۵ زن که کارهای ارزشمندی برای پیشرفت علم فضا انجام دادند

به گزارش خرید بک لینک در دنیای علم و دانش زنان بسیاری بوده و هستند که با دانش خود سبب تحولی عظیم در دنیا شده اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، با این وجود برخی زنان بوده و هستند که با دانش خود سبب پیشرفتی بزرگ در علم فضا شده اند. با اینکه زنان بسیاری در علوم فضا کارهای ارزشمندی را انجام داده اند ما به اختصار به معرفی ۵ تن از آنها در این خبر می پردازیم.

“کاترین لوئیس بومن” (Katherine Louise Bouman)

“کاترین لوئیس بومن” دانشمند کامپیوتر آمریکایی است که در زمینه تصویربرداری کار می کند. او عضو تیم تلسکوپ افق رویداد بود که موفق به ثبت نخستین تصویر از سیاهچاله شدند. این زن دانشمند در سال ۲۰۱۶ به قطعیت اعلام نموده بود که الگوریتم ساخت وی می تواند به ثبت تصویر از سیاهچاله منجر شود. الگوریتم عرضه شده توسط تیم تحقیقاتی بومن، “بازسازی مداوم تصاویر با کیفیت بالا” و به اختصار “CHIRP” نام دارد و تصاویر ارسال شده از تلسکوپ ” افق رویداد” را به هم متصل می کند. حجم تصاویر ارسالی از تلسکوپ “افق_رویداد” ۵ هزار ترابایت بود. الگوریتم “بومن” این ۵ هزار ترابایت تصویر را پردازش کرد و جهانیان توانستند نخستین تصویر سیاه چاله را نظاره گر باشند. بومن از پاییز سال جاری شغل جدید خویش را که استادیار “مؤسسه فناوری کالیفرنیا” است، اغاز خواهد نمود.

“کاترین کلمن گلوب جانسون”(Katherine Coleman Goble Johnson)

کاترین کلمن گلوب جانسون متولد ۲۶ اوت ۱۹۱۸ است. این زن آمریکایی-آفریقایی از فیزیکدانان و ریاضیدانان نامی است که با سازمان برنامه های فضایی و هوانوردی ایالات متحده (ناسا) در اوایل بکارگیری کامپیوتر ها همکاری می کرد. او بخاطر دقت در محاسبات فضانوردی معروف بود، او کارهای فنی در ناسا که به دهه ها می رسید را هدایت کرد.

“والنتینا ولادیمیروونا ترشکووا”(Valentina Tereshkova)

“والنتینا ولادیمیروونا ترشکووا” کیهان نورد روس و اولین زن فضانورد جهان است. والنتینا ترشکووا از میان بیشتر از ۴۰۰ نامزد زن برای انجام اولین پرواز فضایی انتخاب گردید و در روز ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ با فضاپیمای وستوک -۶ به فضا رفت. وی اولین فرد غیرنظامی بود که در سال های آغازین عصر فضا به مدار زمین رفت. مأموریت وستوک -۶ سه روز به طول انجامید و طی این مدت ترشکووا آزمایش های بسیاری را بر روی خود انجام داد و داده های پزشکی ارزشمندی را دربارهٔ تأثیر بی وزنی در محیط فضا بر زنان گردآوری نمود. والنتینا ترشکوا ششمین خلبان-فضانورد اتحاد شوروی، دهمین فضانورد جهان و اولین زن فضانورد در جهان است.

“الن اوچوآ”(Ellen Ochoa)

“الن اوچوآ” نخستین زن اسپانیایی تبار بود که بعنوان بخشی از مأموریت نه روزه در هیئت مدیره شاتل Discovery در سال ۱۹۹۳ به فضا سفر کرد. هدف این مأموریت بررسی لایه اوزون زمین بود. در سال ۲۰۱۳، اوچوا نخستین کارگردان زن اسپانیایی و دوم مرکز فضایی جانسون ناسا شد.

“سالی کریستین راید” (Sally Kristen Ride)

سالی کریستن راید فیزیک دان و اولین فضانورد زن آمریکایی بود. وی در سال ۱۹۷۸ میلادی به سازمان ناسا پیوست و اولین سفر فضایی اش را در سال ۱۹۸۳ با شاتل فضایی چلنجر به انجام رساند. سالی راید هنگام انجام این مأموریت نه تنها اولین زن فضانورد آمریکایی، بلکه با ۳۲ سال سن جوان ترین فضانورد آمریکایی هم بود.

دسته‌ها