در دانشگاه ام.آی.تی صورت گرفت ابداع ابزاری جهت بررسی آلاینده های آب با الهام از روش آزمایش خون

خرید بک لینک: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی. تیˮ با الهام از یک روش آزمایش خون، ابزاری ابداع کردند که می تواند به بررسی ساده تر آلاینده های آب کمک نماید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، سرب، آرسنیک و دیگر فلزات سنگین به خاطر کارهای انسان همچون به کار بردن آفت کش ها و دفع نامناسب زباله های الکترونیکی، در سیستم های آبرسانی سراسر جهان به سرعت در حال افزایش هستند. قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این آلاینده ها می توانند به بروز مشکلات گوناگونی در زنان باردار، کودکان و دیگر افراد لطمه پذیر منجر شوند.
بررسی وجود فلزات سنگین در آب، کار دشواری است؛ به خصوص برای مناطقی که با محدودیت منابع روبرو هستند و کارگران باید مقدار زیادی آب را جمع آوری کنند و به حفظ نمونه های شیمیایی بپردازند تا آنها را برای تجزیه و تحلیل، به آزمایشگاه ها انتقال دهند.
پژوهشگران دانشگاه “ام.آی. تی”(MIT) برای ساده سازی پروسه بررسی، روشی موسوم به SEPSTAT”” ابداع نموده اند. این روش، با استفاده از یک ابزار کوچک و سازگار با محیط زیست انجام می شود که آلاینده های موجود در آب را جذب می کند و آنها را خشک نگه می دارد تا بسادگی جهت بررسی در آزمایشگاه حفظ شوند.
این ابزار کوچک، در یک بطری مخصوص نمونه برداری قرار می گیرد و بعد از چند دقیقه چرخش در آن، می تواند بیشتر آلاینده ها را جذب نماید.

“امیلی هانهاوزر”(Emily Hanhauser)، دانشجوی دانشگاه ام.آی. تی و طراح این ابزار اظهار داشت: ما در ابتدا این ابزار را در هند آزمایش کردیم و با این آزمایش ها توانستیم به وجود بعضی از مشکلات و آلاینده ها در آب پی ببریم.
هانهاوزر و همکارانش، این ابزار را در هند به کار گرفتند و میلیون ها نمونه آب را با کمک کارگران از آزمایشگاه های محلی سراسر این کشور جمع آوری کردند. آزمایشگاه های محلی، به ابزار مخصوص تحلیل کیفیت آب مجهز هستند اما کارگران جهت بررسی آلاینده ها در این آزمایشگاه ها باید نمونه های خیلی از آب را نگه دارند و آنها را بعد از درنوردیدن مسافت بیشتر از صدها کیلومتر، به پایتخت برسانند تا آزمایشگاه های مرکزی به بررسی کامل آلاینده ها بپردازند.
هانهاوزر افزود: جمع کردن مقدار زیادی از این نمونه ها و کوشش برای آوردن آنها به آزمایشگاه، کار طاقت فرسایی است و علاوه بر این، موانع قابل توجهی نیز برای نقل و انتقال آب وجود دارد.
پژوهشگران تلاش کردند تا تدارکات نظارت بر آب را ساده سازی کنند تا شاید بجای نقل و انتقال آب، آلاینده ها را در حالت خشک حمل کنند.
پژوهشگران در این بررسی، از یک روش ساده آزمایش خون الهام گرفتند که خون را از انگشت افراد می گیرد و قطره های خون را روی ورقه ای از سلولز جمع می کند. مواد شیمیایی درون خون بعد از خشک شدن، ثابت می مانند و حفظ می شوند. ورقه سلولز نیز جهت بررسی های بیشتر ارسال می شود و دیگر نیازی به انتقال حجم بالایی از خون وجود ندارد.
آنها تصمیم گرفتند تا سیستمی مشابه روش آزمایش خون را جهت بررسی فلزات سنگین به کار ببرند. آنها به بررسی موادی پرداختند که می توانند آلاینده های آب را جذب کنند و آنها را ثابت و خشک نگه دارند.
این گروه پژوهشی، دانه های پلیمری را به کار گرفتند که حاوی گروهی از مولکول های قابل اتصال به یون هیدروژن بودند. هنگامی که یون هیدروژن در آب فرو می رود، می تواند جای خودرا به یون دیگری بدهد که روی دانه پلیمر قرار دارد. دانه پلیمر با این روش می تواند فلزات سنگین و دیگر آلاینده های آب را جذب نماید.

این پژوهش، در مجله “Environmental Science and Technology” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها