جهرمی در پاسخ به مهر؛ ۴ شرط گران شدن اینترنت، ظرفیت اقتصادی ارز دیجیتال در صنعت برق

به گزارش خرید بک لینک وزیر ارتباطات اظهار داشت: شرکت های اینترنتی در صورتیکه به ۴ شرط ما در زمینه افزایش کیفیت سرویس و سرمایه گذاری عمل کنند قیمت اینترنت مورد تجدیدنظر قرار می گیرد.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر، محمد جواد آذری جهرمی بعدازظهر امروز سه شنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های فضایی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی قیمت اینترنت که از جانب شرکت های اینترنتی عنوان شده است، اظهار داشت: من ۴ شرط را برای تجدید نظر در قیمت اینترنت اعلام نموده ام که در صورتیکه شرکت های اینترنتی این ۴ شرط را برآورده کنند در قیمت اینترنت می توان تجدیدنظر کرد.
وی با اشاره به ۴ شرط سرمایه گذاری، به روز رسانی تکنولوژی، استفاده از تولیدات داخلی و عرضه کیفیت خوب سرویس اظهار داشت: این کارها باید صورت گیرد اما تابحال اتفاق نیفتاده است. البته این شرکت ها می گویند که اگر بخواهند در این عرصه سرمایه گذاری کنند باید ببینند چهارچوب بازگشت سرمایه از نظر اقتصادی چگونه است.
جهرمی اظهار داشت: در این زمینه درِ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای آنها باز است و می توانند در این خصوص مذاکره کنند.
وی در مورد اینکه آیا مستنداتی از جانب این شرکتها با عنایت به جلسه روز چهارشنبه رگولاتوری با شرکت های اینترنتی به وزیر ارتباطات رسیده است، اضافه کرد: هنوز مستنداتی در خصوص علل پیشنهاد تغییر تعرفه از جانب اپراتورها به من عرضه نشده است.
ظرفیت اقتصادی ارز دیجیتال در صنعت برق
وزیر ارتباطات در مورد مزیت توسعه ارز دیجیتال در کشور هم اظهار داشت: ظرفیت تولیدی مجموعه نیروگاههای کشور حدود ۷۲ هزار مگاوات برآورد می شود که این ظرفیت هیچگاه در پیک مصرف نمی گردد. بنابراین این ظرفیت نیروگاهی کشور در ساعات غیر پیک آزاد است و می تواند در حوزه استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهار داشت: این مورد سبب درآمدزایی برای صنعت برق می شود اما مستلزم آن است که استخراج ارز دیجیتال دارای ضوابط و مقررات شود.
جهرمی با اشاره به اینکه سیاستگذاری در عرصه استخراج ارز دیجیتال با وزارت نیرو است، اظهار داشت: جنس استخراج ارز دیجیتال یعنی صادرات برق به صورت مجازی و اگر در این مسئله سیاستگذاری وزارت نیرو پیاده سازی شود و استخراج با ضوابط صورت گیرد شاهد درآمد مازاد در صنعت برق خواهیم بود که امروز با مشکلات گوناگونی در حوزه اقتصادی مواجه می باشد. وزیر ارتباطات همینطور در مورد عدم اقبال عمومی به پیام رسان های بومی به رغم حمایت دولت تصریح کرد: اقبال عمومی مردم به پیام رسانها با حمایت بوجود نمی آید. جهرمی با اشاره به استفاده سازمانهای دولتی از داده های فضایی تصریح کرد: الان وزارت کشاورزی و سازمان منابع طبیعی از داده های فضایی برای پایش محصولات و وضعیت منابع طبیعی استفاده می نمایند اما اینکه از تمام ظرفیت این حوزه استفاده گردد و این فرآیند به صورت جاری اتفاق بیافتد هنوز به صورت کامل اجرایی نشده و فاصله تا اهداف زیاد است. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه فعالیت های استارت آپ های فضایی و مراجعاتشان به بخش های دولتی و هم کوشش برای عرضه نوآوری های این بخش در بهبود فرایندهای جاری کشور زمین ساز تحولی بزرگ خواهد بود، افزود: این حرکت شروع شده و ما شاهد می باشیم که سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی در بخش آمایش سرزمینی، مدیریت منابع آب و پایش سطوح زیر کشت با سازمان مدیریت، وزارت کشور و وزارت کشاورزی به جدیت در حال همکاری هستند. وی تصریح کرد: ترویج کاربردهای فضایی و ایجاد بازار برای استارتاپ های این حوزه نیازمند فرهنگ سازی است. جهرمی در مراسم اختتامیه گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های فضایی هم با انتقاد از عقب ماندگی کشور در حوزه قرار دادن ماهواره در مدار ژئو اظهار داشت: ما در شرایطی هستیم که همچنان ماهواره ای از خودمان در لایه ژئو زمین نداریم و این در شرایطی است که کشورهایی که توانمندی علمی ما در حوزه فضایی را ندارند در مدار ژئو دارای ماهواره ای مستقل بنام خودشان هستند. وزیر ارتباطات دلیل این عقب ماندگی را تصدی گری دولتی عنوان نمود و اظهار داشت: با وجود اینکه از برنامه چهارم توسعه تابحال برای این مورد اعتبار دیده شده است اما چارچوب اجرایی دولتی اجازه پیشبرد پروژه های فضایی را نمی دهد. وی بر ضرورت تغییر دیدگاه در مدل اجرایی پروژه های فضایی تصریح کرد و اظهار داشت: باید داده های فضایی در اختیار همه قرار گیرد تا شرکتهای خلاق بتوانند از این اطلاعات برای تحول اقتصاد دیجیتال بهره ببرند. این مسئله مستلزم خروج دولت از تصدی گری است. جهرمی با اشاره به اینکه اصول حاکم بر پروانه بهره برداری از اپراتور ماهواره مخابراتی توسط رگولاتوری به تصویب رسیده است، اظهار داشت: این پروانه مجوز قراردادن ماهواره در مدار زمین را به بخش خصوصی می دهد. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه استفاده از فناوری فضایی در محاسبه دقیق مزارع صدمه دیده و صدمات سیل اخیر بسیار پررنگ بود، اظهار داشت: این مسئله سبب صرفه جویی چندصدمیلیارد تومانی درپرداخت خسارات شد که البته به علت خواسته رحمانی فضلی جهت استفاده از دانش فضایی صورت گرفت. وی تصریح کرد: استارت آپ های فضایی می توانند سالانه برای هر هکتار زمین مشاوره دهند تا شاهد رشد و اشتغال کشاورزی با داده های فضایی باشیم. جهرمی تصریح کرد: در این راه نباید به حواشی دقت کنیم و تمرکز خویش را روی توسعه این بخش و حرکت به سمت استفاده از داده های ماهواره ای معطوف نماییم. علاقه مند به استفاده استارت آپ ها از این ظرفیت کشور هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها