نخستین کاوشگر را ژاپن به قمر مریخ می فرستد

خرید بک لینک: آژانس هوا فضای ژاپن می خواهد نخستین کشوری باشد که به قمرهای مریخ کاوشگر می فرستد و دولت ژاپن بطور رسمی انجام این ماموریت را تصویب کرد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، “آژانس هوا فضای ژاپن” یا “جاکسا”(JAXA) به سمت انجام نخستین ماموریت در نوع خود برای کشف دو قمر مریخ به اسامی “فوبوس”(Phobos) و “دیموس”(Deimos) پیش می رود.
طبق برنامه ریزی انجام شده، “ماموریت اکتشاف قمر مریخ”(MMX) اواخر دهه حاضر میلادی با نخستین نمونه ها از سطح این قمرها به زمین باز خواهند گشت. دانشمندان امیدوارند که این نمونه ها سرنخ هایی درباره شکل گیری مریخ و گذشته پر از آب آن عرضه کنند.
دولت ژاپن این بطور رسمی انجام ماموریت “MMX” را تصویب کرد، به این معنا که دانشمندان مشغول به کار بر روی آن از الان تمام توجه خودرا روی ساخت سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای این ماموریت معطوف خواهند کرد.
این فضاپیما ابتدا یک سال به دور مریخ خواهد گشت و سپس توجه خودرا به قمرهای آن معطوف خواهدنمود که از نظر جامعه علمی مورد توجه زیادی است.
نحوه شکل گیری و تاریخ مریخ منشأ بحث های زیادی است. “فوبوس” و جفت کوچکش “دیموس” ظاهر سیارک ها را دارند و احتمالاً از کمربند سیارکی جدا و توسط جاذبه مریخ گرفتار شده اند. یک فرضیه دیگر این است که آنها در نتیجه نوعی برخورد بزرگ با مریخ شکل گرفته اند. در هر صورت دانشمندان انتظار دارند که این قمرها بعنوان افشا کننده تاریخ مریخ طی میلیاردها سال عمل کنند و بینش هایی در مورد تشکیل و تغییر و تحولات مریخ عرضه کنند.
فضاپیمای “MMX” از ۱۱ ابزار استفاده می نماید تا “فوبوس” و “دیموس” را در مدارشان مورد مطالعه قرار دهد، سپس به “فوبوس” برای فرود و جمع آوری نمونه نزدیک خواهد شد. مانند فضاپیمای “هایابوسا ۲”(Hayabusa۲) که الان با نمونه جمع آوری شده از سیارک “ریوگو”(Ryugu) در حال بازگشت به زمین است.
در صورتیکه “هایابوسا ۲” نمونه کوچکی به اندازه ۰.۱ گرم از سطح “ریوگو” جمع آوری کرده است، فضاپیمای “MMX” دارای یک هدف بزرگ برای جمع آوری نمونه ۱۰ گرمی از سطح “فوبوس” است و این کار را با استفاده از یک ابزار که قادر به فرو رفتن ۲ سانتی متری در سطح آن است، انجام خواهد داد.

این ماموریت در صورت موفقیت آمیز بودن، نخستین سفر با بازگشت به مریخ خواهد بود.
جنبه دیگر این ماموریت در نظر گرفتن احتمال تاسیس پایگاه انسانی در آینده در مریخ است. فضاپیمای “MMX” با بازدید از مریخ و قمرهای آن، فناوری های مورد نیاز برای ورود و فرار از گرانش مریخ را نشان خواهد داد. علاوه بر این، این فضاپیما، تشعشعی را که با آن روبرو می شود، ارزیابی می نماید که برای ماموریت های آینده به مریخ مفیدست.
“جیم گرین” دانشمند ارشد ناسا می گوید: بشر حالا می تواند تنها سطوح چند جرم آسمانی را کاوش کند و الان “فوبوس” و “دیموس” به این لیست اضافه شده اند. موقعیت آنها در مدار مریخ ممکنست آنها را بعنوان هدفی مهم برای بازدید انسان ها پیش از فرود روی سطح سیاره سرخ تبدیل کند.
ماموریت “MMX” مقرر است در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود و پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۵ به مریخ برسد و سال ۲۰۲۸ از مریخ به سمت زمین حرکت خواهدنمود و در سال ۲۰۲۹ همراه با نمونه به زمین باز خواهد گشت.

منبع:

دسته‌ها