کوچکترین شتاب سنج جهان ساخته شد

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران ˮموسسه سلطنتی فناوری کی تی اچˮ(KTH) سوئد در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه کوچکترین شتاب سنج جهان شده اند که این وسیله می تواند بازی ها و فناوری های پوشیدنی را تغییر دهد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، از شتاب سنج های تعبیه شده در تلفن های هوشمند برای اندازه گیری جهت یابی دستگاه استفاده می شود.
پژوهشگران سوئدی به تازگی از نانومواد بسیار رسانا و گرافن برای ایجاد کوچکترین شتاب سنج جهان استفاده کردند.
از این ابزار پیشرفته می توان در فناوری های ناوبری که می توانند در موبایل و بازی مورد استفاده قرار گیرد، استفاده نمود.
شتاب سنج تلفن های هوشمند یکی از مهمترین تجهیزات این تلفن ها محسوب می شوند. این شتاب سنج ها از چند سنسور و ساختارهای کریستالی میکروسکوپی که به علت نیروهای شتاب دهنده گرفتار لرزش می شوند ایجاد می شود که این تجهیزات به آنها این امکان را می دهد که سرعت و جهت را شناسایی کنند.
این فناوری امکان تغییر دوربین در گوشی هوشمند را از راه افقی به عمودی با حرکت دادن تلفن به راحتی ممکن می سازد و از سویی دیگر به برنامه های نقشه یابی این امکان را می دهد سرعت کاربران هنگام رانندگی و سایر خصوصیت های مبتنی بر حرکت را محاسبه کنند.
حالا آخرین مرحله در نوآوری فناوری نانو یک شتاب دهنده کوچک است که با استفاده از گرافن ساخته شده است. این ماده تنها چند اتم ضخامت دارد و در ساخت فیلترهای تصفیه آب دریا مورد استفاده قرار می گیرد.
تیم تحقیقاتی بین المللی “مؤسسه فناوری سلطنتی کی تی اچ” و با همکاری “دانشگاه فنی آخن” و “موسسه تحقیقاتی AMO GmbH” آخن آلمان موفق به توسعه این شتاب سنج شده اند. از شتاب سنج مذکور می توان در سیستم های نظارت بر بیماری های قلبی عروقی و فناوری های پوشیدنی بسیار حساس و فناوری های قابل حمل بهره برد.
“ژوگ فان”(Xuge Fan) پژوهشگر دانشکده گروه میکرو و نانوسیستم موسسه کی. تی. اچ توضیح داد که گرافن و خصوصیات منحصر به فرد آن به او و دیگر پژوهشگران کمک کرده تا این شتاب سنج های فوق العاده کوچک را ایجاد کنند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: برپایه بررسی ها و مقایسه های انجام شده می توان اظهار داشت که این کوچکترین شتاب سنج الکترومکانیکی گزارش شده در جهان است.
فان در آخر اضافه کرد: این فناوری کاربرد بسیای در تلفن های هوشمند خواهد داشت چونکه می توان از آن در بازی و گام شمار و همینطور سیستم های نظارت بر بیماری های قلبی و فناوری های پوشیدنی ثبت حرکت که حتی کوچکترین حرکات بدن انسان را هم کنترل می کنند، استفاده نمود.
از دیگر کاربردهای بالقوه این فناوری می توان به وجود چند سنسور بسیار کوچک و محرک های همانند تشدید کننده، چرخش نما و میکروفن اشاره نمود. محققان امیدوارند بتوانند بزودی این فناوری را به بازار عرضه کنند.
یافته های این مطالعه در مجله “Nature Electronics” منتشر گردید.

دسته‌ها