بزرگترین کارآفرینان حوزه فناوری که بیکار شدند!

به گزارش خرید بک لینک تابحال مدیران زیادی در حوزه فناوری بوده اند که به رغم تاسیس یک شرکت، از سمت خود کنار گذاشته شده اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، تاریخ نشان داده است که حتی اگر یکی از موفق ترین شرکت های فناوری جهان را تأسیس کرده باشید، این بدان معنا نیست که امنیت شغلی شما تضمین شده است.
بعنوان مثال “استیو جابز” در سال ۱۹۸۵، از مدیرعاملی شرکت خودش (اپل) برکنار شد. “تراویس کالانیک” مؤسس شرکت اوبر و یا “مارتین ابرهارد” هم از رؤسای جدید در این حوزه هستند که از شرکت خود کنار رفتند.
در دنیای امروز فناوری هم مثال هایی از این دست وجود دارد که به شرح آنها می پردازیم.
استیو جابز
“استیو جابز”(Steve Jobs) بنیانگذار فقید شرکت اپل در سال ۱۹۸۵ میلادی بعد از مشاجره با “جان اسکالی”(John Sculley) مدیر عامل وقت شرکت اپل از این شرکت کنار رفت.
جابز به دنبال ترک اپل، تمرکز خویش را بر روی استارت آپ جدید خود گذاشت و شرکت کامپیوتری جدید NeXT را راه اندازی نمود. تجارت جدید استیو جابز، بعدها از جانب مقامات اپل مورد توجه قرار گرفت و در نهایت توسط همین کمپانی خریداری شد.
مدتی پس از این اتفاقات، او بعنوان مدیرعامل موقت و سپس بعنوان مدیرعامل دائمی این شرکت انتخاب گردید. بازگشت دوباره جابز به شرکت اپل، این شرکت را به سمت موفقیت امروزی آن سوق داد.
جابز از سال ۱۹۹۷ به بعد تا آخر عمر خود بعنوان مدیر عامل اپل فعالیت کرد و در نهایت در سال ۲۰۱۱ میلادی در ۵۶ سالگی درگذشت.

تراویس کالانیک
“تراویس کالانیک”(Travis Kalanick) در سال ۲۰۰۹ میلادی شرکت اوبر را تاسیس نمود.
” کالانیک” در اواخر ماه ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی بر اثر مواجهه با بحران های مختلف از قبیل ادعای تبعیض جنسیتی در مجموعه، مشاجره لفظی با یکی از رانندگان، دعوی حقوقی به افترا سرقت اطلاعات از واحد ماشین های خودران آلفابت و غیره از سمت مدیرعاملی اوبر استعفا داده شد و در واقع هیئت مدیره از وی خواستند که از سمتش کناره گیری کند.
وی تا آن زمان ابتکار زیادی در خدمات اوبر به خرج داد و نوع جدیدی از خدمات تحویل مواد غذایی را به این شرکت وارد کرد.

جک دورسی
“جک دورسی”(Jack Dorsey) در سال ۲۰۰۶ میلادی به همراه “اوان ویلیامز “(Ev Williams) شرکت توئیتر” را بنیان نهاد.
دو سال بعد ویلیامز وی را از سمت مدیرعاملی برکنار کرد. علیرغم این که ایده اولیه ساخت توئیتر توسط دورسی مطرح شده بود.
اما این مورد دورسی را از تلاش مأیوس نکرد تا اینکه دورسی در سال ۲۰۰۹ میلادی سامانه پرداخت موبایلی “اسکوئر”(Square) را راه اندازی نمود. حتی مارک زاکربرگ مؤسس فیس بوک، بعد از خروج دورسی از توئیتر تلاش کرد وی را جذب نماید ولی موفق نشد.
در سال ۲۰۱۵ دورسی بعنوان مدیرعامل “موقت” به شرکت خود بازگردانده شد تا اینکه هیأت مدیره این شرکت عنوان “موقت” را از سمت دورسی برداشت و از آن زمان تابحال دورسی بعنوان مدیرعامل توئیتر فعالیت می کند.

پارکر کنراد
“پارکر کنراد”(Parker Conrad) در فوریه سال ۲۰۱۳ میلادی شرکت “زنفیتس”(Zenefits) را بنا نهاد.
“زنفیتس” شرکتی مستقر در ایالات متحده است که در زمینه اجاره نرم افزار به شرکت های مدیریت منابع انسانی فعالیت می کند و تمرکزش هم بر کمک به این شرکت ها برای پوشش بیمه سلامت کارکنان است.
با این وجود وی به خاطر اختلاف بر سر نحوه صدور مجوز شرکت کنار گذاشته شد.
کنراد دنیای استارتاپ ها را کنار نگذاشت و در سال ۲۰۱۷ استارتاپ “ریپلینگ”(Rippling) که در حوزه کسب وکار فعالیت می کند را راه اندازی نمود.

پالمر لاکی
“پالمر لاکی”(Palmer Luckey) مدیر ۲۶ ساله ای است که در سال ۲۰۱۲ شرکت “Oculus VR” را تأسیس کرد و در سال ۲۰۱۷ میلادی سمت مدیرعاملی این شرکت را ترک گفت و شرکت جدیدی را تاسیس نمود.
” Oculus VR” در حوزه فناوری واقعیت مجازی فعالیت می کند.
وی یکی از ثروتمندترین مدیران آمریکایی زیر ۴۰ سال است.

آندره ماسون
” آندره ماسون”(Andrew Mason) در سال ۲۰۰۸ میلادی به همراه دو تن دیگر شرکت “گروپون”(Groupon) را تأسیس کرد.
“گروپون” شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی است که در زمینه خرده فروشی آنلاین، معامله و خرید و فروش اینترنتی فعالیت می کند.
ماسون در سال ۲۰۱۳ میلادی از سمت خود اخراج شد. این شرکت در ابتدا شگفت انگیز به نظر می رسید تا اینکه با عمومی شدن آن، سرمایه گذاران از تأسیس آن ناامید شدند و مدت کوتاهی بعد از آن ماسون را اخراج کردند.
ماسون در همان سال به سراغ راه اندازی یک شرکت جدید رفت و استارتاپ “Detour” را راه اندازی کرد.

جری یانگ
“جری یانگ” یکی از بنیانگذاران شرکت “یاهو” در دهه ۱۹۹۰ میلادی است که از ژوئن ۲۰۰۷ به سمت مدیریت شرکت یاهو انتخاب شد که یک سال بعد از آن از این سمت استعفا داد.
علت استعفای وی مشکلات مالی و کاهش ارزش سهام یاهو اعلام گردید.
به بیانی می توان اظهار داشت: هیأت مدیره یاهو وی را مجبور به ترک این شرکت کردند.

مارتین ابرهارد
“مارتین ابرهارد”(Martin Eberhard) در سال ۲۰۰۳ میلادی شرکت خودروسازی آمریکایی”تسلا” را تأسیس کرد که در نهایت در سال ۲۰۰۷ میلادی از این سمت کنار گذاشته شد.
الان “ایلان ماسک” سمت مدیر عاملی تسلا را بر عهده گرفته است.
ابرهارد هم اکنون در استارتاپ های گوناگون سرمایه گذاری می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها