جمع آوری سبزیجات به کمک ربات ها

به گزارش خرید بک لینک محققان اظهار کردند: بزودی ربات ها می توانند میوه های نرم و بعضی از سبزی جات را جمع آوری کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و و به نقل از سی ان ان، از آنجایی که جمعیت جهان در سال 2050 به 9.7 میلیارد نفر خواهد رسید، این مورد بخش کشاورزی را برای تامین نیازهای غذایی بشر تحت تاثیر قرار می دهد.
تغییرات آب وهوایی، کوچک شدن زمین های کشاورزی و کاهش منابع طبیعی احتیاج به نوآوری و کارآیی بیشتر در حوزه کشاورزی دارد.
انتخاب میوه هایی مانند توت فرنگی یا کاهو از حساسیت خاصی برخوردار است، در حالیکه محصولاتی مانند گندم و سیب زمینی، سال هاست که به صورت مکانیکی برداشت می شوند.
خیلی از میوه ها و سبزی ها در مقابل این مورد مقاومت ندارند؛ آنها به راحتی ضربه می خورند و ماشین آلات سنگین مزرعه نمی توانند به راحتی آنها را جمع آوری نمی کنند. اما اخیرا، پیشرفت هایی در فناوری منجر شده تا ربات ها بتوانند با استفاده از دوربین و هوش مصنوعی برای یافتن میوه رسیده کاربردی شوند و با دقت بیشتری محصولات را جمع آوری کنند.
مهندسان دانشگاه کمبریج انگلستان، نخستین ربات جمع آوری نوعی کاهو (کاهو سردسیری) را ساختند که Vegebot نام دارد و می تواند آنرا شناسایی و جمع آوری کند.
این ربات، ابتدا کاهو را اسکن کرده و با کمک الگوریتم یادگیری ماشین که با بیشتر از هزار تصویر کاهو آموزش دیده، نتیجه می گیرد که آیا کاهو آماده برداشت است یا خیر؟ سپس آماده برداشت شده و در موقعیت مناسب قرار می گیرد و بدون اینکه فشاری به آن وارد سازد، محصول را برش داده و جمع آوری می کند.
بر مبنای یافته های این بررسی، میزان موفقیت در برداشت، بسیار بالا و به میزان 91 درصد است، البته کار این ربات، هنوز از انسان کندتر است و به صورت متوسط 31 ثانیه طول می کشد تا یک کاهو برداشت شود.
محققان اظهار کردند: ربات های کشاورزی از عملکرد و دقت بالاتری نسبت به ماشین آلات کشاورزی سنتی برخوردار می باشند که این مورد منجر به پیشرفت قابل ملاحظه ای در بهره وری و تولید خواهد شد.
مهمتر از این، تولیدکنندگان با کمبود نیروی کار روبه رو بوده و هستند. طبق گزارش بانک جهانی سهم کل اشتغال در کشاورزی جهان از 43 درصد در سال 1991 به 28 درصد در سال 2018 کاهش یافته است.
این مورد تا حدودی به علت عدم علاقه نسل جوان به کار کشاورزی است و توسعه رباتیک در بخش کشاورزی می تواند منجر به کمک به کشاورزانی شود که به علت کمبود نیروی کار امکان دارد ضررهای اقتصادی را متحمل شوند.
هم اکنون، محصولات یک مزرعه به صورت معمول یک مرتبه برداشت می شود و میوه یا سبزی پوسیده باقی می ماند و این در شرایطی است که ربات ها می توانند سبزی و میوه رسیده را جمع آوری و چندین بار به همان قسمت بازگردند تا تمام محصولات جمع آوری شوند.
محققان عنوان کردند: ربات هایی که سال آینده به مرحله اجرا می رسند، بیشتر از 20 ساعت در روز و هفت روز هفته می توانند کار کنند.
نمونه موفق رباتی که می تواند توت فرنگی را جمع آوری کند در بلژیک ساخته شده است. این ربات امسال در انگلیس و هلند مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرد. نمونه دیگری از این ربات ها که برای جمع آوری سیب استفاده می شوند در کالیفرنیا مستقر هستند.
ربات ها می توانند به شیوه های کشاورزی پایدارتر کمک کنند و این امکان را به تولیدکنندگان بدهند که از آب کمتر، سوخت کمتر و سموم دفع آفات کمتری استفاده و همینطور زباله کمتری را تولید کنند.
اما یکی از چالش های مهم ربات های کشاورزی، سازگاری آنها با شرایط آب و هوایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها