به مناسبت بزرگداشت نقش نشریه نیچر در گسترش دانش نیچر در نقش مادر برای علوم بشر

خرید بک لینک: مجله نیچر(Nature) یکی از ژورنال های معتبر دنیای علم است که در طول عمر ۱۵۰ ساله خود همواره به پیشرفت بشر و تبدیل زمین به جایی بهتر جهت زندگی نقش موثری داشته است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، نشریه علمی “نیچر”(Nature) یک نشریه بین المللی هفتگی است که بهترین پژوهش های “داوری همتا” را در همه زمینه های علم و فناوری بر طبق اصالت، اهمیت، علایق میان رشته ای، بهنگام بودن، دسترسی، ظرافت و نتیجه گیری های شگفت آور منتشر می کند.
داوری همتا، بازبینی با دقت یا داوری دقیق(Peer review) به روند بازبینی همه جانبه مقاله های علمی توسط متخصصان همان رشته گفته می شود. متخصصان آن رشته، پژوهش های دریافت شده را تجزیه و تحلیل و یافته های آنرا بررسی می نمایند و به پرسش های ویژه ای که دیگر صاحب نظران، شامل مسئولین مجله(معمولا سردبیران) و خوانندگان متخصص مطرح می کنند، پاسخ می دهند. سپس داوران همتا نکته های مفیدی در مورد میزان اهمیت و نوآوری و طرز ارائه نتایج و اعتبار آنها، رعایت اصول اخلاقی و سایر خاصیت های مقاله هایی که داوری می نمایند، مطرح می کنند. تا دهه نود، داوری همتا دقیقاً مورد مطالعه قرار نگرفته بود.
بطور کلی ژورنال علمی یا ژورنال آکادمیک نشریه ای است که به صورت منظم پژوهش هایی را در زمینه یک یا چندین یا همه رشته های دانشگاهی با استفاده از داوری همتا منتشر می کند. این ژورنال ها محلی برای معرفی دقیق پژوهش های نو و نقد پژوهش های موجود است. محتویات این نشریات در چارچوب مقاله عرضه شده و غالباً شامل تحقیقات دست اول، مقالات مروری و نقد کتاب است. بنابر گفته “هنری اولدنبرگ” اولین سردبیر قدیمی ترین نشریه دانشگاهی جهان، هدف یک نشریه دانشگاهی دادن فرصتی به پژوهشگران در اثر گذاشتن بر دانش دیگران، مشارکت در بهبود دانش و دستیابی به تکامل فلسفی و علمی است. اصطلاح نشریه دانشگاهی به تمامی نشریه های پژوهشی در تمامی زمینه ها اشاره دارد.
ژورنال های علمی با چاپ مقالات و نتایج پژوهش های پژوهشگران سراسر جهان به ایجاد ساختار نظام مند در علم کمک می کنند، به این صورت که می توان با دنبال کردن ارجاعات مختلف در این نشریات، روند حرکت علم و رشد آنرا بررسی کرد.
ژورنال های علمی بسیار زیادی هم اکنون به شکل های مختلف همچون چاپ کاغذی یا فقط به صورت آنلاین انتشار می یابند و چندین سایت مهم به نمایه و ارائه لیست آنها می پردازند.
ژورنال علمی “نیچر” در همین راستا، اخبار و تفاسیر علمی را با سرعت و به شکل معتبر، با روشنگری و فراهم کردن بینش نسبت به موضوعات مهم و برجسته و به روز دنیای علم، در دسترس قرار می دهد و بر دانشمندان و عموم مردم تأثیر می گذارد.
مجله “نیچر” رسالت خودرا اول خدمت به دانشمندان بوسیله انتشار سریع پیشرفت های چشم گیر در هر شاخه از علوم و فراهم کردن زمینه ای برای گزارش و بحث در مورد اخبار و موضوعات دنیای علم می داند. دوم، اطمینان از انتشار سریع دانش و نتایج مطالعات علمی در سراسر جهان به روشی که اهمیت آنها را برای دانش، فرهنگ و زندگی روزمره نشان دهد.
بیانیه اصلی رسالت نیچر برای نخستین بار در ۱۱ نوامبر ۱۸۶۹ منتشر گردید.

مجله نیچر، هیئت تحریریه خارجی ندارد و تمام تصمیمات راجع به مقالات توسط گروهی از سردبیران حرفه ای به صورت تمام وقت گرفته می شود.
مجله نیچر که از سال ۱۸۶۹ میلادی تابحال منتشر می شود، یک نشریه هفتگی جامع است که در بین پرارزش ترین مجله های علمی جهان قرار دارد. این نشریه ارجاع داده شده ترین مجله علمی است. ضریب تأثیرگذاری مجله در سال ۲۰۱۷ با نمره تقریبی ۵۵ در رده نخست نشریات علمی جامع قرار گرفت.
همچون مهم ترین مقالات انتشار یافته در این مجله می توان به مقاله های زیر اشاره کرد:
بحث اثباتی درباره وجود نوترون توسط “جیمز چادویک”
· کشف ساختار DNA از “واتسون” و “کریک”
· کشف و گزارش پالسارها
· کشف و گزارش سوراخ در لایه اوزون
“نیچر” یک مجله علمی چند رشته ای انگلیسی است که برای نخستین بار در تاریخ ۴ نوامبر ۱۸۶۹ منتشر گردید. این مجله یکی از شناخته شده ترین ژورنال های علمی در جهان است و توسط پایگاه “Science Edition” از گزارش های استنادی ژورنال ها در سال ۲۰۱۰ بعنوان معتبرترین ژورنال جهان رتبه بندی شد و آنرا به یکی از عالی رتبه ترین مجلات جهان تبدیل کرد.
دانشمندان تحقیقی، مخاطبان اصلی این مجله هستند، اما خلاصه ها و مقالات همراهی که در این مجله منتشر می شود، برای این است که خیلی از مهم ترین مقالات را برای دانشمندان و دانشجویان و افراد علاقمند در زمینه های دیگر قابل فهم کند.
ابتدای هر شماره از این مجله، سرمقاله ها، اخبار و مقالات برجسته در مورد موضوعات مورد علاقه عمومی دانشمندان، همچون امور جاری، بودجه علمی، تجارت، اخلاق علمی و پیشرفت های تحقیق قرار می گیرد. همین طور بخش هایی در زمینه کتاب، هنر و داستان های کوتاه علمی-تخیلی در نظر گرفته می شود. باقی مجله نیز بیشتر از مقاله های تحقیقاتی(مقاله یا نامه) تشکیل شده است که غالبا متراکم و کاملاً فنی هستند. به علت محدودیت های زیاد در مجله ها، اغلب متون چاپ شده در واقع خلاصه ای از مطالعه مورد نظر است و جزئیات زیادی در ارتباط با مطالب تکمیلی در وب سایت این ژورنال ارائه می شود.
خیلی از زمینه های تحقیق وجود دارد که در آن پیشرفت های مهم جدید و تحقیقات اصلی به صورت مقاله یا نامه در نیچر منتشر می شود. مقالاتی که در این ژورنال چاپ شده اند همواره به علت حفظ استانداردهای تحقیقاتی بالا در سطح بین المللی تحسین می شوند. سردبیران نیچر می گویند در این مدت، کمتر از هشت درصد از مقالات ارسال شده برای انتشار پذیرفته شده اند.
مجله نیچر در سال ۲۰۰۷ به همراه مجله ساینس(Science) جایزه “شاهزاده آستوریاس” برای ارتباطات و علوم انسانی را دریافت کرد.
جوایز شاهزاده/شاهدخت آستوریاس مجموعه ای از جوایز سالیانه در اسپانیا است که توسط بنیاد شاهزاده آستوریاس اعطا می گردد. این مراسم هر ساله در آمفی تئاتر کامپوآمور شهر ابیه دو برگزار می گردد و طی آن جوایزی در هشت رشته مختلف، شامل پنجاه هزار یورو وجه نقد، یک تندیس ویژه بعنوان نماد این جایزه و یک دیپلم افتخار به بهترین دستاوردهای آن گروه اعطا می شود.
تحقیقات مجله نیچر توسط انتشارات “نیچر ریسرچ”(Nature Research) که قبلاً با عنوان “گروه انتشارات نیچر” شناخته می شد چاپ می شود. این انتشارات، خود قسمتی از شرکت انتشارات علمی بین المللی “اسپرینگر نیچر”(Springer Nature) است که ژورنال های علمی، مجلات، پایگاه داده های آنلاین و خدمات علمی و پزشکی را منتشر می کند. گفتنی است که این انتشارات حالا بیشتر از ۸۰۰ کارمند دارد.
پرچمدار انتشارات “نیچر ریسرچ” ژورنال نیچر است؛ یک مجله هفتگی چند رشته ای که برای نخستین بار در سال ۱۸۶۹ منتشر گردید. این انتشارات همین طور ژورنال های پژوهشی، مجلات علمی دانشگاهی و طیف وسیعی از مجلات دسترسی آزاد را منتشر می کند.
همین طور شرکت مادر یعنی “اسپرینگر نیچر”، مجله “ساینتیفیک امریکن” را به ۱۶ زبان منتشر می کند که مجله ای برای عموم مردم است.

حالا ۱۵۰ سال از تاسیس ژورنال گران بها و موثر نیچر می گذرد، تاریخی مملو از افتخار و موفقیت در ترویج علم و تبدیل زمین به جایی بهتر جهت زندگی که همواره باید قدر دانسته شود.
دانشمندان به همین مناسبت برای جشن تولد ۱۵۰ سالگی نیچر گردهم آمدند و تک تک مقالاتی را که طی این ۱۵۰ سال توسط این نشریه انتشار یافته است، بررسی و دسته بندی کرده و آنها را با ساخت یک ویدیو به شکل یک نمایه گرافیکی درآوردند.
صدایی که این ویدیو را شرح می دهد از نحوه شکل گیری آن و معانی و مفاهیمی که در این نمایه گرافیکی مستتر است سخن می گوید.
در این ویدیو گفته می شود که این نمایه گرافیکی، سوابق ۱۵۰ ساله نیچر است. ۱۵۰ سال تحقیق علمی که از بررسی تک تک مقالاتی که در طول این سالها در نیچر انتشار یافته یا مقالات انتشار یافته در نیچر به آنها ارجاع داده شده اند، تشکیل شده است و نتیجه همکاری دانشمندان و کشفیات آنها است که دنیای علم امروزی را شکل داده اند.
هر نقطه در این نمایه نماینده یک مقاله است و رنگ آن نشان دهنده یک زمینه علمی است. بعنوان مثال نقطه های زرد رنگ نشان دهنده مقالاتی هستند که در زمینه علوم زمین و فضا انتشار یافته اند و رنگ سبز نیز نمایانگر مقالات حوزه فیزیک است.
هر دو نقطه(مقاله) اگر به یک مقاله یا منبع مرجع ارجاع داده شده باشند توسط رشته ای به آن متصل شده اند و دانشمندان با استفاده از این الگوی ساده، شبکه ای از تمام مقالاتی را که طی این ۱۵۰ سال در نیچر انتشار یافته است، ایجاد کردند.
ترسیم این نقاط از انتشار نخستین مقاله در سال ۱۸۶۹ شروع شده است که روزهای آغازین انتشار مقالات علمی بوده است و قبل از آن، مقالات علمی به شکل امروزی در دسترس نبوده اند.
این نقاط در سال های ابتدایی چندان به هم متصل نیستند، اما با گذر زمان همه چیز تغییر می کند و نقاط و رشته ها به شکلی منظم با یکدیگر شبکه می سازند.
در سال ۱۹۸۶ کشف ابررساناهای دما بالا سبب تکثر مقالات حوزه فیزیک می شود که به رنگ سبز نشان داده شده اند. این زمینه ای از علم است که در قرن های ۲۰ و ۲۱ به پیشرفت و توسعه خود ادامه داد.
سال ۱۹۳۰ نیز نقطه آغاز کشف و توسعه دنیای اتم ها بود و مقالات حوزه فیزیک هسته ای در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی رشد شایان توجهی داشتند.
یکی دیگر از نقاط عطف دنیای علم انتشار نخستین مقاله راهگشا در زمینه علم ژنتیک در سال ۱۹۴۲ است که به رنگ سفید یا شیری نشان داده می شود و به شکل عجیبی تا چند دهه بعد به آن پرداخته نمی گردد تا اینکه در اواخر دهه ۹۰ میلادی، کشفیات جدید در این عرصه سبب پیشرفت این رشته و افزایش تعداد مقالات درباره آن می شود.
هر نقطه در این نمایه که نشانگر انتشار یک مقاله در ژورنال معتبر “نیچر” است، جای خودرا دارد. هر کشف انتشار یافته در این مجله با مقالات پیش و بعد از خود تایید شده است و این شبکه باشکوه را ایجاد کرده است.
هر اکتشاف برمبنای مقالات قبلی حاصل شده و همین طور زمینه را برای کشفیات بعدی و یا توسعه خود در آینده فراهم نموده است که در این ویدیو قابل مشاهده می باشد.
اما نکته قابل توجه این است که کشف ساختار دی ان ای بعنوان نمونه در این ویدیو مثال زده شده و سوابق آن در زیر آن، نه تنها مقالات انتشار یافته در نیچر، بلکه تمام مقالات انتشار یافته در دنیای علم را که این مقاله از آنها بهره برده است، نشان میدهد. سپس مقالاتی که از مقالات مرجع اولیه بهره برده اند و همچنین تا انتشار نخستین مقاله دراین زمینه پیش می رود.
سپس در بالای مقاله کشف ساختار دی ان ای، تمام مقالاتی را که به آن ارجاع داده شده اند، نشان داده می شود.
نکته جالب در اینجا این است که مقالاتی که منجر به کشف ساختار دی ان ای و انتشار مقاله مذکور شده اند که بعنوان یک نقطه عطف در دنیای علم و به خصوص علم ژنتیک به حساب می آید، به ترتیب اغلب از مقالات پزشکی، شیمی و فیزیک بهره برده اند، در صورتیکه بعد از آن، داستان متفاوت می شود و این کشف منجر به پیدایش مقالاتی در زمینه مهندسی و فناوری، ریاضی و حتی علوم انسانی و علوم اجتماعی می شود.
به همین شکل، هر مقاله ای در این شبکه، داستان مخصوص و شبکه منحصر بفرد خودرا دارد. هر مقاله و هر بخش، نقش خودرا در تشکیل این نمای کلی از دنیای علم ایفا می کنند. مجله نیچر نیز در طول این ۱۵۰ سال نقش خودرا در این داستان ایفا کرده است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع:

دسته‌ها