جهان با کمبود هلیم روبرو است

به گزارش خرید بک لینک جهان در معرض خطر کمبود هلیم قرار دارد. کمبود وجود این عنصر تأثیرات زیادی بر روی تصویربرداری پزشکی و تحقیقات علمی خواهد گذاشت.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، بر مبنای آخرین آمار، جهان با کمبود هلیم مواجه می باشد و بنابراین قیمت هلیم در طول یک سال ۱۳۵ درصد افزایش ناگهانی داشته است.
هِلیوم یا هلیُم (Helium) با نشان شیمیایی He یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۲ و وزن اتمی ۴٫۰۰۲۶۰۲ است. هلیم پس از هیدروژن دومین عنصر سبک کیهان است و از لحاظ فراوانی هم باز پس از هیدروژن در جایگاه دوم قرار می گیرد گرچه با وجود کاربردهای بسیار مهم و حیاتی که دارد بر روی زمین بسیار کمیاب است.
این عنصر، بی بو، بی رنگ، بی مزه، غیرسمّی، از دیدگاه شیمیایی بی اثر و تک اتمی است که در جدول تناوبی در بالای گروه گازهای نجیب جا دارد. دمای ذوب و جوش این ماده در بین دیگر عنصرها بسیار پایین است بنابراین در دمای اتاق و البته در بیشتر موارد به صورت گازی است مگر شرایط بسیار ویژه ای بر آن گذرانده شود. نزدیک به ۲۴ درصد از جرم گیتی سهم این عنصر است که این مقدار بیشتر از ۱۲ برابر ترکیب تمام عنصرهای سنگین است.
البته این نخستین باری نیست که جهان با کمبود هلیم روبرو شده است چون که در سال ۱۹۵۸ هم این مشکل به وجود آمد و افراد در “راهپیمایی روز شکرگزاری میسی” (Macy’s Thanksgiving Day Parade) بالن های خویش را به علت کمبود هلیم با هوا پر کردند.
علاوه بر کاربرد هلیم در پرکردن بادکنک ها، هلیم مهمترین عنصر در خنک کردن آهنرباهای ابررسانا در تصویرسازی تشدید مغناطیسی یا ام. آر. آی(MRI) هم شناخته می شود. از این عنصر همینطور برای ساخت” ویفر سیلیکونی”(silicon wafers)، “فتوولتاییک”(photovoltaics) و سلول های خورشیدی هم استفاده می شود. در الکترونیک، ویفر(wafer) که گاهی برش یا زیرلایه هم نامیده می شود، یک برش نازک از یک نیمه رسانا مانند سیلیکون بلورین است که در ساخت تراشه های الکترونیکی و در فتوولتائیک برای ساخت سلول های خورشیدی کاربرد دارد.
فتوولتاییک یا به اختصار PV، یکی از انواع سامانه های تولید برق از انرژی خورشیدی می باشد. در این روش با بکارگیری سلول های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان پذیر می شود. سلول های خورشیدی از نوع نیمه رسانا می باشند که از سیلیسیوم یعنی دومین عنصر فراوان پوسته زمین ساخته می شوند. وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتاییک می تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر باعث جاری شدن جریان بین آنها می گردد. می توان فتوولتایک را در دسته فناوری های انرژی های تجدید پذیر قرار داد.
برخورددهنده هادرونی بزرگ(Large Hadron Collider) یا به صورت مختصر ال. اچ. سی(LHC) یک شتاب دهنده ذره ای و برخورددهنده مستقر در سازمان تحقیقاتی “سرن” در نزدیکی ژنو سوئیس از ۹۶ تن هلیم مایع در آهنرباهای ابررسانا بهره برده است.
آمریکا با عرضه جهانی ۴۰ درصدی در صدر بزرگترین تولید کنندگان هلیم در جهان قرار دارد. الجزایر و قطر به ترتیب در رده دوم و سوم تولید هلیم در جهان قرار دارند. برپایه یافته های یک مقاله انتشار یافته در مجله در “Gasworld”، هم اکنون تنها ۳ منطقه در حال تأمین ۷۵ درصد از هلیوم جهان هستند. ۱- شهر صنعتی رأس لافان در قطر، ۲- شرکت نفت و گاز آمریکایی اکسون موبیل(ExxonMobil) و ۳- مخزن ملی هلیم آمریکا درشهر آماریلو، تگزاس.
هلیم مقادیر بسیار کمی از گاز طبیعی را ایجاد کرده و تنها از ۳ درصد یا بیشتر آن جهت استفاده تجاری استخراج می شود.
همه این موضوعات گواه این است که کمبود هلیم می بایست جدی گرفته شود چونکه در اینصورت پژوهشگران در تحقیقاتشان و دیگر مسائلی چون تصویربرداری پزشکی با مشکل مواجه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها