تأثیر شگرف واقعیت مجازی بر طراحی محصولات

به گزارش خرید بک لینک به نظر می آید مهندسی و طراحی با فناوری واقعیت مجازی از همیشه آسانتر شده است و این فناوری می تواند تأثیر شگرفی روی طراحی محصولات متفاوت داشته باشد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مهندسان دائماً تلاش در نوآوری و ماندن در بالای جدول طراحی محصولات دارند. امروزه طراحی به کمک کامپیوتر و سایر سیستم های نرم افزاری برای کار روزمره ضروری شده است. آنها به مهندسان کمک می کنند تا بهتر و سریع تر طراحی نمایند. اما در کنار رشد این فناوری ها، ما شاهد افزایش فناوری جدیدی هستیم که “واقعیت مجازی” نام دارد.

واقعیت مجازی در بخش فناوری
فناوری “واقعیت مجازی”(VR) در سال های اخیر گام های بلندی برداشته و در قلمرو فناوری تبدیل به مدعی شده است. با این وجود، سودمندی آن در صنایع فراتر از بازی های ویدیویی و سرگرمی است. به نظر می آید واقعیت مجازی برای ماندن آمده است و یک فناوری گذرا نخواهد بود.
حالا برخی مهندسان در حال استفاده از هدست های VR برای طراحی محصولات مختلف هستند و بزودی شاهد توسعه این اتفاق خواهیم تا این امر، رایج شود و طراحان در سراسر دنیا از این تکنولوژی برای طراحی محصولات گوناگون استفاده کنند.
به نظر می آید که واقعیت مجازی در مهندسی چشم انداز خوبی دارد و منطقی هم هست. هنگامی که ما چیزی را طراحی می نماییم، مهم این است که تا حد امکان به یک طراحی یکپارچه و کارآمد برسیم و طراحی نهایی ایده آلی داشته باشیم.
در اوایل قرن نوزدهم و پیش از آن، مهندسی بسیار لمسی بود. به این مفهوم که طراحی محصولات به صورت واقعی و با استفاده از مواد اولیه در کارگاه ها انجام می شد و وابسته به نمونه سازی اولیه بود.
حالا چندین دهه است که نرم افزار نقشه کشی و مدلسازی CAD این فرایند را با ابزارهای شبیه سازی و هندسی منسوخ کرده است، اما هنوز هم نمونه سازی یک بخش اساسی در درک چگونگی ساخت محصولات است.

واقعیت مجازی در برنامه نقشه کشی
اینجا جایی است که VR می تواند نقش ایفا کند. اگر برنامه های CAD آغاز به ادغام با واقعیت مجازی بعنوان یک ابزار تصویری در جریان طراحی نمایند، مهندسان بزودی می توانند یک نمونه اولیه کامل را در یک محیط مجازی ایجاد کنند.
بزرگترین مزیت این روش این است که طراحی محصولات از قلمرو دو بعدی خارج می شود و به صورت سه بعدی می توان به طراحی پرداخت.
همانطور که در بیشتر فناوری های نوین دیده می شود، همه این ها کمی شبیه خواب به نظر می آید. باید به خاطر داشته باشیم که مهندسان در دهه ۵۰ میلادی تصور می کردند که طراحی به صورت سه بعدی فقط یک رویا است.
حتی اگر به فرایند طراحی کلی نگاهی عمیق تر بیاندازیم، می توانیم بعضی از برنامه های کاربردی را مشاهده نماییم که امکان دارد فراتر از طراحی ساده محصولات باشد. بعنوان مثال مهندسان مکانیک می توانند قطعاتی طراحی نمایند که باید به صورت یکپارچه با سایر قسمت های مونتاژ تعامل داشته باشند و واقعیت مجازی به آنها کمک می نماید تا طراحی این قطعات را به خوبی انجام دهند و کارایی آنها را در یک سیستم بسنجند.
واقعیت مجازی همینطور می تواند یکی از اصلی ترین مسائلی که طراحی های ما می توانند به شکست منجر شوند را حل کند. ابزارهای مدرن نرم افزار CAD حالا می توانند اجزایی را که کار نمی کنند یا باعث نقص در سیستم می شوند، مشخص کنند. مثلا برخی قطعات با هم همپوشانی ندارند یا به خوبی در کنار هم قرار نمی گیرند.
حالا واقعیت مجازی به ما اجازه می دهد تا این نقصان ها را با جزئیات بیشتری ببینیم و سریع تر به یک چاره عملی و کارآمد برسیم. ازاین رو واقعیت مجازی بزودی می تواند راهی برای طراحی محصولات جدید عرضه نماید.

ما هم اکنون شاهد آن هستیم که شرکت های پیشرو در زمینه CAD در سراسر جهان در خط مقدم توسعه فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده قرار دارند. بعنوان مثال شرکت “Autodesk” راهکارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خویش را بعنوان “طراحی همه جانبه” معرفی کرده است.
این شرکت می گوید: مهندسان، طراحان و سازندگان با طراحی همه جانبه می توانند به سرعت و به راحتی داده های CAD خویش را به صورت زنده دربیاورند. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و طراحی همه جانبه به شما امکان می دهند در محیط های طراحی غنی از اطلاعات طراحی کنید، ازاین رو می توانید تصمیمات آگاهانه تری بگیرید و تجربیات قانع کننده ای داشته باشید.
این شرکت استدلال می کند که صنعت CAD را با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خود هدایت می کند، اما ابزارهای دیگری مانند “MakeVR” وجود دارند که با هدست “HTC Vive” برای طراحی کار می کنند.
شرکت “Solidworks” یکی دیگر از رهبران صنعت توسعه ابزارهای CAD و ادغام آن با واقعیت مجازی است و متعهد شده است تا این فناوری به حوزه های زیر کمک کند:
هزینه های نمونه سازی فیزیکی را به شدت کاهش دهد
بررسی داخلی و بررسی های مهندسی را بهبود بخشد
تصمیمات مهم را خیلی زودتر در فرایند توسعه اتخاذ کند
برای تبلیغ جدیدترین محصولات، بازاریابی ویروسی ایجاد کند
با این وجود، واقعیت مجازی دارای اشکالاتی هم هست که امید است با عنایت به متمرکز شدن اذهان روی این فناوری، ایرادات آن بزودی برطرف شود.
بعنوان مثال اگر بخواهید جزئیات خیلی ریز را در واقعیت مجازی تنظیم کنید، با یک کابوس مواجه خواهید شد، چون که این فناوری فعلا خیلی دقیق نیست. واقعیت مجازی همینطور می تواند در هنگام کار روی سیستم های پیچیده کمی گیج کننده باشد.
این اشکالات نشان داده است که واقعیت مجازی هنوز جای کار دارد و هنوز برای هر گونه طراحی مناسب نمی باشد.
به هر حال به واقعیت مجازی بعنوان یک فناوری برای عیب یابی طراحی ها، تجسم طرح ها در دنیای واقعی و تأیید طرح ها برای پیشرفت به سمت ساخت نقش مهمی ایفا خواهد نمود.

دسته‌ها