توسط سازمان فضایی ایران؛ آغاز هفته فضا از فردا، اجرای چالش منظومه ماهواره ای و گردشگری فضا

به گزارش خرید بک لینک، هفته جهانی فضا با برنامه های سازمان فضایی ایران در جهت فرهنگسازی کاربردهای فناوری فضایی در بین افراد جامعه شروع شد.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر، برنامه های هفته جهانی فضا همه ساله در ایام ۱۲ تا ۱۸ مهرماه ( ۴ تا ۱۰ اکتبر) برگزار می گردد و ایران جزو معدود کشورهایی است که با برنامه های در رابطه با فرهنگسازی در حوزه فناوری فضایی، این رویداد را اجرا می کند.
این هفته که با هدف ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین، از جانب مجمع عمومی سازمان ملل متحد بعنوان هفته جهانی فضا در نظرگرفته شده، حد فاصل دو رویداد تاریخی یعنی پرتاب اسپوتنیک بعنوان اولین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا (۴ اکتبر) و هم امضای اولین معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل (۱۰ اکتبر) است.
شعار هفته جهانی فضا امسال از جانب کمیته جهانی فضا «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان» در نظر گرفته شده و ازاین رو سازمان فضایی ایران هم با محوریت ارتقا سطح آگاهی عمومی از فواید خدمات فضاپایه، رونق اقتصادی به واسطه خدمات فضاپایه، جلب نظر و تشویق کودکان به فراگیری علوم فضا و هم همکاری بین المللی در برنامه فضایی کشورها، برنامه هایی را ویژه روزهای این هفته مدنظر قرار داده است.
بر این اساس اسامی ۷ دانشمند برجسته ایرانی که اسامی آنها روی عوارض سطحی کره ماه نامگذاری و ثبت جهانی شده است نیز، عناوین روزهای این هفته را می سازند که این اسامی شامل ابن کثیر فرغانی، عبدالرحمان صوفی، ابوالوفای بوزجانی، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا، حکیم عمر خیام نیشابوری و خواجه نصیرالدین طوسی می شود.
شعار روزهای این هفته نیز، شامل «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان»، «فناوری فضایی، تحول زندگی بشر»، «نجوم در آینه تمدن اسلامی»، «ماه و سفرهای بین سیاره ای»، «کودک و فضا، از تخیل تا واقعیت»، «اتحاد در فضا، در پرتو حقوق و دیپلماسی» و « انسان و فضا، از تمدن بابل تا عصر حاضر» می شود.

به مناسبت هفته جهانی فضا، پیش رویداد «چالش طراحی منظومه ماهواره ای»، توسط مرکز نوآوری فضایی کیهان و با نظارت و حمایت سازمان فضایی ایران در سه محور «پایش و نظارت زمین»، «شبکه های مخابراتی، ارتباطاتی و اینترنت» و «شبکه ناوبری محلی فضاپایه»، پنج شنبه ۱۱ مهرماه در ساختمان شهرداری تهران در سعادت آباد برگزار می گردد.
همچنین ویژه برنامه هفته جهانی فضا با عنوان «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان» توسط باشگاه نجوم برج میلاد و حمایت سازمان فضایی ایران و انجمن نجوم ایران برگزار می گردد. این برنامه در گالری غربی برج میلاد در تاریخ جمعه ۱۲ مهرماه اجرا خواهد شد.
سمینار «آشنایی با فضا» هم از دیگر برنامه های این هفته است که توسط مدیریت کار آفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه گیلان با همکاری انجمن علمی مهندسی مکانیک هوافضا و انجمن نجوم دانشگاه گیلان و با حمایت سازمان فضایی ایران برگزار می گردد.
زمان و مکان برگزاری این سمینار تخصصی، روز شنبه ۱۳ مهرماه در سالن شهید نورانی دانشگاه گیلان خواهد بود.
دانشگاه گیلان همینطور با حمایت سازمان فضایی ایران، «گردهمایی صنعت و دانشگاه در حوزه فضایی» را با رویکرد کار آفرینی برگزار می نماید. این گردهمایی در روز یکشنبه ۱۴ مهرماه در تالار حکم این دانشگاه برگزار می گردد.
همچنین به مناسبت هفته جهانی فضا، نشست علمی «کاربرد داده های ماهواره ای در هواشناسی» با همکاری مشترک سازمان فضایی ایران و سازمان هواشناسی برگزار می گردد. تاریخ این رویداد علمی ۱۶ مهرماه و مکان آن سالن شهید همت سازمان هواشناسی کشور اعلام شده است.
پژوهشگاه فضایی ایران هم همزمان با هفته جهانی فضا، رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارک ها و گردشگاه های موضوعی فضاپایه را با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و سازمان فضایی ایران در ایام ۱۶ و ۱۷ مهرماه برگزار می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها