به مناسبت ۴ فوریه روز جهانی سرطان سرطان نباید به حکم اعدام تبدیل گردد

خرید بک لینک سرطان نباید به حکم اعدام تبدیل گردد
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، چهارمین روز ماه فوریه، “روز جهانی سرطان” نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری این روز، کوشش برای افزایش آگاهی در مورد سرطان و همینطور پیشگیری، تشخیص بموقع و درمان آن است.
“سازمان جهانی بهداشت”(WHO) هم اکنون، ضرورت پیشرفت خدمات مربوط به سرطان را در کشورهای کم درآمد و کشورهایی که درآمد متوسطی دارند، بیان می کند. این سازمان اخطار می دهد که اگر روند معمول ادامه پیدا کند، جهان با افزایش ۶۰ درصدی بیماران مبتلا به سرطان در دو دهه آینده رو به رو خواهد شد. بیشترین افزایش یعنی حدود ۸۱ درصد آن هم در کشورهای کم درآمد و درآمد متوسط رخ خواهد داد که هم اکنون کمترین میزان نجات را دارند.
دلیل عمده این موضوع، این است که چنین کشورهایی، کمترین منابع سلامت برای مقابله با بیماری های عفونی و بهبود سلامت کودکان در اختیار دارند و مراکز خدمات آنها هم فاقد تجهیزات لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان هستند. در سال ۲۰۱۹، بیشتر از ۹۰ درصد کشورهایی که درآمد بالایی دارند، گزارش دادند که خدمات درمانی کامل را برای درمان سرطان، در اختیار عموم مردم آنها قرار دارد.
دکتر “رن مینگوتی”(Ren Minghui)، از اعضای سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: این یک بانگ بیداری برای همه ما در زمینه مقابله با نابرابری های غیر قابل قبولی است که بین خدمات درمانی مربوط به سرطان در کشورهای ثروتمند و فقیر وجود دارد. اگر مردم به سیستم های ابتدایی مراقبت دسترسی داشته باشند، امکان تشخیص بموقع سرطان و درمان موثر آن وجود خواهد داشت. سرطان نباید به یک حکم اعدام برای همه مردم و در همه کشورها تبدیل گردد.
پیشرفت در کشورهای فقیر هم، امکان پذیر و قابل دستیابی است. سازمان جهانی بهداشت و “مرکز جهانی تحقیقات سرطان”(IARC)، امروز دو گزارش را در واکنش به درخواست برای پژوهش بیشتر، سیاست گذاری و برنامه ریزی برای بهبود کنترل سرطان منتشر نموده اند.
دکتر “تدروس آدانوم گبریسوس”(Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus)، از اعضای سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: این امکان وجود دارد که با شناسایی مناسب ترین علم برای شرایط هر کشور، حداقل هفت میلیون زندگی در دهه آینده حفظ شود.
سازمان جهانی بهداشت، طیف گسترده ای از مداخله های تثبیت شده برای جلوگیری از موارد جدید سرطان را مشخص کرده است که کنترل مصرف تنباکو برای جلوگیری از ۲۵ درصد مرگ های ناشی از سرطان، واکسیناسیون در مقابل هپاتیت ب برای جلوگیری از سرطان ریه، واکسیناسیون “اچ پی وی”(HPV) برای از بین بردن سرطان دهانه رحم، بررسی و درمان و همینطور به کار گرفتن روش های مداخله برای مدیریت موثر سرطان را شامل می شوند.
دکتر “الیزابت ویدرپس”(Elisabete Weiderpass)، مدیر مرکز جهانی تحقیقات سرطان اظهار داشت: در ۵۰ سال گذشته، شاهد پیشرفت های قابل توجهی در زمینه پیشگیری و درمان سرطان بوده ایم. مرگ و میر ناشی از سرطان، در این سال ها کاهش یافته است. کشورهای پردرآمد، برنامه های بسیاری را برای پیشگیری، تشخیص بموقع و بررسی تصویب کرده اند که به درمان بهتر منجر شده و میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، تا ۲۰ درصد کاهش داده است اما کشورهای کم درآمد فقط پنج درصد کاهش در مرگ و میر ناشی از سرطان داشته اند. هدف ما این است که همه به صورت یکسان از این مزایا برخوردار شوند.
کشورها با این چالش رو به رو خواهند شد که درمان هایی را انتخاب کنند که با استفاده از آنها، میان هزینه، کارآیی و تأثیر، تعادل برقرار شود. وظیفه هر دولتی این است که درمان های مناسب و نوین را برای سرطان عرضه نماید که تأثیر و کارآیی لازم را داشته باشند.

دسته‌ها