ارسال ماهواره های اینترنتی اسپیس ایکس تصویب گردید

به گزارش خرید بک لینک کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) اجازه ارسال ماهواره های اینترنتی در مدار پایین زمین را به شرکت اسپیس ایکس داد تا احتمالاً در ماه مه شاهد این پرتاب باشیم.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس(SpaceX) یک گام دیگر به اجرای برنامه های خود جهت راه اندازی یک شبکه از ماهواره های اینترنتی نزدیک تر شده است.
کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) با برنامه بازنگری شده این شرکت در خصوص ارسال بیشتر از ۱۵۰۰ ماهواره “استارلینک”(Starlink) در مدار ۵۵۰ کیلومتری زمین موافقت کرده است.
این حرکت، راه را جهت راه اندازی نخستین ماهواره های استارلینک باز خواهد نمود که اساساً زودتر از ماه مه نخواهد بود. از لحاظ تئوری، مسیر پرواز در مدار پایین تر اجازه می دهد پوشش با ماهواره های کمتر، کاهش زمان تأخیر و کاهش زباله های فضایی صورت گیرد.
شرکت هایی مانند “وان وب”(OneWeb) و کپلر کامیونیکیشن”(Kepler Communications) نسبت به این برنامه اسپیس ایکس ابراز نگرانی کرده بودند، چون که نگران بودند مبادا ماهواره های استارلینک با ماهواره های آنها برخورد کند یا در کار آنها اختلال ایجاد کند و به کمیسیون ارتباطات فدرال اعتراض کرده بود اما این کمیسیون اعتقاد نداشت که ماهواره ها سبب ایجاد دخالت قابل توجهی شوند.
سازمان های تنظیم کننده یا همان رگولاتورها هم خطر قابل توجهی در خصوص احتمال برخورد در مدار جدید نیافتند.
برنامه استارلینک اسپیس ایکس در آخرین لحظات تصویب گردید چون که با رقبایی مانند “وان وب” و آمازون که قصد ارسال ۳۲۳۶ ماهواره اینترنتی را دارد مواجه می باشد.
اگر اسپیس ایکس می خواهد تا شرایط تصویب FCC را برآورده کند و بیشتر از نیمی از بیشتر از ۱۱ هزار ماهواره اینترنتی خویش را طی شش سال ارسال نماید، باید در اسرع وقت شروع کند.
استارلینک یک پروژه توسعه صورت فلکی ماهواره ای است که توسط اسپیس ایکس به منظور توسعه یک اتوبوس ماهواره ای کم هزینه، با کارایی بالا و فرستنده-گیرنده برای پیاده سازی یک اینترنت ماهواره ای جدید است.
به صورت خاص، استارلینک مقرر است «سرویس ارتباطی پهنای باند بی سیم» با «دسترسی اینترنت بی سیم پر سرعت» باشد که سرویس های دیگر هم به آن افزوده می شود.
اسپیس ایکس سال ۲۰۱۷ درخواست های قانونی برای ارسال بیشتر از ۱۱ هزار ماهواره تا اواسط سال ۲۰۲۰ را ارائه نمود. اسپیس ایکس همینطور می خواهد تا ماهواره هایی را که از یک اتوبوس ماهواره ای استفاده می نمایند برای اهداف نظامی، علمی یا اکتشافی استفاده کنند.
توسعه در سال ۲۰۱۵ شروع شد و ماهواره های آزمایش پروازی نمونه اولیه در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۱۸ ارسال شد. مجموعه دوم ماهواره های آزمایشی و نخستین اعزام بزرگ یک قطعه از صورت فلکی هم همانطور که اشاره شد احتمالاً در ماه مه سال ۲۰۱۹ راه اندازی خواهد شد. عملیات تجاری اولیه صورت فلکی می تواند در سال ۲۰۲۰ آغاز شود.
تأسیسات ماهواره ای اسپیس ایکس در ردموند واشنگتن، تحقیقات، توسعه و عملیات کنترل هواپیما بر روی پروژه اینترنت ماهواره ای را انجام می دهد.
البته ایراداتی هم بر این طرح وارد است که از مهمترین آنها ایجاد آلودگی های فضایی و پر کردن فضای پیرامونی سطح کره زمین است که این مورد مورد تصدیق کمیسیون ارتباطات فدرال نیست. گروهی هم معتقدند که امواج ماهواره ای که در این صورت استفاده می شود می تواند برای محیط زیست و موجودات زنده مشکلاتی را به وجود آورد.
از جانب دیگر موافقان این طرح هم کاهش هزینه های سرسام آور تعمیر و نگهداری کابل های زیردریایی اینترنت را مطرح می کنند و همینطور سرعت بسیار بالاتر این سیستم در قیاس با سیستم حاضر می تواند از علل مهم تمایل آنها به استفاده از استارلینک باشد.
جدای از مسائل فوق مهمترین مسئله در مورد استارلینک این است که به صورت کامل انحصار را از شبکه اینترنت موجود حذف می کند. در واقع دیگر برای ارتباط از یک نقطه به نقطه دیگر نیاز نیست تا از کابل های موجود که از مسیرهای ویژه جغرافیایی عبور می کنند بهره برد و همین خصوصیت می تواند برای کشورهایی که محرومیت بیشتری در مورد استفاده از اینترنت دارند بسیار مفید باشد. همین طور می توان اینترنت را به همه نقاط دنیا و بدون محدودیت رساند و در این زمینه هزینه های موجود را هم بسیار کم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *