استفاده از کریستال برای تولید اعداد تصادفی!

به گزارش خرید بک لینک دانشمندان برای نخستین بار از کریستال و شیمی برای تولید اعداد واقعاً تصادفی استفاده کردند که بر خلاف تصور، کار بسیار دشواری است و در رمزنگاری استفاده می شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تلاش برای ایجاد اعداد تصادفی کامل از چیزی که تصور می شود دشوارتر است و دانشمندان دانشگاه “گلاسکو” برای نخستین بار توانستند از کریستال و شیمی برای تولید اعداد واقعاً تصادفی استفاده کنند.
کامپیوتر هایی که اعداد تصادفی ایجاد می کنند، کار دشواری دارند، چون که تولید اعداد واقعاً تصادفی که از نظم خاصی پیروی نکنند، خیلی مشکل است.
از طرفی تولید اعداد تصادفی در رمزنگاری و سایر مدل سازی های ریاضی مورد نیاز است.
حالا گروهی از دانشمندان دانشگاه گلاسکو با استفاده از رشد کریستال راهی برای انجام این کار پیدا کرده اند.
رمزنگاری مناسب با توجه به این که جهان به سمت پیشرفت های فناوری می رود، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. ورود به وبسایت ها و تأمین امنیت ترافیک وب هیچگاه به این اندازه اهمیت نداشته است و روند رو به رشدی هم خواهد داشت.
ازاین رو دانشمندان و برنامه نویسان باید راهی برای ایجاد اعداد تصادفی پیدا کنند. بعضی اوقات آنها برای این کار از منابع طبیعی مانند واپاشی هسته ای و سر و صدای جوی استفاده می نمایند.
واپاشی هسته ای(فروپاشی هسته ای) به مجموعه فرآیندهای مختلفی گفته می شود که در هسته اتم های ناپایدار پرتوزا رخ می دهد و پرتوهایی تولید می کنند که به آنها پرتوهای رادیواکتیو می گویند.
نویز یا سر و صدای نویز جوی هم یک نویز رادیویی است که در اثر فرآیندهای جوی طبیعی ایجاد می شود که در درجه اول توسط رعد و برق ایجاد می شود. در مقیاس جهانی، حدود ۴۰ صاعقه در هر ثانیه رخ می دهد.
حالا گروهی از شیمی دانان برای نخستین بار از نوع متفاوتی از منابع طبیعی برای ایجاد اعداد تصادفی بهره برده اند.
محققان دانشگاه گلاسگو یک سیستم رباتیک ساخته اند که روند تبلور را دنبال می کند تا به ترتیب تصادفی از اعداد و اطلاعات رمزگذاری شده برسد.
“لی کرونین” استاد مطالعات و شیمی در دانشگاه گلاسکو و سرپرست این مطالعه توضیح داد: ما از کلمه کریستال استفاده کردیم و آنرا با استفاده از ژنراتور شماره تصادفی خود رمزگذاری کردیم. همینطور از یک الگوریتم شناخته شده استفاده کردیم.
این کاملاً ساده است. مواد شیمیایی موجود در یک مایع گاهی اوقات می توانند از یک حالت نامنظم به یک حالت بسیار سازمان یافته بروند، در غیر این صورت بعنوان کریستال شناخته می شوند.
“کرونین” و گروهش یک ربات ساختند که برخی از مخازن تبلور را از راه دوربین بررسی می کند و سپس بخش هایی از آنچه را که می بیند به رشته ای از یک ها و صفرها تبدیل می کند. محققان سه واکنش شیمیایی مختلف را مورد بررسی قرار دادند و هنگامی که رمز گشای آنها کشف کرد که چگونه از الگوریتم برای تولید اعداد تصادفی استفاده نماید، روش تبلور و دریافتن رمز چگونگی اعداد تولید شده خیلی مشکل بود.
به قول خود “کرونین”، کل ایده این است که یک فرایند تصادفی با یک تبلور تصادفی داشته باشیم که اگر همه آنها را کنار هم قرار دهیم، اعداد تصادفی بهتری خواهیم داشت.
رمزنگاری یا رمزگذاری روند رمز کردن پیام ها یا اطلاعات است به شکلی که تنها افراد مجاز، قادر به خواندن آن باشند. پیام یا اطلاعات با استفاده از یک الگوریتم، رمزگذاری شده و علایم رمزی به وجود می آید که فقط در صورت رمزگشایی قابل خواندن هستند. در رمزگذاری معمولاً یک کلید رمزگذاری شبه تصادفی تولید شده توسط یک الگوریتم، به کار گرفته می شود. باآنکه شاید رمزگشایی پیام بدون در اختیار داشتن کلید ممکن باشد، اما در یک رمزگذاری خوب، منابع محاسباتی زیادی برای این کار لازم است. یک گیرنده مجاز به راحتی می تواند پیام را با کلید تدارک دیده شده توسط صادرکننده پیام، رمزگشایی کند اما گیرنده غیرمجاز نمی تواند.
هدف از رمزگذاری، اطمینان از این است که فقط کسانی که مجاز به دستیابی اطلاعات(پیام یک متن یا یک فایل) هستند، قادر به خواندن آن و استفاده از کلید رمزگذاری باشند.
مطالعه آنها در مجله Matter انتشار یافته است.

دسته‌ها