تصفیه آب با حباب های داغ کربن دی اکسید کارآمدترین روش تصفیه آب ابداع شد

خرید بک لینک: محققان دانشگاه ˮنیو ساوث ولزˮ(UNSW) موفق به ساخت دستگاهی شده اند که از حباب های داغ کربن دی اکسید برای نابودی ویروس ها و باکتری های آب به منظور تصفیه آن استفاده می نماید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دسترسی به آب پاک و تصفیه شده چیزی است که خیلی از ما به آن وابسته هستیم، اما این مسئله در خیلی از نقاط دنیا یک مشکل جدی است.
هم اکنون محققان دانشگاه “نیو ساوث ولز”(UNSW) واقع در “کانبرای” استرالیا روش جدیدی برای استریل کردن آب با استفاده از حباب های داغ کربن دی اکسید را آزمایش کرده اند که دریافتند این روش هم مؤثر و هم کارآمد است.
در این روش جدید ابتدا گاز CO2 تا یک درجه حرارت معین تنظیم می شود و سپس به مخزن آب تصفیه نشده منتقل می شود. همچنین که این حباب های داغ از آب می گذرند و از کف به سطح آب می آیند، گرما را به آب اطراف خود انتقال می دهند و سطح داغ حباب ها برای کشتن باکتری ها و ویروس های موجود در آب کافی است.
بر خلاف تلاش های قبلی در سیستم های مشابه، لازم نیست که CO2 برای انجام این کار تحت فشار قرار گیرد.
محققان در آزمایشات خود گاز کربن دی اکسید و هوای معمولی را در درجه حرارت های مختلفی حرارت دادند و سپس از یک محلول سدیم کلرید که آلوده به باکتری E.coli و ویروس MS2 بود عبور دادند و برای آن که مشخص شود کدام شرایط بهترین عملکرد را دارد، آنها را از دمای ۷ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد گرم و آزمایش کردند.
بدیهی است که این گازها در دماهای پایین اثر ضد میکروبی نداشتند و هر دو گاز به هنگام گرم شدن عملکرد بهتری داشتند، اما این CO2 بود که باکتری ها و ویروس ها را سریع تر کشت.
کربن دی اکسید در درجه حرارت بین ۱۰۰ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد مؤثر بود و هر چه داغ تر می شد اثر بیشتری داشت. این در شرایطی است که محلول دمای ۵۵ درجه سانتیگراد خودرا حفظ کرد.
تیم تحقیقاتی می گوید که این روش دارای مزایای متعددی نسبت به روش های تصفیه آب رایج است. از آنجایی که گرم کردن گازها انرژی کمتری نسبت به جوشاندن مایعات نیاز دارد، این روش مصرف بهینه تری دارد.
این روش همین طور کم خطرتر از روش های شیمیایی مانند افزودن کلر و ساده تر از استفاده از تابش اشعه ماورا بنفش است.
در نهایت، کربن دی اکسید یک محصول سهل الوصول صنعتی است، بدین سبب استفاده از آن راحت است.
“آدرین گاریدو سانچیس”نویسنده این مطالعه می گوید: این تکنولوژی جدید می تواند به یک نامزد جدید “استریلیزاسیون” تبدیل گردد و می تواند با روش های دیگر رقابت کند. این که این فرآیند می تواند به جای جوشاندن آب از گرم کردن گاز CO2 استفاده نماید و همین طور می توان از گاز خروجی دوباره بهره برد سبب می شود تا فرآیندی به شدت کارآمد و بهینه باشد.
این تحقیق در مجله Clean Water انتشار یافته است.

دسته‌ها