براساس جدیدترین رتبه بندی سایمگو ایران رتبه نخست ریاضیات کاربردی در خاورمیانه شد

به گزارش خرید بک لینک نظام رتبه بندی ˮسایمگوˮ(Scimago) در جدیدترین رتبه بندی خود بر مبنای مقالات علمی انتشار یافته در سال 2017، در منطقه خاورمیانه کشور ایران را در رتبه نخست ریاضیات کاربردی در ریاضیات کاربردی اعلام نموده است.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سایمگو، بر اساس داده آمایی نظام رتبه بندی سایمگو، ایران در سال 2017 به مقام نخست تولیدات علمی در ریاضی کاربردی در سطح کشورهای خاورمیانه رسیده است.

تصویر زیر این رتبه بندی را نشان می دهد:

همانطور که مشاهده می کنید، بررسی های انتشار یافته در مجله SCImago Journal & Country Rank نشان داده است ایران با تعداد 1538 مقاله در زمینه ریاضیات کاربردی با اختلاف نسبت به ترکیه که با 866 مقاله در مقام دوم قرار دارد.

پس از ایران و ترکیه هم عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی، مصر، امارات متحده عربی، اردن، قطر، عراق، لبنان، عمان، کویت، فلسطین، یمن، سوریه و بحرین قرار دارند.

از میان 1528 مقاله انتشار یافته محققان ایرانی، 1475 مقاله قابل استناد بوده است، در حالیکه ترکیه و عربستان بعنوان کشورهای حائز مقام دوم و سوم هر کدام به ترتیب با 866 و 716 مقاله و 808 و 676 مقاله قابل استناد دارند و این آمار نشان از آمار حدودا دو برابری ایران در مقایسه با کشورهای نزدیک خود دارد.

نظام رتبه بندی سایمگو توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می گردد که برپایه تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس، آنها را ارزیابی و رتبه بندی می کند.

این رتبه بندی یکی از جدیدترین و جامع ترین نظام های رتبه بندی پژوهشی دانشگاه ها و موسسات پژوهش محور در جهان است. به تازگی این نظام رتبه بندی دو شاخص جدید عملکردی (نمایه تخصصی و میزان تعالی) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها افزوده است.

رتبه بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهایی از آن آمده است را بررسی می کند.

شاخص SJRکه توسط الگوریتم رتبه الهام گرفته شده، توسعه داده شده است تا در شبکه های بسیار بزرگ و ناهمگن شبکه های استناد مجله استناد مورد استفاده قرار گیرد. این یک شاخص اندازه گیری است و می تواند برای مقایسه مجله در فرآیندهای ارزیابی علم استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها