اسپیس ایکس استفاده از یک برنامه کنفرانس ویدئویی را ممنوع کرد

به گزارش خرید بک لینک شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس به دنبال اخطار پلیس فدرال آمریکا در خصوص وجود یک شکاف امنیتی در برنامه برقراری کنفرانس تصویری، استفاده از این برنامه را برای کارکنان خود ممنوع کرد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به گزارش رویترز، شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX) استفاده از برنامه برقراری کنفرانس ویدیوئی معروف به “زوم”(Zoom) را بنا به آنچه نگرانی های جدی در مورد حریم شخصی و امنیت این برنامه ذکر کرده، ممنوع اعلام نموده است. این خبر چند روز بعد از آن انتشار یافته است که پلیس فدرال آمریکا(FBI) هشداری درباره این برنامه اعلام نمود.

شرکت اسپیس ایکس در تاریخ ۲۸ مارس با ارسال ایمیلی به کارمندان خود اطلاع داد که این برنامه غیرفعال شده است. در این ایمیل آمده است: ما می دانیم که خیلی از ما از این ابزار برای برقراری کنفرانس ها و پشتیبانی جلسات خود استفاده می کردیم. لطفا از این پس به جای این برنامه از روش های ارسال ایمیل، متن یا تماس تلفنی بعنوان جایگزین برای ارتباط استفاده کنید.

دفتر تحقیقات فدرال بوستون چندی قبل با بیان دو واقعه در ماساچوست، هشداری را در مورد برنامه “زوم” اعلام نمود.

این دفتر نوشت: اواخر ماه مارس ۲۰۲۰، یک دبیرستان در ماساچوست گزارش داد که در حالیکه یک معلم کلاس آنلاین خویش را با استفاده از این نرم افزار برگزار کرده بود، یک فرد یا افراد ناشناس به این ویدئو کنفرانس ملحق شده اند. این فرد به معلم ناسزا می گوید و آدرس خانه وی را اعلام می کند.

این دفتر در ادامه نوشت: یک مدرسه دیگر در ماساچوست هم گزارش داد که در هنگام برگزاری یک کلاس آنلاین با برنامه “زوم” یک فرد ناشناس به آن دسترسی یافته است. در این واقعه فرد در نمایشگر قابل مشاهده بوده و مبادرت به نمایش خال کوبی های خود کرده است.
“رمزگذاری سرتاسر” (End-to-end encryption) یک سیستم ارتباطی است که تنها افراد دو طرف ارتباط، قادر به خواندن پیام ها هستند. در این شیوه ارتباطی، شنود کلیدهایی که برای رمزگذاری مکالمه استفاده می شود، برای هیچ فردی همچون رساننده خدمات اینترنتی و عرضه دهندگان خدمات مخابراتی امکان پذیر نخواهد بود. در رمزگذاری سرتاسر از آنجائیکه هیچ شخص دیگری امکان کشف داده های در حال مبادله یا ذخیره را ندارد، امکان مراقبت و دستکاری غیر ممکن است. بنابراین شرکت هایی که از شیوه رمزگذاری سرتاسر استفاده می نمایند، نمی توانند پیام های مشتریان خویش را به مقامات امنیتی عرضه کنند.
در همین حال، سایت خبری “The Intercept” گزارش داد که کنفرانس های ویدیوئی برنامه “زوم” رمزگذاری نشده است و “زومیت” هم بعنوان متولی برنامه “زوم” یک مقاله منتشر نمود که به این مشکلات و نگرانی ها اشاره نمود.

در این مقاله آمده است: با عنایت به علاقه اخیر به شیوه های رمزگذاری، می خواهیم با عذرخواهی از سردرگمی ای که به علت اشتباه پیشنهاد برنامه “زوم” بوجود آورده یم، شروع نماییم. “زوم” همواره تلاش در استفاده از رمزگذاری برای محافظت از محتواها در حد امکان دارد.

در این مقاله در ادامه آمده است: در حالیکه ما هیچگاه قصد فریب هیچ یک از مشتریان خویش را نداشتیم، می دانیم که بین تعریف رایج رمزگذاری سرتاسر(end-to-end encryption) و چگونگی استفاده ما از آن اختلاف وجود دارد.

حالا ممنوعیت استفاده از این نرم افزار توسط اسپیس ایکس، مطمئناً کارکنان این شرکت را برای کار از منزل و دورکاری با مشکل مواجه می کند.

دسته‌ها