در گزارش خرید بک لینک اعلام شد پروژه شبکه علمی کشور متوقف گردید

خرید بک لینک: مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران از متوقف شدن پروژه شبکه علمی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: نوسانات ارز و عمل نکردن سرمایه گذار به تعهدات خود مانع ادامه راه شده است.

سعید گرگین در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت شبکه علمی کشور و چرایی متوقف ماندن این پروژه اظهار داشت: نسل اول شبکه علمی کشور به دهه ۷۰ و عرضه اینترنت با حجم ۲ تا ۴ مگ و مبتنی بر کابل مسی باز می گردد؛ خدمتی که با عنایت به نوپا بودن اینترنت در ایران به صورت خیلی محدود به برخی مراکز عرضه می شد.
روند پیشرفت پروژه شبکه علمی در ۴ دهه
وی با اشاره به اینکه در آن برهه، حدود ۲۷۰ نقطه (دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی) به شبکه مذکور متصل بوده و سرویس اینترنت دریافت می کردند، اضافه کرد: در واقع کاربرد و وظیفه آن شبکه (نسل اول) عرضه خدمات به مراکز علمی-پژوهشی و دانشگاهی بود.
گرگین افزود: به مرور و همزمان با فراگیری نسبی اینترنت در کشور و توزیع عمومی آن به وسیله مخابرات، در واقع کابل های مسی کارایی خویش را از دست داد و اینترنت مبتنی بر فیبر با بندیت های به مراتب بالاتر از ۲ مگ و ۴ مگ، توسعه یافت و بالتبع آن شبکه مبتنی بر کابل های مسی هم کنار گذاشته شد.
مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با اشاره به اینکه در دهه ۸۰ و در زمان تدوین برنامه پنجم توسعه، مجدداً این شبکه مورد توجه قرار گرفت، تصریح کرد: بر این اساس در برنامه پنجم، راه اندازی شبکه علمی کشور بر عهده وزارت ICT قرار داده شده و بهره برداری از آن هم به وزارت علوم واگذار شد.
وی اظهار داشت: در این راستا، با اقدامات مراکز مخابراتی استانی، کابل کشی فیبر صورت گرفت و برای برخی از دانشگاه ها امکانات زیرساختی فراهم گردید. ضمن اینکه در تهران هم به صورت خاص، یک رینگ یا حلقه ایجاد و بواسطه آن، ۱۶ دانشگاه به یکدیگر متصل و در ادامه یک سرویس هم به صورت دمو و پیش فرض روی آن ۱۶ نقطه و مرکز دانشگاهی نقطه اجرا شد.
گرگین اضافه کرد: در دهه ۹۰ پروانه شبکه علمی، سومین بار صادر شد. در واقع برای این پروانه ۴ فاز پیشبینی شده بود که در فاز اول دانشگاه های اصلی در تهران در ادامه و فازهای بعدی، مراکز استان ها و نهایتاً در فاز چهارم، کلیه شهرها و دانشگاه های کشور قرار بود به شبکه متصل شوند.
مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، نبود زیرساخت ارتباط فیبری خیلی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با مخابرات را چالش اصلی شبکه علمی عنوان نمود و افزود: ایجاد این زیرساخت باید توسط وزارت ارتباطات صورت گیرد اما عملاً هزینه بسیار زیادی برای این وزارتخانه دارد. البته هرچند در پروانه شبکه علمی، اجازه حفاری و فیبرکشی پیشبینی شده، با این وجود اما هزینه این کار، بسیار سرسام آور بوده و نکته بسیار حائز اهمیت این است که در این پروانه ای که صادر شده، برای این شبکه هیچ بودجه مصوبی در نظر گرفته نشده است.
پروژه شبکه علمی متوقف گردید / سرمایه گذار به تعهدات خود عمل نکرد
وی اظهار داشت: در چنین شرایطی، به جهت اینکه کارها پیش برود، در سال ۱۳۹۵ با همکاری سازمان فناوری اطلاعات وزارت ICT، قرار شده بود که یک سرمایه گذار بخش خصوصی وارد عرصه شود و تا تیرماه ۹۸، تمامی مراحل ۴ فاز پروانه، به انجام رسیده و تکمیل شود. با این وجود، از یک سو به دلیل نوسانات نرخ ارز و از سوی دیگر، عمل نکردن سرمایه گذار به تعهدات خود، تابحال وعده ها محقق نشده و عملاً کار متوقف شده است.
گرگین همینطور در پاسخ به این پرسش که آیا این شبکه می تواند به آموزش مجازی در دانشگاه ها کمک کند؟ تصریح کرد: در شرایط کرونا، در واقع ما کاربرانی (دانشجویان) داریم که از منازل خود و یا از نقاطی خارج از دانشگاه، می خواهند به دانشگاه متصل شده و از سرویسهای آموزش و آزمون مجازی استفاده کنند. در حالیکه این شبکه (شبکه علمی) نقش برقراری ارتباط بین دانشگاه ها را ایفا می کند و عملاً برای ارتباط یکایک کاربرها از خارج از دانشگاه با دانشگاه، کارایی ندارد و چنین انتظاری از شبکه علمی، در واقع شدنی نیست. چون که اساساً از ابتدا چنین کاربردی برای این شبکه پیشبینی نشده بود.
کارکردهای شبکه علمی / اشتراک گذاری منابع دیجیتال
وی با اشاره به اینکه در صورت تکمیل کلیه فازهای پروانه شبکه علمی، این امکان وجود خواهد داشت تا خود دانشگاه ها، منابع را با یکدیگر به اشتراک گذارند، اضافه کرد: کارکردهای شبکه علمی، سرویسهای متنوعی را شامل می شود که البته تا این زمان، در ایران فراتر از عرضه سرویس اینترنت نرفته است. در حالیکه تنوع سرویس ها در کشورهای پیشرفته علمی، بسیار زیاد است.
وی افزود: اشتراک گذاری منابع دیجیتال یکی از سرویس هایی است که می تواند از راه شبکه علمی انجام شود؛ مثلاً وزارت علوم می تواند یک اکانت را خریداری کند و منابع به دست آمده را از راه شبکه علمی بین تمامی دانشگاه ها به اشتراک بگذارید.
مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و همینطور دسترسی به منابع پردازشی را از دیگر امکانات شبکه علمی برشمرد و اظهار داشت: در واقع سرویس ها، بسیار متنوع بوده و در چندین طبقه دسته بندی می شود.

منبع:

دسته‌ها