پانسمان سلولزی که باکتری زخم ها را از بین می برد

محققان سوئیسی یک پانسمان تولید کرده اند که می تواند باکتری های زخم را از بین می برد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از نیواطلس، مصونیت زخم ها از باکتری های مضر امری حیاتی می باشد، همینطور پمادهای ضد باکتریایی به صورت مرتب باید در محل زخم استعمال شود که نیازمند برداشتن بانداژ از محل زخم است.
در این راستا، محققان یک پانسمان جدید زخم تولید کرده اند که ادعا می شود به تنهایی سبب از بین رفتن مداوم باکتری ها می شود.
محققان موسسه تحقیقاتی “امپا”(Empa) سوئیس که این بانداژ را توسعه داده اند، گفته اند که این محصول به شکل یک غشای نازک ایجاد می شود که عموما از فیبر سلولوزی مشتق شده از گیاه است. هر کدام از این الیاف کمتر از یک میکرومتر قطر دارد.
طی فرایند الکتریکی که برای ایجاد الیاف استفاده می شود، پلی اورتان به سلولز اضافه می شود. این کار مواد را در عین دوام، منعطف تر می کند.
در مرحله بعد، این غشاها با یک محلول از پپتیدهای دو کاره آغشته می شوند. از این جهت به این پپتیدها دو کاره گفته می شود که آنها به سلولز متصل می شوند و خصوصیت های ضدباکتریایی دارند.
علاوه بر این، تولید آنها نسبت به پروتئین های ضدباکتریایی آسان تر است و ماندگارتر و باثبات تر هستند.
در تست های آزمایشگاهی، غشای سلولی توسط سلول های پوست به خوبی تحمل شد و بیشتر از ۹۹.۹۹ درصد از باکتری های مضر مانند استافیلوکوک را از بین برد. این باکتری معمولا در زخم های آلوده دیده می شود.
امید است که بعد از توسعه بیشتر فناوری، این پانسمان حاوی ترکیبات درمانی دیگری هم باشد که روند بهبودی را تقویت می کند.
نتایج این پژوهش در مجله “Advanced Healthcare Materials” منتشر شد.

منبع:

دسته‌ها