نقش آزمونی به نام کنکور در کشورهای دیگر از قرنطینه یک ماهه طراحان سوال در کره جنوبی تا ۹ و نیم میلیون متقاضی در چین

به گزارش خرید بک لینک نحوه پذیرش در دانشگاه چیزی است که دولت هر کشور مطابق با قوانین و شرایط کشور خود، آنرا تعیین می کند. اغلب کشورهای دنیا آزمونی مانند ˮکنکورˮ ما برای پذیرش دانشجو ندارند ولی هر کدام روش هایی دارند که مختص به خود است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، ورود به دانشگاه مسیری است که حدودا همه دانش آموزان دنیا پیش می گیرند تا با کمک مدرک تحصیلی، آینده خویش را بسازند و خط مشی زندگی خود در کار و تحصیل را تعیین کنند.
پذیرش در دانشگاه ها در کشورهای مختلف دنیا از هم متفاوت می باشد و اغلب آنها برای پذیرش دانشجو آزمونی تحت عنوان “کنکور” را برگزار نمی کنند. گرچه هنوز هم کشورهایی وجود دارند که به شرط قبولی در کنکور، دانشجو می پذیرند.
در خیلی از کشورها، دانشجویان آینده نگر در آخرین سال تحصیلات خود در دوره دبیرستان یا کالج مبادرت به دریافت پذیرش از دانشگاه می کنند و در بعضی از کشورها، سازمان های مستقل و یا دولتی وجود دارند که در زمینه پذیرش دانشگاهی فعالیت و مدیریت برگزاری امتحانات لازم برای پذیرش و رسیدگی و بررسی به پرونده های متقاضیان را بر عهده دارند.
در این گزارش نحوه پذیرش دانشجو در چند کشور دنیا را بررسی نموده ایم که در مطلب ذیل می خوانید.

آمریکا:
می توان گفت هر دانشگاه آمریکایی روش خویش را برای پذیرش دانشجو دارد ولی از آنجائیکه تحصیل در آمریکا با صرف هزینه از جانب دانشجو همراه می باشد، اصولا دانشگاه های آمریکایی نمره دیپلم را ملاک پذیرش دانشجو قرار می دهند و نکته جالب اینجاست که توانایی و مهارت های دانش آموزان مانند مهارت در موسیقی و ورزش، از امتیازهای مثبت برای پذیرش به حساب می آید.
ولی آزمون هایی در آمریکا وجود دارد که برای پذیرش دانشجو در کالج و دانشگاه برگزار می گردد.
دو آزمون مهمی که برای پذیرش دانشجو برگزار می شود، “ای سی تی” و “اس ای تی” است که دانش آموزان بسته به انتخاب و توانایی های خود می توانند در هر کدام از دو امتحان برای ورود به دانشگاه شرکت نمایند.
*آزمون “ای سی تی”(ACT)
“ای سی تی” یکی از دو امتحان استاندارد برای ورود به دانشگاه در آمریکا است. ای سی تی بیشتر در قسمت های میانی آمریکا و شمالی آمریکا استفاده می شود.
این آزمون هر سال توسط مؤسسه­ غیرانتفاعیACT با هدف معیاری برای سنجش قدرت و عیار علمی دانش آموزان دبیرستانی به منظور فارغ التحصیل شدن و ورود به دانشگاه­ها برگزار میگردد. این آزمون که متخص دانش آموزان بومی آمریکا است، هر ساله بیشتر از دو میلیون شرکت کننده دارد.
البته باید در نظر داشته باشید که علاوه بر نمرات آزمون ACT معدل دوره دبیرستان و شاخصهای دیگر بررسی می شود تا تعیین شود دانش آموز مذکور واجد شرایط برای ورود به تحصیل در مقطع کارشناسی است یا خیر.
*آزمون “اس ای تی”(SAT)
“اس ای تی” توسط موسسه ” کالج برد”(College Board) که شرکتی است غیردولتی، مدیریت می شود. کالج برد اظهار می کند که اس ای تی تفکر انتقادانه دانش آموزان و میزان تجزیه و تحلیل مفاهیم یادگرفته شده توسط دانش آموزان، که برای پیشرفت آنها در دانشگاه ها لازم است را می سنجد. همینطور اظهار می کند که جمع نمره اس ای تی با نمره دبیرستان افراد شاخص بسیار بهتری از نمره صرف دانش آموزان برای اجازه ورود به دانشگاه ها است.

اروپا:
اغلب کشورهای اروپایی مانند انگلیس نمره دیپلم را شرط پذیرش در دانشگاه می دانند. ولی کشورهایی در اروپا هم هستند که کنکور برگزار می کنند.
ایتالیا و فرانسه
از آنجائیکه تحصیل در کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه مجانی است، همچون ایران برای ورود به دانشگاه کنکور برگزار می کنند. در مواردی گفته شده که کنکور فرانسه حتی از ایران هم سخت تر است.
در کشوری مثل ایتالیا آزمونی مشابه کنکور در ایران برای دانشجویان خارجی برگزار می گردد و شرط ورود به دانشگاه ها قبولی در این آزمون و گرفتن بورسیه ادامه تحصیل است.
ترکیه
در ترکیه تنها یک راه برای ورود به دانشگاه وجود دارد که همان کنکور است که تحت عنوان “آزمون جایابی دانشجوی کارشناسی” است.
اسپانیا
در اسپانیا آزمون هایی برای دسترسی دانشجویان به دانشگاه وجود دارد که الزامی نیست و دانشجویان می توانند به صورت داوطلبانه و اختیاری در این آزمون ها شرکت نمایند.
این آزمون ها پس از دوره دبیرستان برگزار می گردد و دانش آموزان باید شش امتحان کتبی ۹۰ دقیقه ای بدهند که در سه روز برگزار می گردد.
این امتحان ها توسط دانشگاه های دولتی اسپانیا برگزار می گردد و به دانشجویان این کشور اجازه دسترسی به سیستم دانشگاهی اسپانیا را می دهد.
روسیه
در روسیه دانش آموز باید یک سری امتحان را قبول شود تا وارد یک دانشگاه یا یک کالج حرفه ای شود.
از سال ۲۰۰۹ میلادی، “USE” تنها شکل امتحانات فارغ التحصیلی در دبیرستان ها و اصلی ترین شکل امتحان برای پیش از ورود به دانشگاه بوده است.
اوکراین
آزمون های “EIT” در اوکراین، امتحانات قبولی در دانشگاه های این کشور است که با هدف تعیین میزان عملکرد دانشجویان در دوره دبیرستان برگزار می گردد. همینطور از دیگر اهداف برگزاری این آزمون دسترسی برابر به آموزش عالی است. نتایج حاصل از این امتحان بعنوان تصدیق نهایی برای پذیرش در موسسات آموزش عالی به حساب می آید.
آلمان
شرط پذیرش در دانشگاه های آلمان نمره دیپلم دانشجو است. البته بعضی از دانشگاه های این کشور که حالت فنی دارند، و بعنوان مثال رشته های حقوق و پزشکی نیستند، با مدرکی کمتر از دیپلم هم پذیرش دانشجو را انجام می دهند.

آسیا:
در آسیا هم علاوه بر ایران، کشورهایی وجود دارند که کنکور برگزار می کنند.
کره جنوبی
شاید بتوان گفت در بین سراسر کشورهای دنیا، شبیه ترین شیوه به ایران برای ورود به دانشگاه متعلق به “کره جنوبی” است.
کره جنوبی برای پذیرش دانشجو، در دومین پنجشنبه نوامبر هر سال کنکور برگزار می نماید.
کنکور این کشور ” سونن” نام دارد و از کنکور ایرانی طولانی تر است. برگزاری آزمون برای بیشتر از نیم میلیون دانش آموز کره ای حدودا یک روز کامل طول می کشد و در میانه راه، به بچه ها برای نهار و استراحت یک ساعتی وقت می دهند.
حین برگزاری آزمون بانک ها و اداره ها موقتا تعطیل می شوند، اتحادیه ها و معترضین سیاسی حتی اعتصابات و تظاهراتشان را به تعویق می اندازند و ارتش از شلیک گلوله و عملیات های هوایی دست می کشد.
معابد این کشور هم والدین این دانش آموزان را به خود می بیند که حین برگزاری آزمون برای دعا، راز و نیاز و آرزوی موفقیت برای فرزندشان به معبد می روند.
از میان داوطلبانی که در این کنکور شرکت می کنند، ۲۰ درصد باردیگر آزمون می دهند.
در کره جنوبی نزدیک به هفتاد درصد جوانان زیر ۳۵ سال، تحصیلات دانشگاهی دارند. این بالاترین نرخ تحصیلات دانشگاهی بین کشورهای توسعه یافته و دو برابر اقتصادی موفق مثل آلمان است.
نحوه طراحی سوالات هم اینگونه است که هر سال گروهی متشکل از حدود ۵۰۰ معلم از سرتاسر کره جنوبی انتخاب می شوند و به مدت یک ماه به مکانی نامعلوم در استان کوهستانی گنگوان منتقل می شوند. اعضای گروه حق ندارند از هدف این سفر با کسی حتی همسرانشان حرف بزنند و باید بهانه ای بتراشند. هنگام ورود به کمپ طراحی آزمون، تلفن های همراهشان را تحویل می دهند و عملا به مدت یک ماه از ارتباط با دنیای بیرون محروم می شوند.
چین
“آزمون ملی ورودی کالج” که عموما تحت عنوان “گائوکائو”(Gaokao) شناخته می شود، آزمونی است که سالیانه در جمهوری خلق چین برگزار می گردد.
متقاضیان می توانند بعد از اتمام دوره دبیرستان برای ورود به دانشگاه در این آزمون شرکت نمایند. البته این محدودیت سنی از سال ۲۰۰۱ میلادی برداشته شده است.
این آزمون ها در دوره ای ۲ یا ۳ روزه به مدت زمان ۹ ساعت برگزار می گردد.
در سال ۲۰۰۶ میلادی یک رکورد در چین زده شد و ۹.۵ میلیون نفر متقاضی این آزمون ها شدند.
سال جاری این آزمون تحت تأثیر پاندمی “کووید-۱۹” قرار گرفت و آزمون ۲۰۲۰ یک ماه به تعویق افتاد و به ۷ و ۸ ژوئیه موکول شد.
ژاپن
در ژاپن سالیانه نوعی آزمون توسط دانشگاه های دولتی و برخی دانشگاه های خصوصی برگزار می گردد که برای ورود به برترین دانشگاه های این کشور است.
از آنجائیکه این آزمون کلیدی برای ورود به بهترین های دانشگاه های ژاپن است، رقابت در آن بسیار سنگین است.
این آزمون در آخر هفته در اواسط ژانویه و به مدت دو روز برگزار می گردد.
بدین سان نتیجه گیری می نماییم که شیوه برگزاری کنکور و راه های ورود داوطلبین به دانشگاه در هر کشور متفاوت از دیگری است که هر کدام هم سختی های خویش را دارند. نکته قابل توجه اینجاست که در کشورهای توسعه یافته کیفیت تحصیل دانشجو در دوران تحصیل در دانشگاه مهم تر از چگونگی ورود به دانشگاه است و دانشجویان موظفند برای دوام آوردن در دوران تحصیل، کیفیت تحصیلی مطلوبی داشته باشند.

منبع:

دسته‌ها