محققان دانشگاه سوربن : نیمی از اقیانوس های جهان تحت تاثیر تغییرات اقلیمی هستند

محققان می گویند تابحال نیمی از اقیانوس های جهان تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس الرت، اقیانوس های جهان به یک اسفنج برای جذب گازهای گلخانه ای ما تبدیل گشته اند و مدلهای جدید اقلیمی نشان می دهند که ما به آنها صدمه زیادی زده ایم.
از دهه ۵۰ میلادی، آب های وسیع سیاره ما حدودا ۹۳ درصد از انرژی وارد شده به سامانه آب و هوایی را جذب کرده اند و باآنکه بیشتر این گرمایش در نزدیکی سطح اقیانوس ها مشاهده شده است، اما این افزایش دما الان حتی در عمیق ترین قسمت ها هم نفوذ کرده است.
داده ها در دنیای واقعی در مورد اقیانوس های عمیق به سختی حاصل می شوند، اما یک برآورد جدید بر مبنای اندازه گیری های اخیر و نزدیک به دوازده مدل آب و هوایی نشان داده است که تغییرات اقلیمی تابحال تا حدود نیمی از (۲۰ تا ۵۵ درصد) اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و اقیانوس هند را تحت تاثیر قرار داده است.
علاوه بر این، فقط در طول شش دهه گذشته، این تغییرات دما و شوری که توسط انسان ایجاد شده، به خوبی توانسته در ۸۰ درصد از اقیانوس های جهان گسترش یابد.
“یونا سیلوی” دانشمند اقلیم شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه توضیح می دهد: ما علاقه مند بودیم که ببینیم آیا درجه حرارت و شوری به اندازه کافی زیاد هست تا بر تنوع طبیعی در این مناطق عمیق غلبه کند.
محققان با استفاده از اندازه گیری دما و شوری از اقیانوس های عمیق و انتقال دیتای آنها به این ۱۱ مدل آب و هوایی، گردش اقیانوسی و جوی را طی سال ها با و بدون دخالت دادن سهم انتشار گازهای انسانی شبیه سازی کردند.
“سیلوی” و همکارانش دریافتند که طی نیمه دوم قرن بیستم از نظر آماری گرم شدن ناشی از تغییرات انسانی مسئول بیشترین تغییرات مشاهده شده در اقیانوس ها نسبت به آنچه به صورت طبیعی اتفاق می افتد، است. از آنجائیکه گرما و نمک بر تراکم و گردش اقیانوس تاثیر می گذارند، این می تواند نتایج گسترده ای داشته باشد.
“سیلوی” می گوید: این امر بر گردش جهانی اقیانوس و افزایش سطح دریاها تاثیر می گذارد و تهدیدی برای جوامع بشری و اکوسیستم ها است.
اغلب اوقات، گرما و نمک از سطح اقیانوس به آرامی به قسمت داخلی اقیانوس منتقل می شود، به این مفهوم که خیلی از ژرف ترین قسمت ها تغییراتی را که از انسان ناشی می شود، تجربه می کنند.
با این وجود، بعضی از مناطق عمیق تر سریع تر گردش می کنند و ازاین رو سریع تر به انتشار گازهای انسانی واکنش می دهند. بعنوان مثال در مدل جدید، اقیانوس منجمد جنوبی که گردش نسبتاً خوبی دارد، تغییرات ناشی از انسان را بسیار سریع تر تجربه نمود و نخستین نشانه ها را در اوایل دهه ۱۹۸۰ نشان داد.
در همین حال، در نیم کره شمالی، واکنش به این تغییرات در اقیانوس ها کمی بیشتر طول کشیده است و بیشترین تغییرات بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۴۰ به نظر می آید.
در مجموع این مدلها تا سال ۲۰۲۰، تغییرات و تاثیرپذیری بین ۲۰ تا ۵۵ درصدی اقیانوس های جهان را با تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیتهای انسان نشان می دهند.
محققان می گویند تا اواسط قرن حاضر، این تغییرات می تواند ۵۰ تا ۶۰ درصد و تا سال ۲۰۸۰ بین ۵۵ تا ۸۰ درصد از اقیانوس های جهان را متاثر کند.
آنها نوشتند: این نشان داده است که بخش بزرگی از الگوهای تغییر مشاهده شده در فضای داخلی اقیانوس ها ناشی از فعالیتهای انسان است و با ادامه انتشار کربن دی اکسید شدت بیشتری خواهد یافت.
ما هنوز رابطه بین تغییرات عمیق تر در نمک و گرما و گرم شدن سطح اقیانوس ها یا اینکه چطور این تغییرات بر گردش اقیانوس تاثیر می گذارند را به صورت کامل نمی شناسیم. این شناخت به تحقیقات بیشتری به خصوص در نیم کره جنوبی که داده های عمیق اقیانوس بسیار اندک است، نیاز دارد.
این مطالعه در مجله Nature Climate Change انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها