ابداع مواد ضد آب با الهام از نوعی حشره

به گزارش خرید بک لینک گروهی از پژوهشگران حوزه اقیانوس شناسی تلاش دارند با الهام از نوعی حشره که روی سطح آب زندگی می کند، به ابداع مواد ضد آب بپردازند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، “آبسوار” یا “اسکیت باز دریایی” (sea skater)، نوعی حشره ساکن سطح اقیانوس است که می تواند منبع الهام بخشی برای بهبود در ابداع مواد دافع آب باشد. گروهی از پژوهشگران حوزه اقیانوس شناسی در بررسی جدیدی کوشیده اند تا بینش هایی را در مورد خصوصیت های فیزیکی این حشرات همچون موها، پوشش مومی شکلی که بدن آنها را می پوشاند و همینطور حرکات آنها برای فرار از خطرات دریا عرضه کنند.
“گوری ماهادیک” (Gauri Mahadik)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش بینارشته ای ما، اولین نمونه در نوع خود است که دو نوع اسکیت باز دریایی را مورد بررسی قرار می دهد. هدف ما این بود تا نحوه تکامل این حشرات را برای زنده ماندن در محیط های دریایی درک نماییم.
حشرات هنگام رو به رو شدن با امواج سهمگین، پرتو ماوراءبنفش، باران، پرندگان و ماهی های شکارچی، به مجموعه سازگاری هایی نیاز دارند تا در اقیانوس زنده بمانند. پژوهشگران در این پروژه، دو نوع اسکیت باز دریایی را مورد بررسی قرار دادند تا نحوه سازگاری آنها را با محیط اطراف درک کنند.
ماهادیک اضافه کرد: نگه داشتن اسکیت بازان دریایی در آزمایشگاه، کار دشواری است و امکان آزمون و خطا به میزان قابل توجهی وجود دارد. این حشرات آدمخوار هستند؛ در نتیجه خوب غذا دادن به آنها مبحث بسیار مهمی بود. ما ساعت ها زمان صرف کردیم تا از رفتار طبیعی این حشرات فیلمبرداری نماییم چونکه پرش آنها به اطراف بسیار زیاد است.

“لانا چنگ” (Lanna Cheng)، پژوهشگر “دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو” (UCSD) و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: موهای بسیار باریک این حشرات می توانند اتصال محکمی با یکدیگر داشته باشند تا از ورود آب به میان خودشان پیشگیری کنند. اگر حشره به صورت ناگهانی در آب فرو برود، این لایه مویی می تواند با تشکیل یک حباب هوا، به تنفس سریع آن کمک نماید.
“هیمانشو میشرا” (Himanshu Mishra)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که حشره در حالت استراحت قرار می گیرد، حتی پنج درصد از سطح پای حشرات هم در تماس با آب قرار نمی گیرد؛ در نتیجه می توان اظهار داشت که عملا در حال پرواز است.
پژوهشگران با ثبت حرکات حشرات به وسیله دوربین نشان دادند که اگر قطرات آب روی بدن حشره فرود بیایند، می لغزند و پایین می افتند یا این که حشره با پرش خود، قطرات را می ریزد. سرعت حرکت حشرات برای فرار از امواج پیش رو، پژوهشگران را شگفت زده کرد.
میشرا اضافه کرد: ما می خواهیم با الهام از این حشرات، به ابداع فناوری های کم هزینه و سازگار با محیط زیست کمک نماییم.
این پژوهش، در مجله ” Scientific Reports” به چاپ رسید.

دسته‌ها