کریستال مایع راه مقابله با جعل اسناد توسط چاپگرهای جوهرافشان

پژوهشگران کره جنوبی تلاش دارند برای پیشگیری از جعل اسناد کریستال های مایع را به جای جوهر در چاپگرهای جوهرافشان به کار ببرند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران کره ای، ماده ای ابداع نموده اند که شاید بتوان از آن به جای جوهر در چاپگرهای جوهرافشان بهره برده و بدین سان از جعل اسناد جلوگیری کرد.
پژوهشگران “موسسه علم و فناوری کره جنوبی”(KIST) توانسته اند نوعی فناوری را با موفقیت ابداع کنند. در این فناوری، کریستال های مایعی شامل چندین لایه و با ضخامت تار مو ساخته می شوند که خصوصیت های آب دوستی و آب گریزی را هم دارند.
هنگامی که نوعی افزودنی خاص معروف به “chiral dopant” با ماده کریستال مایع ادغام می شود، مولکول های کریستال مایع به صورت خودجوش آغاز به گردش می کنند تا یک ساختار مارپیچ را شکل دهند. این ساختار، به یک ماده کریستال نوری معروف به “کریستال مایع کلستریک”(ChLCD) بازمی گردد که می تواند رنگ را بدون افزودن رنگدانه و تنها با انعکاس طول موج های خاصی از نور نشان دهد.
این نور، خصوصیت قطبش مدور را دارد و به خاطر این ویژگی، تنها در یک جهت می چرخد. این خصوصیت می تواند امکان ظاهر و ناپدید شدن رنگ ها را با تغییر شرایط قطبش فراهم آورد.

تکرار ساختار مایع کریستال، این امکان را فراهم می آورد تا ماده ای ساخته شود که دو یا چند خصوصیت متفاوت را به صورت همزمان دارد. برای ساخت موادی شامل چندین لایه، باید هر لایه روی لایه دیگر ساخته شود و این روند پیچیده احتیاج به ابداع یک فناوری دارد.
پژوهشگران طی این روند توانستند چندین لایه را تفکیک کنند که هر کدام به صورت مجزا قابل کنترل بودند. این روند، یک تکنولوژی جدید برای ساخت کریستال های مایع چندین لایه است که به واسطه یک روند ساده صورت می گیرد.
دکتر “سانگ سئوک لی”(Sang-seok Lee)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: آنچه ما ابداع کرده ایم، روش ساده ای برای ابداع کریستال های مایع چند لایه است و ما امیدواریم که این پژوهش، اساسی برای افزودن مواد نوری منحصر به فرد به مواد باشد.
وی ادامه داد: ما در نظر داریم با کمک این تکنولوژی جدید، ذرات کاربردی متنوعی را برای توسعه مواد ترکیبی ابداع نماییم.
این پژوهش، در مجله “Advanced Materials” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها