پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا انجام می دهند انتقال دارو به بدن با کمک ربات چهار پا!

خرید بک لینک: پژوهشگران ˮدانشگاه پنسیلوانیاˮ، نوعی میکروربات ابداع نموده اند که می توان از آن برای انتقال دارو به بدن استفاده نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تابحال برای رساندن دارو به بدن، ابزار بسیاری در مقیاس نانو تولید شده اند که به روش های گوناگون حرکت می کنند. جدیدترین نوع این ابزار، یک ربات کوچک چهارپاست که می تواند در بدن حرکت نماید. این میکروربات، اولین بار توسط “مارک میسکین” (Marc Miskin)، استادیار “دانشگاه پنسیلوانیا” (UPenn) ابداع شد.
طول ربات هایی که با فناوری نانو تولید می شوند، معمولاً به ۷۰ میکرون می رسد و می توان آنها را در عرض چند هفته تولید کرد. این ربات ها، با کمک نوعی ویفر سیلیکونی فشرده به ضخامت ۱۰۲ میلی متر ساخته می شوند.
بدن هر ربات، از یک شیشه مافوق باریک تشکیل شده که لایه ای از سیلیکون به همراه تجهیزات الکترونیکی و دو تا چهار سلول خورشیدی روی آن قرار دارند. پاهای میکروربات، از ماده ای به ضخامت ۱۰۰ اتم تشکیل شده که یک لایه پلاتین و یک لایه تیتانیوم را در برمی گیرد (به جای تیتانیوم، از گرافین باز می توان استفاده کرد).
هنگامی که اشعه لیزر به سلول های خورشیدی ربات می تابد، الکتریسیته در پاهای عقب و جلوی آن به جریان درمی آید. جریان الکتریسیته سبب گسترش پلاتین می شود اما تیتانیوم به همان شکل باقی می ماند؛ این فرآیند به خم شدن پاهای ربات کمک می نماید. با خاموش شدن جریان الکتریسیته، پاها به حالت ابتدایی خود بازمی گردند.

میکروربات ها آن قدر کوچک هستند که می توان آنها را به راحتی و با استفاده از سوزن های زیرپوستی، به درون بدن تزریق کرد. این ربات ها تنها می توانند در لایه ای از بافت بدن که پهنای آن به اندازه یک ناخن است، جابه جا شوند.
میسکین و گروهش قصد دارند منابع دیگری برای تأمین انرژی ربات به آن اضافه کنند و هم اکنون در تلاش هستند تا با افزودن امکاناتی مانند سنسور، ساعت و سیستم های کنترلی، نسخه هوشمند میکروربات ها را عرضه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *