیدواری در مورد ایمنی و تاثیرگذاری این واکسن در پیشگیری از مبتلا شدن به کووید-۱۹ شده است که عرضه آنرا تا آخر سال جاری میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۱ نوید می دهد.
ماه گذشته این شرکت آزمایش بالینی مرحله سه را روی ۳۰ هزار نفر شروع کرد تا دریابد که چقدر ایمن و کارآمد است و انتظار می رود نتایج آن تا اوایل ماه اکتبر آماده شود. این شرکت گفته است که پیشبینی می کند ثبت نام برای آزمایش مرحله سه در ماه سپتامبر صورت گیرد.
“مدرنا” اوایل ماه جاری میلادی اعلام نمود که قیمت هر دوز از این واکسن بین ۳۲ تا ۳۷ دلار است و در صورت تولید در حجم بیشتر، قیمت آن کمتر می شود.
در اوایل ماه جاری، “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا اعلام نمود دولت ایالات متحده ۱۰۰ میلیون دوز واکسن مدرنا را در معامله ای به ارزش ۱.۵۳ میلیارد دلار خریداری می کند. ایالات متحده آمریکا هم اکنون ۹۵۵ میلیون دلار در ساخت واکسن مدرنا سرمایه گزاری نموده است و کل سرمایه گذاری خویش را تا حدود ۲.۵ میلیارد دلار می رساند.
دانشمندان می گویند باآنکه این امیدواری وجود دارد که به واکسنی ایمن و مؤثر دست یابند، اما هیچ تضمینی در این حوزه وجود ندارد. آنها اخطار می دهند که سؤالاتی در مورد چگونگی ئاکنش بدن انسان بعد از آلوده شدن به این ویروس با تزریق واکسن وجود دارد.
یکی از این سؤالات این است که آیا آنتی بادی های تولید شده در واکنش به کووید-۱۹ آیا در مقابل ابتلای مجدد هم از فرد محافظت می کنند؟
دانشمندان انتظار دارند که آنتی بادی ها از ما در مقابل کووید-۱۹ محافظت کنند، اما هنوز مطمئن نیستند که از ابتلای مجدد هم جلوگیری نمایند، چون که محققان هنگ کنگ روز دوشنبه گزارش دادند که به نظر می آید نخستین مورد تأیید شده ابتلای مجدد، مردی است که ابتدا در اواخر ماه مارس به این ویروس آلوده شد و پس از ۴.۵ ماه ظاهراً باردیگر به این ویروس گرفتار شده است.

منبع:

دسته‌ها