تشخیص زودهنگام سرطان کلیه با یک آزمایش جدید

خرید بک لینک: نتایج یک مطالعه جدید نشان میدهد که یک آزمایش ˮنشانگر زیستیˮ در تشخیص زودرس سرطان کلیه بسیار دقیق است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از نیواطلس، تومورهای اولیه و کوچک کلیه معمولا هیچ علائمی در بدن شخص ایجاد نمی کنند و به صورت اتفاقی در اسکن شکم که به علل دیگر انجام می شود، پیدا می شوند.
با این حال، هیچ آزمایش تصویربرداری یا آزمایش غربالگری دیگری وجود ندارد که به دنبال تشخیص اولیه سرطان کلیه باشد.
امکان دارد در ابتدا تجزیه و تحلیل های مبتنی بر این روش جدید در افرادی مورد استفاده قرار گیرد که در خانواده خود سابقه مبتلا شدن به سرطان کلیه دارند یا قبلا مبتلا به این سرطان بوده اند.
حالا دانشمندان دانشگاه “هاروارد” یک روش جدید توسعه داده اند که در آن از بافت برداری مایع استفاده می شود که می تواند با دقتی بالا وجود سرطان های کلیوی را تشخیص دهد.
این روش می تواند حتی تومورهای موضعی کوچک را که اغلب قابل درمان هستند و هیچ روش تشخیص اولیه برای آنها وجود ندارد، تشخیص دهد.
بافت برداری مایع غیرتهاجمی که به جست وجوی دی ان ای های مربوط به سرطان می گردد، که به واسطه تومورها در خون و سایر مایعات بدن جاری می شوند، به سرعت به سمت استفاده بالینی می رود تا بعنوان روشی برای تشخیص زودرس بعضی از تومورها مورد استفاده قرار گیرد.
“متیو فریدمن”(Matthew Freedman) یک انکولوژیست و محقق ارشد پروژه اظهار داشت: سرطان کلیه یکی از سخت ترین تومورها برای تشخیص است چون که به اندازه باقی تومورها، “DNA” زیادی جاری نمی سازد.
وی ادامه داد، عملکرد این آزمایش مطلوب است چون که می تواند الگوهای غیرطبیعی را در مقادیر کمی از “DNA” های جاری شده از تومور شناسایی کند و این نکته را اثبات کند که این بیماری در مراحل اولیه قابل تشخیص می باشد.
زمانی که دانشمندان این آزمایش را بر روی نمونه های خون بررسی کردند، دریافتند که این آزمایش حدودا صد درصد صحیح بود تا افراد مبتلا به سرطان کلیه و افراد سالم را از هم متمایز کند.
این روش در آزمایش نمونه های ادرار دقت کمتری داشت. اما محققان معتقدند که می توان عملکرد آنرا بهبود بخشید.
اگر این تست در آزمایش های گسترده تر تایید گردد و از نظر بالینی به صورت گسترده کاربردی شود، نمونه ادرار حتی می تواند نسبت به خون، کمتر تهاجمی باشد.

منبع:

دسته‌ها