آزمایش موتور هوازی پروازهای مافوق صوت و مداریبعلاوهتصاویر

به گزارش خرید بک لینک موتور هوازی جدید آژانس فضایی انگلیس و اروپا موسوم به ˮSABREˮ که در پروازهای مافوق صوت و پروازهای مدارگرد کاربرد دارد وارد فاز آزمایش شد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، موتور “SABRE” که یک موتور واکنشی هوازی سینرجتیک است با همکاری آژانس فضایی اروپا(ESA) و آژانس فضایی انگلستان(UKSA) در حال نزدیک شدن به واقعیت است.
این موتور به گونه ای طراحی شده است تا هم در جت ها و هم در موشک ها عمل کند. موتور SABRE طی ۱۸ ماه آتی نقاط عطف آزمایش های خویش را پشت سر خواهد گذاشت.
بیشتر از ۳۰ سال از زمانی که اجداد موتور SABER آغاز به توسعه کردند گذشته است و با سرمایه گذاری های قابل توجه شرکت هایی نظیر بوئینگ، رولز رویس، ESA و UKSA ده ها میلیون پوند پرداخت شده تا این توسعه ها ادامه یابد. این امکان دارد زمان زیادی به نظر برسد اما SABRE یک گام قابل توجه رو به جلو در طراحی موتور پرتابگرهای مداری است.

این موتور یک موتور مافوق صوت هیبریدی است که از هوا برای کار بعنوان یک جت عمل می کند و سرعت آن به ۵۹۶۱ کیلومتر در ساعت می رسد و سپس به یک موتور موشک خالص تبدیل می شود که هیدروژن و اکسیژن مایع می سوزاند تا سرعتش به ۲۹ هزار و ۸۰۸ کیلومتر در ساعت برسد.
کلید توسعه این موتور یک مبدل حرارتی نوین است که از موتور در سرعت حرکت مافوق صوت محافظت می کند. هوا در چنین سرعت بالایی چنان وارد موتور می شود که گویی ۲۵ طوفان اتفاق افتاده است. این فشار ورود هوا منجر به ایجاد دمایی می شود که قابلیت ذوب کردن هر جز از موتور را دارد.

این موتور نوین برای پیشگیری از این اتفاق دارای پیش گیرنده ای است که از سوخت هیدروژن کریوژنیک استفاده می نماید تا هوای ورودی را در عرض یک صدم ثانیه از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد به منفی ۱۵۰ درجه سانتی گراد برساند.
این پیش گیرنده در سال ۲۰۱۲ توسط ESA آزمایش شده است. حالا نوبت هسته موتور است که احتراق در آن اتفاق می افتد، جایی که ماژول های توربو شارژ قرار دارند. هنگامی که این هسته با پیش گیرنده تست شود، “SABRE” یک موتور کامل خواهد بود که می تواند با کاهش قابل توجه میزان اکسیژن مایع که برای پروازهای مداری نیاز است، به صورت قابل ملاحظه ای هزینه ارسال محموله ها را به مدار کم کند.

آژانس فضایی اروپا می گوید آزمایش ها در مرکز آزمایشگاه زمینی این آژانس در “وست کوت باکینگهام شایر” صورت خواهد گرفت، در حالیکه امکانات جدید پرتاب در حال ساخت هستند. این یک سایت پرتابی تاریخی است که در گذشته شاهد پرواز موشک های پرطرفدار بریتانیایی نظیر “Black Arrow” و “Blue Streak” بوده است.
“ریچارد وارویل” مدیر ارشد فناوری موتورهای واکنشی می گوید: یکی از مزایای بزرگ موتور SABRE این است که کاملاً از نظر طراحی و عملیاتی ماژولار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها