توسط پژوهشگران کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفت ارتباط میان کیفیت خواب و دمای محیط

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران ˮموسسه ملی علوم و فناوری اولسانˮ(UNIST) کره جنوبی در مطالعه اخیرشان ارتباط میان دمای محیط و کیفیت خواب را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، به قول محققان کره ای دمای محیطی که افراد در آن قرار دارند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت و زمان خواب آنها دارد.
طی این مطالعه محققان “مگس های سرگه”(Drosophila) را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند توسط آنها چگونگی تأثیر ژن ها، انتقال دهنده های عصبی و فعالیتهای عصبی بر تنظیم الگوهای خواب را درک کنند.
مگس های سرکه یا مگس میوه در طول روز در محیط های گرم کمتر فعال می باشند و شب ها هم به خوبی نمی خوابند. دانشمندان برای یافتن اصل این مکانیسم، مگس های میوه مهندسی شده را در محیطی با دمای شبیه به روزهای گرم تابستان قرار داده و الگوهای خواب آنها را مورد بررسی قرار دادند.
دانشمندان حین آزمایش بر روی مگس های میوه متوجه جهش در ژنی به نام “شیکر”(Shaker gene) در آنها شدند. پروتئین تولید شده توسط این ژن مسیری را بوجود می آورد که طی آن یون های پتاسیم(K⁺) در مغز عبور می کنند. در صورت کمبود این پروتئین، سلول های عصبی در مغز فعال می شوند که فرآیند خوابیدن را سرکوب می کنند. علاوه بر این دانشمندان دریافتند مگس های میوه جهش یافته کمتر از سایر مگس ها میوه می خوابیدند.
باآنکه دقیقا همان نوع از مگس سرکه در محیط های گرم قرار داده شد، عملیات سرکوب خواب در آنها رخ نداد. پژوهشگران این مطالعه اظهار داشتند که این پدیده به علت ناپدید شدن پیوند بین” dFSB “و انتقال دهنده عصبی مهاری گابا(GABA) است.
شیکر(Sh) که نورون های گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید را تحریک می کند، بر روی پیوند(dFSB) که رفتارهای سازگار با دما در مگس سرکه را تنظیم می کند، یافت می شود. عملکرد ناقص ژن شیکر فرآیند خوابیدن در دمای پایین را سرکوب می کند، در حالیکه نور و درجه حرارت بالا اثرات ژن شیکر بر روی خواب را کنترل می کنند. کاهش ژن شیکر در سلول های عصبی گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید تا حدودی جهش های ژن شیکر را فنوکپی(Phenocopy) کرده است.
دانشمندان دریافتند که اتصال عصبی(سیناپس ها) بین نورون های تنظیم کننده خواب که سیگنال هایی را با استفاده از گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید( اصلی ترین انتقال دهنده عصبی مهاری در مغز) ارسال می کنند، با افزایش دما از بین می رود و در نتیجه الگوی خواب را تغییر می دهد.
پروفسور “چانگ هون لیم”(Chunghun Lim) از موسسه ملی علوم و فناوری اولسان اظهار داشت: دانستن تغییرات در الگوهای خواب، ناشی از بی حالی و بهاری و گرمازدگی، به ما کمک می نماید تا بهتر این مورد را درک نماییم و بتوانیم راهکارهای مناسب برای اختلالات خواب پیدا نماییم.
بنیاد Suh Kyungbae، بنیاد ملی تحقیقات(NRF) و “پروژه کمک هزینه تحصیلی دکتری جهانی”(The Global Ph.D. Fellowship project) از این مطالعه حمایت مالی کرده اند.

دسته‌ها