برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۹: اشتیاق برای یادگرفتن بسیار هیجان انگیز است

خرید بک لینک اشتیاق برای یادگرفتن بسیار هیجان انگیز است
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، “فیلیپ جیمز ادوین پیپلز”(Phillip James Edwin Peebles)، فیزیکدان و کیهان شناس نظری آمریکایی- کانادایی و استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون آمریکا است. پیبلز یکی از کیهان شناسان نظری برجسته جهان به حساب می آید و نقش مهمی در پروژه هایی مانند هسته زایی، ماده تاریک، تابش زمینه کیهانی و تشکیل ساختار بر عهده داشته است. او برای پژوهش های خود در مورد کیهان شناسی فیزیکی موفق شد جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را به دست آورد.
روز گذشته جایزه نوبل فیزیک بطور مشترک به “جیمز پیبلز”(James Peebles) برای کشفیات نظری در کیهان شناسی فیزیکی و “میشل مِیِر”(Michel Mayor) و “دیدیه کولوز”(Didier Queloz) برای کشف یک سیاره فراخورشیدی که به دور یک ستاره شبیه به خورشید می چرخد، اهدا شد. نیمی از جایزه مالی ۱.۱ میلیون دلاری نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به جیمز پیبلز تعلق گرفته و نیمی دیگر بین مِیِر و کولوز تقسیم خواهد شد.
پیبلز در پژوهش خود، کیهان را با میلیاردها کهکشان و خوشه های کهکشانی آن مورد بررسی قرار داده است. چارچوب نظری او، بنیانی برای درک سابقه کیهان از زمان وقوع بیگ بنگ تا به امروز به حساب می آید.
امروز “آدام اسمیت”(Adam Smith) سرپرست علمی رسانه بنیاد نوبل مصاحبه ای با “جیمز پیبلز” انجام داده است:
اسمیت: صبح بخیر من آدام اسمیت هستم از آکادمی نوبل. دریافت این جایزه مهم را به شما تبریک میگویم.
پیبلز: ممنون
اسمیت: شما کیهان شناس هستید، اما گمان می کنم شما یک کاشف نیز هستید، کاشف جهان. به نظر خودتان اینطور نیست؟
پیبلز: آه بله. گاهی از خودم نیز همین سوال را می پرسم. ما در اصل کاشف هستیم کاشفی که به کاوش می پردازد.
اسمیت: تعامل بین مشاهدات و نظریه بسیار مهم می باشد، بله؟
پیبلز: بله اساسا. همیشه باید این را در ذهن داشته باشیم. این بسیار آسان است البته برای ما ایده پردازان این مهم می باشد. گاهی اوقات این ایده ها به حدی مهم هستند که به ما در کشف مشاهدات کمک می کنند. تمام نکته این مساله است.
اسمیت: کمی درباره سوژه مقاله توضیح می دهید.
پیبلز: یکی از چیزهای جالب در مورد این کاوش این است که البته ما نمی دانیم در آخر چه خواهد شد. امیدوارم آنچه که خواهیم دریافت ماهیت ماده تاریک باشد تا کاملا غافلگیر شویم. این موضوعی است که قبلاً مورد توجه خیلی از دانشمندان قرار گرفته است. آزمایش های قابل توجهی انجام شده است که امیدواریم اثر متقابل ماده تاریک با ماده عادی را تشخیص دهند. می دانید من درباره مطالعات خود بسیار عاشقانه فکر می کنم و معتقدم می توانیم در آینده با کشف موضوعات جدید سورپرایز شویم.
اسمیت: عالی است حالا مشتقاقانه منتظرم تا وقتی ماه دسامبر به استکهلم می آیید بیشتر درباره این مساله هیجان انگیز صحبت نماییم. بسیار ممنون، از صحبت با شما بسیار خوشحال شدم. خداحافظ
پیبل: خواهش می کنم خداحافظ

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها