ثبت تشکیل و شکست پیوند شیمیایی بین اتم ها برای نخستین بار بعلاوه فیلم

به گزارش خرید بک لینک دانشمندان برای نخستین بار در دنیای علم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری توانستند تشکیل و شکست پیوندهای شیمیایی بین دو اتم را ثبت کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برای نخستین بار یک گروه تحقیقاتی از انگلیس و آلمان به سرپرستی پروفسور “اوته کایزر” رئیس میکروسکوپ الکترونی علوم مواد در دانشگاه “اولم”(Ulm) و پروفسور “آندری خلوبیستوف” از دانشکده شیمی دانشگاه ناتینگهام موفق شدند از تشکیل پیوند بین دو اتم “رنیوم”(Re) و سپس شکستن پیوند آنها تصویربرداری کنند.
رنیوم(Rhenium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Re و عدد اتمی آن ۷۵ است. رنیوم فلزی سفید-نقره ای و سنگین از گروه فلزات واسطه است. رنیوم از نظر ظاهری به منگنز(M) و تکنسیم(Tc) شباهت دارد و از راه استخراج و پالایش سنگ های معدنی مس و مولیبدن تولید می شود. نام این عنصر که در سال ۱۹۲۵ کشف شد از رود “راین” در اروپای غربی برگرفته شده است. این عنصر از کمیاب ترین عناصر روی زمین است و فراوانی آن در پوسته زمین یک در میلیارد برآورده شده است. تا حدی که حتی در هر تن از غنی ترین سنگ معدن های رنیوم در قزاقستان، کمتر از ۱۰ گرم رنیوم وجود دارد. این عنصر بالاترین نقطه جوش در میان تمامی عناصر و بعد از تنگستن و کربن، سومین نقطه ذوب بالا را دارد. تحمل حرارتی بالای این فلز سبب شده تا از ابرآلیاژهای نیکل و رنیوم در ساخت موتورهای جت استفاده گردد.
این گروه تحقیقاتی برای دستیابی به این موفقیت چشم گیر از میکروسکوپ الکترونی عبوری(TEM) استفاده کردند.
میکروسکوپ الکترونی عبوری یا TEM نوعی میکروسکوپ الکترونی است که در آن پرتویی از الکترون ها از یک نمونه فوق العاده نازک عبور می کنند و در اثر تعامل الکترون های عبوری با نمونه، تصویر تشکیل می شود. سپس تصویر بر روی یک ابزار تصویرساز مانند یک صفحه نمایش فلورسنت، یا یک لایه از فیلم عکاسی متمرکز و بزرگنمایی شده یا توسط یک سنسور مانند یک دستگاه بارجفت شده(CCD) که نوعی سنسور تصویربرداری می باشد، آشکار می گردد. میکروسکوپ های الکترونی عبوری قادر به تصویربرداری با وضوح قابل توجهی بالاتر از میکروسکوپ نوری هستند و علت آن کوچک تر بودن طول موج الکترون ها نسبت به طول موج نور است.
بنابراین قابلیت عکس برداری از ریزساختار مواد با بزرگنمایی هزار تا یک میلیون برابر با قدرت تفکیکی در حد کوچک تر از یک نانومتر را دارند. میکروسکوپ الکترونی عبوری همینطور توانایی آنالیز عنصری، تعیین ساختار و جهت کریستالی اجزایی به کوچکی ۳۰ نانومتر را به صورت کیفی و کمی دارد. از این میکروسکوپ در طیف وسیعی از رشته های علمی مثل فیزیک، شیمی و علوم زیستی و علم مواد/متالورژی و غیره استفاده می شود.
پروفسور “خلوبیستوف” می گوید: نانولوله ها به ما کمک می کنند اتم یا مولکول را بگیریم و آنها را دقیقاً در جایی که می خواهیم قرار دهیم. در این حالت ما یک جفت اتم رنیوم را به دام انداختیم تا به هم وصل شده و مولکول “Re2” را تشکیل دهند.
وی ادامه داد: از آنجائیکه رنیوم عدد اتمی بالایی دارد، نسبت به عناصر سبک تر، راحت تر می توان آنرا در میکروسکوپ الکترونی عبوری مشاهده کرد و به ما امکان می دهد هر اتم فلزی را بعنوان یک نقطه تاریک در تصویر مشخص نماییم.
پروفسور “کایزر” اظهار داشت: ما توانستیم تشکیل پیوند و سپس شکست پیوند این اتم ها و مولکول را که در نهایت در یک شبکه گرافیتی نانولوله جذب شد، ثبت و ضبط نماییم و کشف کردیم که طول پیوند در Re2 در بعضی مراحل تغییر می کند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

دسته‌ها