دانشمندان کانادایی: خفاشها کروناویروس را حمل می کنند بدون آنکه بیمار شوند

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران دانشگاه ساسکاچوان(University of Saskatchewan) کانادا در مطالعه اخیرشان دریافته اند خفاش ها می توانند بدون آنکه خودشان بیمار شوند، حامل کروناویروس باشند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، کروناویروس هایی که سبب بیماری هایی مانند سندرم حاد تنفسی حاد(SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه(MERS) شده اند هم خفاش ها حامل آن بوده اند.
در صورتی که این ویروس ها می توانند سبب ایجاد بیماری کشنده و خطرناک در انسان ها شوند اما بنابر یک مطالعه جدید خفاش ها از بیماری های ناشی از این ویروسها در امان هستند.
پژوهشگران کانادایی در مطالعه اخیرشان دریافتند خفاش ها می توانند سندرم تنفسی خاورمیانه(MERS) را بدون بیمار شدن حمل کنند. خفاش ها نه از شر ویروس خلاص می شوند و نه بیمار می شوند.
دانشمندان ثابت کردند که سلول های موجود در “خفاش قهوه ای”(brown bat) که از حشرات تغذیه می کند، امکان دارد این مورد را نشان دهد که بدن این خفاش ها هم عفونت سندرم تنفسی خاورمیانه را برای ماه ها حمل می کند اما مشکلی برای آنها پیش نمی آید چون که بدن خفاش ها بگونه ای با ویروس ها منطبق شده اند.
“ویکرام میسرا”(Vikram Misra) میکروبیولوژیست دانشگاه ساسکاچوان اظهار داشت: کروناویروس سندرم تنفسی خاورمیانه به جای کشتن سلول های خفاش و انجام همان کاری که با سلول های انسانی انجام می دهد، وارد رابطه طولانی مدت با بدن میزبان می شود اما بدن خفاش به علت سیستم ایمنی منحصر به فرد فوق العاده این حیوان مقاومت می کند. تصور می شود کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) هم به همان روش در بدن خفاش ها عمل می کند.
میسرا در ادامه اضافه کرد: مطالعه ما نشان داده است که وجود عوامل استرس زایی مانند سایر بیماری ها و احتمال از بین رفتن زیستگاه امکان دارد در شیوع کروناویروس ها توسط خفاش ها به گونه های دیگر نقش مهمی داشته باشد. هنگامی که خفاش در سیستم ایمنی بدن خود گرفتار استرس می شود، این مورد تعادل سیستم ایمنی ویروس را هم مختل می کند و به ویروس اجازه می دهد تا تکثیر شود.

“داریل فالزارانو”(Darryl Falzarano) دانشمند “سازمان واکسن و بیماری های عفونی”(VIDO-InterVac) و یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما می بینیم که کروناویروس سندروم تنفسی خاورمیانه می تواند خیلی سریع خویش را با یک موقعیت خاص وفق دهد گرچه ما کاملا این فرآیند را درک نمی نماییم این نشان داده است که کروناویروس ها چگونه به آسانی قادر به جهش از گونه ای بگونه ای دیگر هستند.
تابحال بیشتر از ۳.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری کووید-۱۹ که عامل آن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است، مبتلا شده اند و هفت درصد از مبتلایان هم جان خویش را از دست داده اند. این در حالیست که سندرم تنفسی خاورمیانه در سال ۲۰۱۲ تنها حدود ۲۵۰۰ فرد را آلوده کرد و از هر سه نفر فرد مبتلا به این بیماری یک فرد جان خویش را از دست می دادند. هیچ واکسنی برای هر دو ویروس ساخته نشده و وجود ندارد. در حالیکه شترها میزبان کروناویروس مرس(MERS-CoV) هستند به نظر می آید که خفاش ها میزبانان اولیه این ویروس ها هستند.
میسرا در پایان اظهار داشت: کروناویروس ها به سرعت با گونه هایی که آلوده می کنند سازگار می شوند، اما در مورد فعل و انفعالات مولکولی این ویروس ها با میزبان طبیعی آنها یعنی خفاش اطلاعات بسیار کمی در دسترس می باشد. یک مطالعه پژوهشگران دانشگاه ساسکاچوان در سال ۲۰۱۷ نشان داد که کروناویروس های خفاش می توانند حداقل چهار ماه به صورت غیرفعال در بدن میزبان خود یعنی خفاش طبیعی باقی بمانند.
سلول های خفاش هنگامی که در معرض ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه قرار می گیرند، نه با تولید پروتئین های التهابی که علایم بیماری هستند، بلکه با حفظ یک پاسخ ضد ویروسی طبیعی(عملکردی که در گونه های دیگر همچون انسان خاموش می شود) سازگار می شوند. به صورت همزمان، ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه هم با جهش بسیار سریع با یک ژن خاص سلول های میزبان خفاش سازگار می شود و همکاری این دو با یکدیگر منجر به ماندگاری طولانی مدت ویروس در خفاش می شود اما تا زمانی که چیزی مانند بیماری یا سایر عوامل استرس زا نباشند، آنها خطری ندارند.
در آینده دانشمندان به درک چگونگی سازگاری ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه با خفاش در مقابل عفونت و تکثیر در شتر و سلول های انسانی خواهند پراخت.

دسته‌ها