طراح مشهور اپل از این شرکت جدا می شود

خرید بک لینک طراح مشهور اپل از این شرکت جدا می شود
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، “جاناتان آیو” (Jonathan Ive) در مصاحبه ای با فایننشیال تایمز اظهار نمود که بعد از گذشت بیشتر از دو دهه از طراحی محصولات اپل، این شرکت را ترک می کند.
شرکت جدید او “لاوفرام”(LoveFrom) نام دارد و اپل نخستین مشتری آن خواهد بود.
نقش “آیو” در طراحی محصولات اپل چشم گیر بوده است، هر چند که طی چند سال قبل نقش وی کمی متفاوت بوده است، اما اپل در سال ۲۰۱۷ اظهار نمود که تمرکز وی صرفاً بر روی طراحی باقی مانده است.
تأثیر “آیو” در طراحی همه چیز شرکت اپل از پردیس جدید اپل به شکل سفینه فضایی موسوم به “اپل پارک” گرفته تا دستگاه های ابداعی و منحصر به فرد اپل نظیر آی پاد، مک، آیفون و هر محصول دیگر بعد از بازگشت “استیو جابز” فقید به شرکت اپل در سال ۱۹۹۷ که با ترفیع “آیو” همراه شد، دیده می شود.
علاقه مندان به محصولات اپل، “آیو” را نه تنها به واسطه استفاده از محصولات این شرکت، بلکه بعنوان صدای معرفی کننده محصولات جدید اپل که روند طراحی و توجه به جزئیات را توصیف می کرد، می شناسند.
وی در توضیح چرایی ترک اپل، اظهار داشت: پروژه های قابل توجهی وجود داشت که من احساس کردم آنها را تکمیل کرده ام. برای مثال “اپل پارک” که پروژه ای بود که از سال ۲۰۰۴ شروع شد و چند هفته پیش ما افتتاح رسمی را جشن گرفتیم.
“آیو” نام “لاوفرام” را از یک نقل قول از “استیو جابز” در مورد ساختن چیزها با عشق و توجه به مردمی که هیچ گاه آنها را ملاقات نمی کنید، الهام گرفته است. وی در این شرکت همچنان با “مارک نیوسان” طراح استرالیایی و همین طور مجموعه ای از افراد از سراسر جهان با تخصص های متفاوت کار خواهدنمود.
اپل در یک بیانیه اظهار داشت: در صورتیکه “آیو” پروژه های شخصی خودرا در شرکت جدیدش دنبال خواهد کرد، به کار در کنار اپل و همکاری روی چندین پروژه اپل ادامه خواهد داد.
“تیم کوک”، مدیرعامل شرکت اپل نیز در این زمینه اظهار داشت: “جانی” یک شخصیت منحصر به فرد در دنیای طراحی است و نقش وی در احیای اپل از طراحی مبدعانه “آی مک”(iMac) در سال ۱۹۹۸ گرفته تا طراحی منحصر به فرد آیفون و جاه طلبی بی سابقه در طراحی “اپل پارک” که اخیراً از او انرژی و توجه زیادی گرفت را نمی توان نادیده گرفت.
وی ادامه داد: اپل با همکاری مستقیم با “جانی” در پروژه های منحصر به فرد و تیم طراحی درخشان و پرشوری که ساخته است، همچنان از استعدادهای “جانی” بهره مند خواهد شد. بعد از سال ها همکاری نزدیک با یکدیگر، خوشحالم که روابط ما ادامه خواهد داشت و من مشتاقانه منتظر کار با “جانی” در آینده هستم.
“جاناتان پاول جانی آیو” (Sir Jonathan Paul “Jony” Ive) معروف به “جانی آیو” متولد ۲۷ فوریه ۱۹۶۷ در محله چینگفورد در لندن مدیر ارشد بخش طراحی صنعتی در شرکت اپل است. از مهم ترین محصولات این شرکت که وی در طراحی آنها همکاری داشته است، می توان به کامپیوتر آی مک، مک بوک پرو، مک بوک ایر، آیپاد، آیپاد تاچ، آیفون، آیپد و آی اواس ۷ اشاره نمود.
“جاناتان آیو” ملقب به طراح طراحان در سال ۲۰۰۶ به پاس خدماتش در طراحی صنعتی، مفتخر به دریافت رتبه امپراتوری بریتانیا با درجه «فرمانده» (CBE) و در سال ۲۰۱۲ به پاس خدماتش در طراحی صنعتی و اقدامات نوآورانه به رتبه امپراتوری بریتانیا با درجه «شوالیه» (KBE) نائل شد.
اپل در کنفرانس WWDC13 که در آن آی اواس ۷ عرضه شد، لقب او را به مدیر ارشد بخش طراحی صنعتی به روز کرد.
“جاناتان آیو” برای کاهش ضخامت هرچه بیشتر آیپد نسل دوم، پروسه ساخت را بارها و بارها بهبود بخشید و سفری ۱۴ ساعته را تحمل کرد و به دیدار یکی از استادان خبره ژاپنی در امر ساخت شمشیر سامورایی رفت و با الهام از پروسه ساخت شمشیر سامورایی، طراحی بدنه فلزی آیپد نسل دوم و چیدمان قطعات سیلیکونی داخل آنرا آنقدر تراش داد و اصلاح کرد تا ضخامت آیپد نسل دوم نسبت به نسل قبلی اش تا یک سوم کم شود و سبک تر شود.
“جانی آیو” را می توان با توجه ویژه اش در پرداختن به جزئیات تعریف کرد. وقتی در اواخر دهه ۹۰ “استیو جابز” از او خواست که کامپیوتری با رنگ های شاد بسازد که بعدها به آی مک معروف شد، او ساعت ها در یک کارخانه تولید شیرینی وقت صرف کرد تا از رنگ ها الهام بگیرد و با کارش به دنیا بگوید این دستگاه فقط برای کار نیست، برای لذت بردن و سرگرمی هم هست.
طراحی آی مک به سال ۱۹۹۸ و بعد از آن طراحی های به یادماندنی آیپاد، آیفون و آیپد، به اپل کمک کردند که نه تنها تبدیل به شرکتی شود که طراحان در آن زمامدار امور هستند، بلکه حتی به قله ارزشمندترین شرکت جهان نیز برسد.
اپل در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۲ اعلام نمود که “جانی آیو” رهبری و جهت دهی واسط کاربری را در سراسر شرکت ارائه می دهد، بعلاوه بعنوان رهبر طراحی صنعتی نیز هست.
بعد از تغییرات مدیریتی در سطح کلان مدیریتی شرکت اپل در اکتبر ۲۰۱۲، “جاناتان آیو” به جایگاه مدیر و رهبر رابط انسانی (Human Interface) محصولات در شرکت اپل منصوب گردید. این وظیفه، کنار وظیفه اصلی او که همان طراحی صنعتی است، قرار می گیرد. حالا با مشخص شدن رفتن “آیو”، اپل جانشین وی به نام ” سبیح خان” را در سمت مدیر رابط انسانی که سابقه ۲۴ سال کار برای اپل دارد، معرفی کرده است.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها