صدای ارتعاش اتمسفر زمین چگونه است؟

مطالعه دانشمندان ˮدانشگاه کیوتوˮ و ˮدانشگاه هاوایی در مانواˮ نشان داده است که جو کل زمین به شکلی ارتعاش می کند و می لرزد که بسیار شبیه لرزش های صدای زنگ و زنگوله است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، پژوهشگران این تحقیق، داده های به دست آمده از فشار اتمسفریک طی ۳۸ سال را تحلیل کردند.
دانشمندان در مطالعه خود، که در مجله “Atmospheric Sciences” چاپ شده است، نوعی “موسیقی” در جو را توصیف کرده اند که بعنوان صدایی که قابل شنیدن است، تشخیص داده نمی گردد، بلکه همانند امواج در مقیاس بزرگ فشار اتمسفریک است که جهان را در بر می گیرد و در اطراف خط استوا حرکت می کند و در همان زمان نیز در حال حرکت از غرب به شرق و از شرق به غرب است.
فشار اتمسفریک یا فشار هواسپهری که به آن فشار بارومتریک نیز می گویند، فشار داخل اتمسفر زمین است.
هر یک از امواج کشف شده توسط دانشمندان، ارتعاش طنین انداز جو جهانی است که دارای خاصیت های مشابه به صدای زنگ زنگوله است. تقریباً به همان روشی که ماه دارای یک نیروی جزر و مد گرانشی است که بر دریاهای زمین تاثیر می گذارد این مساله بر جو ما نیز تاثیر می گذارد.
در کنار تأثیر خورشید، این مساله موجب ایجاد امواج اتمسفریک یا طنین اندازی در آسمان می شود که بعنوان جیب های در حال حرکت پر شده از هوای محکم بسته شده ( moving pockets of tightly packed air) که طول آنها هزاران کیلومتر است، قابل ردیابی هستند.
مطالعه چنین طنین ها و صداهای جوی در قرن ۱۹ توسط فیزیکدان و ریاضیدان فرانسوی پیر- سیمون لاپلاس شروع شد و طی دو قرن بعد نیز پژوهشگران به ادامه بررسی آن موضوع پرداختند.
در این زمان نظریه لاپلاس اصلاح گردید و این مساله منجر به پیش بینی های دقیق فرکانس امواج در جو شد. با این وجود کشف واقعی این امواج چالشی بوده است که دانشمندان سالهاست برای حل آن سخت در حال تلاشند.
حالا در این مطالعه جدید، پژوهشگران تجزیه و تحلیل مفصلی از مشاهدات فشار جوی هر یک ساعت طی مدت ۳۸ سال را ارائه دادند. در نهایت نتایج مطالعه، ده ها مدل موج را نشان داد که پیش تر در نظریه نیز پیش بینی شده بودند.
پژوهشگران این مطالعه بر روی بررسی امواج با دوره بین ۲ ساعت و ۳۳ ساعت متمرکز شده بودند. این امواج بطور افقی و با سرعتی بیش از ۱۱۲۷ کیلومتر در ساعت (۷۰۰ مایل در ساعت) در جو حرکت می کنند.
همانطور که در گیف زیر قابل مشاهده می باشد، این امواج الگوی فشار بالا و پایین همانند تخته شطرنج مانند که خانه های سیاه و سفید دارد(chequerboard) را هنگام انتشار در سراسر جهان ایجاد می کنند.

پژوهشگران این مطالعه گفتند: برای این حالت های موج که به سرعت در حال حرکت هستند، فرکانس های مشاهده شده و الگوی جهانی ما مطابق با مواردی است که از لحاظ نظری بسیار عالی پیش بینی شده اند. بررسی بینش لاپلاس و سایر فیزیکدانان پیشگام بعد از گذشت دو قرن بسیار هیجان انگیز است.
پژوهشگران می گویند که نه فقط مطالعه آنها “یک مسئله طولانی و کلاسیک در علم اتمسفریک” را حل می کند، بلکه راه جدیدی از تحقیقات را نیز بر روی آنها گشوده است که می تواند درک آنها از فرایندهای دیگر حرکت امواج در سراسر جهان را نیز افزایش دهد.

دسته‌ها