دانشمندان اسپانیایی مطرح کردند ردپای کروناویروس در اسپانیا ۹ ماه قبل از شیوع در چین!

دانشمندان اسپانیایی مدعی شدند شواهد کووید-19 را در یک نمونه از فاضلاب شهر بارسلونا در ماه مارس 2019(اسفند 97) کشف کرده اند که در کمال تعجب، از وجود این ویروس 9 ماه قبل از شیوع کروناویروس جدید در چین حکایت دارد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، کشف حضور ژنوم کروناویروس جدید در اسپانیا قبل از زمانی که شیوع آن در چین اعلام شد، اگر تأیید شود، حاکی از آن خواهد بود که این بیماری ممکنست خیلی زودتر از آنچه جامعه علمی تصور می کند، ظاهر شده باشد.
با این وجود، متخصصان مستقل با بررسی این یافته ها اظهار داشتند که آنها در این ادعا شک دارند. بگفته آنها، این مطالعه ناقص است و سایر شواهد نشان میدهد که این ویروس در اواخر سال قبل میلادی در چین به وجود آمده است.
یک گروه در دانشگاه بارسلونا که از اواسط ماه آوریل سال جاری فاضلاب را برای شناسایی شیوع های احتمالی جدید آزمایش می کرد، آزمایش هایی را روی نمونه های قدیمی تر انجام داد و دریافت که این ویروس در تاریخ ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۰ یعنی ۴۱ روز پیش از مشخص شدن نخستین ابتلای رسمی در بارسلونا وجود داشته است.
پژوهشگران دانشگاه بارسلونا نتایج خودرا در تاریخ ۱۳ ژوئن به صورت آنلاین گزارش دادند. بخش اعظم مطالعه آنها بطور مفصل به وجود کروناویروس در اوایل سال ۲۰۲۰ در نمونه فاضلاب بارسلونا پرداخته است. با این وجود، این یافته شگفت آور که وجود کروناویروس را در مارس ۲۰۱۹ نشان می دهد، در آخر مقاله به شکل مختصر ذکر شده است.
آنها آزمایش های نمونه فاضلاب را بین ژانویه ۲۰۱۸ و دسامبر ۲۰۱۹ انجام دادند و وجود ژنوم ویروس را در یکی از آنها که در ۱۲ مارس ۲۰۱۹ نمونه برداری شده بود، تشخیص دادند.
“آلبرت بوش” سرپرست این مطالعه اظهار داشت: سطح ویروس “SARS-CoV-۲” در این نمونه پایین اما مثبت بود.
پژوهشگران اروپا، استرالیا و ایالات متحده افزایش ژن های ویروس را در فاضلاب ها روزها قبل از ثبت موارد ابتلای گزارش شده رسمی کشف کرده اند. این یافته ها سبب شده است که پژوهشگران به سراغ آزمایش نمونه های فاضلاب منجمد شده متعلق به دوره های قبل بروند و به دنبال شواهدی از وجود کروناویروس در آنها باشند.
هفته گذشته، پژوهشگران ایتالیایی یافتن کروناویروس را در ۱۸ دسامبر در میلان و تورین یعنی دو ماه پیش از موارد ابتلای رسمی به کووید-۱۹ گزارش دادند.
این تحقیق برای داوری همتا ارائه شده است. داوری همتا، بازبینی با دقت یا داوری دقیق(Peer review)، به روند بازبینی همه جانبه مقاله های علمی توسط متخصصان همان رشته گفته می شود. متخصصان آن رشته، پژوهش های دریافت شده را تجزیه تحلیل و یافته های آنرا بررسی می نمایند و به پرسش های ویژه ای که دیگر صاحب نظران، شامل مسئولین مجله(معمولاً سردبیران) و خوانندگان متخصص مطرح می کنند، پاسخ می دهند.
دکتر “جوآن رامون ویلالبی” مسئول انجمن بهداشت عمومی و مدیریت بهداشت اسپانیا به رویترز اظهار داشت که نتیجه گیری نهایی خیلی زود است.
وی افزود که برای تایید چنین نتایجی همیشه باید اطلاعات بیشتر، مطالعات بیشتر و آزمایش نمونه های بیشتر داشت و احتمال خطای آزمایشگاهی رد شود و به سبب شباهت کروناویروس به سایر عفونت های تنفسی، احتمال مثبت بودن کاذب وجود این ویروس وجود دارد.
“بوش” که رئیس انجمن ویروس شناسی اسپانیا است، می گوید تشخیص زودهنگام کروناویروس حتی در ماه ژانویه شاید می توانست واکنش به این بیماری را بهبود بخشد.
حالا پژوهشگران دانشگاه بارسلونا آزمایشات خودرا تکرار می کنند تا تأیید کنند که واقعاً ویروس “SARS-CoV-۲” از ماه مارس ۲۰۱۹ در شهر بارسلونا وجود داشته است یا خیر.

دسته‌ها