دانشمندان دانشگاه راچستر : میدان مغناطیسی زمین در گذشته قوی تر بوده است

به گزارش خرید بک لینک دانشمندان ˮدانشگاه راچسترˮ(University of Rochester) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، میدان مغناطیسی اولیه در اطراف زمین حتی از آنچه قبلاً تصور می شد قوی تر بوده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، میدان مغناطیسی زمین که بعنوان میدان ژئومغناطیسی هم شناخته می شود، میدان مغناطیسی است که از قسمت داخلی زمین تا جایی که با طوفان خورشیدی برخورد می کند، امتداد می یابد. طوفان های خورشیدی جریانی از ذرات آبستن هستند که از خورشید منتشر می شوند. این میدان مغناطیسی نامرئی است اما به منظور زندگی در سطح زمین بسیار حیاتی می باشد.
دانشمندان به تازگی دریافتند که میدان مغناطیسی که ابتدا در اطراف زمین شکل گرفته است حتی قویتر از آنچه قبلاً تصور می شد بوده است. این کشف می تواند به دانشمندان کمک نماید تا در مورد پایداری سپر مغناطیسی زمین و اینکه آیا سیارات دیگر منظومه شمسی هم دارای چنین شرایطی بوده اند یا نه کمک نماید.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: این تحقیق چیزی در مورد شکل گیری یک سیاره قابل سکونت به ما می گوید. یکی از سؤالاتی که می خواهیم به آن پاسخ دهیم این است که چرا زمین همانطور که صورت گرفت تکامل یافته است و این شواهد بیشتری را به ما می دهد که محافظ مغناطیسی در اوایل کره زمین ثبت شده است.
میدان مغناطیسی زمین با حرکت آهن مایع در هسته سیاره ایجاد می شود. به علت موقعیت مکانی و دمای شدید مواد در هسته، دانشمندان قادر به اندازه گیری مستقیم میدان مغناطیسی نیستند.
خوشبختانه مواد معدنی که به سطح زمین صعود می کنند حاوی ذرات مغناطیسی کوچکی هستند که در زمانی که مواد معدنی تازه از حالت مذاب خود در می آیند در جهت و شدت میدان مغناطیسی قفل می شوند.
دانشمندان از داده های جدید دیرینه مغناطیس شناسی، میکروسکوپ الکترونی، ژئوشیمیایی و paleointency بهره برده اند و کریستال های زرگون- قدیمی ترین مواد زمینی شناخته شده – را که از برخی مناطق استرالیا جمع آوری شده است را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. زرگون ها که تقریباً دو دهم میلی متر هستند، حتی دارای ذرات مغناطیسی کوچکتر هم هستند که در زمان شکل گیری زرگون ها در مغناطش زمین قفل می شوند. مغناطش(Magnetization) یا قطبی سازی مغناطیسی در الکترومغناطیس کلاسیک، میدانی برداری است که چگالی گشتاورهای مغناطیسی دائم یا القایی در یک مادهٔ مغناطیسی را نشان داده است.
دانشمندان در ابتدا اعتقاد داشتند که میدان مغناطیسی اولیه زمین از شدت ضعیفی برخوردار است، اما این داده های جدید نشان دادند میدان مغناطیسی در زمان های گذشته بسیار هم قوی بوده است. دانشمندان می گویند از آنجائیکه آن زمان هنوز هسته درونی شکل نگرفته بود میدان پرانرژی که در ابتدا چهار میلیارد سال پیش توسعه یافته بود، باید از مکانیسم دیگری استفاده می کرد.
“جان تاردونو”(John Tarduno) یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما فکر می نماییم که مکانیسم، رسوب شیمیایی اکسید منیزیم در زمین است. اکسید منیزیم احتمالاً در اثر گرمای شدید مربوط به تاثیر زیادی که ماه را ایجاد کرده، باشد. با خنک شدن قسمت داخلی زمین، اکسید منیزیم می تواند ته نشین شود و سبب حرکت همرفت و انتقال گرما شود. سرانجام زمین داخلی منبع اکسید منیزیم را خسته کرد تا جایی که میدان مغناطیسی تقریباً به صورت کامل ۵۶۵ میلیون سال پیش سقوط کرد. این میدان مغناطیسی اولیه بسیار مهم بود چونکه سبب پیشگیری از اتمسفر و حذف آب از اوایل زمین در هنگام طوفان خورشیدی شدید شد. مکانیسم تولید میدان حدودا برای سیارات دیگر هم مهم می باشد برای مثال یک نظریه برجسته این است که مریخ مانند زمین، در اوایل تاریخ خود میدان مغناطیسی داشته است. با این وجود، در مریخ این میدان فرو ریخت و بر خلاف زمین، مریخ جدیدی تولید نکرد. هنگامی که مریخ سپر مغناطیسی خویش را از دست داد، آب خویش را از دست داد اما ما هنوز نمی دانیم که چرا سپرمغناطیسی سقوط کرد. این مطالعه به ما داده های بیشتری را عرضه می دهد تا بتوانیم مجموعه ای از فرآیندهای حفظ سپر مغناطیسی روی زمین را کشف نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله “PNAS” انتشار یافته است.

دسته‌ها