پژوهشگران آمریکایی: نوزادان در رحم بیش از اندازه تصور می بینند!

خرید بک لینک: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که توانایی دیدن نوزادان در رحم، بیش از اندازه تصور است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، نوزادان می توانند در سه ماه دوم حاملگی و قبل از آن که بتوانند تصاویر را ببینند، می توانند نور را تشخیص دهند.
سلول های حساس به نور که در ایجاد شبکیه چشم نقش دارند، کلیدهای مخصوص فعال و غیرفعال کردن به شمار می روند. دانشمندان “دانشگاه کالیفرنیا، برکلی”(UC Berkeley)، شواهدی یافته اند که نشان می دهند تعامل این سلول های ساده با یکدیگر می تواند قسمتی از یک شبکه را تشکیل دهد که سبب می شود حساسیت شبکیه بیش از اندازه تصور باشد و تاثیر نور را بر رفتار و رشد مغز نیز افزایش دهد.
در یک چشم در حال رشد، شاید سه درصد “سلول های گانگلیون”(ganglion cells)، نسبت به نور حساس هستند و پژوهشگران تابحال شش نوع متفاوت از این سلول ها را شناسایی کرده اند که با نواحی گوناگونی از مغز در ارتباط هستند. سلول های گانگلیون، سلول هایی هستند که در شبکیه وجود دارند و پیام هایی را با کمک عصب های نوری به مغز می فرستند. سلول های دیگر، سیگنال ها را به قسمت هایی از مغز ارسال می کنند که به انقباض مردمک در واکنش به نور منجر می شود.
بررسی های صورت گرفته روی میمون ها و موش ها نشان میدهد که سلول های گانگلیون با کمک اتصالات الکتریکی موسوم به “اتصالات شکافی”(gap junctions) با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. یافته ها حاکی از این هستند که پیچیدگی چشمان جوندگان و پستانداران، بیش از اندازه تصور است.
“مارلا فلر”(Marla Feller)، استاد زیست شناسی مولکولی و سلولی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی اظهار داشت: تنوع سلول های گانگلیون و ارتباط آنها با نواحی گوناگون مغز، این سوال را در ذهن من به وجود آورد که آیا سلول های گانگلیون، نقشی در نحوه ارتباط شبکیه با مغز دارند یا خیر. ما می خواهیم نقش این سلول ها را نه تنها در مدارهای بینایی بلکه در رفتارهایی غیر از بینایی مورد بررسی قرار دهیم.
“پاول لیکت”(Paul Licht)، استاد علوم زیستی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی اظهار داشت: تصور ما این بود که نوزاد موش و انسان در این مرحله از رشد خود نابینا است. ما فکر می کردیم که سلول های گانگلیون، در رشد چشم نقش دارند و به مغز متصل هستند اما دریافتیم که این سلول ها به بقیه قسمت های شبکیه متصل نمی شوند بلکه به یکدیگر متصل هستند و این مساله جالبی برای ما بود.
“فرانکلین کاوال هولم”(Franklin Caval-Holme)، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، با کمک تصویربرداری کلسیمی، الکتروفیزیولوژی، داروشناسی و روش های در رابطه با آناتومی نشان داد که شش نوع سلول گانگلیون حساس به نور در شبکیه موش های تازه متولد شده وجود دارند که یک شبکه را با کمک اتصالات شکافی شکل می دهند. این شبکه نه تنها نور را شناسایی می کند بلکه نسبت به شدت نور نیز واکنش نشان میدهد.
این بررسی نشان داد که مدارهای اتصالات شکافی در این سلول ها، نسبت به نور حساس هستند اما سلول های دیگر این خاصیت را ندارند. همین طور پژوهشگران دریافتند که مدارها می توانند خودرا با شدت نور تطبیق دهند و نقش مهمی در رشد شبکیه داشته باشند.
این پژوهش، در مجله “Current Biology” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها