یک زن برای نخستین بار فرمانده پروازهای فضایی سرنشین دار ناسا شد

به گزارش خرید بک لینک ناسا روز گذشته اعلام نمود ˮکتی لودرزˮ(Kathy Lueders) را بعنوان فرمانده برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار خود برگزیده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، “کتی لودرز” (Kathy Lueders) اولین بانویی است که توسط ناسا بعنوان فرمانده برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار این سازمان انتخاب شده است. ناسا روز گذشته اعلام نمود یکی از مقامات ناسا به نام”کتی لودرز” که ماه گذشته اولین پرواز سرنشین دار بخش خصوصی به فضا را مدیریت کرد، حالا بعنوان اولین زنی که ریاست برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار ناسا را برعهده دارد، انتخاب شده است و در حال هدایت مأموریت ها است تا بتواند در سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه بفرستد.
“جیم برایدنستاین”(Jim Bridenstine) رئیس ناسا در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام نمود: کتی لودرز بعنوان فرمانده بخش مأموریت سرنشین دار اکتشافی و عملیاتی ناسا انتخاب شده است. کتی تابحال با موفقیت بخش های”برنامه های تجاری حمل محموله” و “برنامه های تجاری سرنشین دار” را مدیریت کرده است و الان که ما در حال آماده شدن برای ارسال فضانوردان به ماه تا سال ۲۰۲۴ هستیم، وی شخص مناسبی برای رهبری بخش مأموریت اکتشاف و عملیات انسانی ناسا است.
لودرز در سال ۱۹۹۲ به ناسا ملحق شد و ۳۰ ماه مه سالجاری شاهد پرتاب کپسول سرنشین دار “دراگون” متعلق به شرکت “اسپیس ایکس” به سمت “ایستگاه فضایی بین المللی” بود. در آن روز ناسا بالاخره موفق شد برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی، دو تن از فضانوردان خویش را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کند.
لودرز سالها مسئولیت برنامه آزمایش جامع کپسول های فضایی را که توسط شرکت هایی چون اسپیس ایکس، بوئینگ و سایر شرکت های همکار ناسا ایجاد می شود تا فضانوردان را به فضا بفرستند، بر عهده داشت.
لودرز ماه گذشته قبل از پرتاب کپسول سرنشین دار “دراگون” متعلق به شرکت “اسپیس ایکس” طی یک جلسه اظهار داشت: هیچگاه نتیجه همکاری تیم سازمان ناسا و شرکت اسپیس ایکس را دست کم نگیرید. آنها تابحال کارهای خارق العاده ای را با کمک یکدیگر انجام داده اند.
برنامه توسعه برنامه های پرواز تجاری فضایی ناسا یک دهه پیش تحت مدیریت دولت “باراک اوباما”(رئیس جمهور وقت آمریکا)، شروع شد و این یک تغییر چشم گیر برای آژانس فضایی آمریکا بود.
برنامه ناسا که حالا توسط دولت رئیس جمهور “دونالد ترامپ” تعیین شده این است که ناسا بتواند با استفاده از موشک “سیستم پرواز فضایی”(SLS) و کپسول “اوریون”، دو فضانورد که یکی از آنها اولین زنی است که به ماه گام می گذارد را در سال ۲۰۲۴ به ماه بفرستند. اما فعلا این برنامه از برنامه ریزی های از پیش تعیین شده عقب مانده است و ناسا فعلا تصمیم نهایی را در مورد اینکه کدام شرکت این ماه نشین را خواهد ساخت، اتخاذ نکرده است.

دسته‌ها